Práce na zahradě

Letní squash

Když se řekne letní dýně, možná se vám vybaví žluté dýně, které jsou celoročně k dostání v supermarketu. V letošní pěstitelské sezóně si rozšiřte obzory o některé z našich oblíbených letních dýní; existuje řada dalších odrůd letních dýní – a všechny jsou v letních měsících plodné a snadno se pěstují. Čím více jich sklidíte, tím více tyto rostliny vyprodukují.

Více informací o pěstování cuket a dalších letních dýní.

Letní odrůdy dýní

Zephyr

Tato letní dýně má stejnou chuť jako cuketa a žlutá letní dýně, ale je pěkně dvoubarevná. Připravujte zefiru místo typické dýně ve svých oblíbených pokrmech – můžete jíst i květy! Květy mají jemnou dýňovou chuť a jsou skvělým doplňkem polévek, salátů a těstovinových pokrmů.

Cuketa

Jednou z nejběžnějších letních dýní na trhu je cuketa. Cuketa je nejžhavějším novým trendem v kuchyni, když se zformuje do „zoodles“, což je zkratka pro cuketové nudle. Zoodles jsou náhradou těstovin a špaget s nízkým obsahem škrobu a sacharidů. Cukety se dobře hodí do nejrůznějších italských pokrmů a mohou nabývat různých chuťových profilů.

Pattypan

Tato letní dýně je známá svým tvarem připomínajícím létající talíř a dodává se v krásných bílých, žlutých a oranžových barvách. Tato odrůda je tak chutná, jak jen může být – stačí nakrájet pattypan na kousky podobné koláčům a buď vařit v páře, péct nebo zapékat, abyste získali skvělý dýňový pokrm.

Přečtěte si vše o letních dýních v naší encyklopedii rostlin.

Sázení dýní

Všechny tyto letní dýně se pěstují na popínavých nebo tažných rostlinách. Někdy jsou tyto rostliny bujné, ale v každém případě mohou zabírat poměrně hodně místa. Jsou to silní producenti, takže nemusíte sázet mnoho semen. Čím více dýní sklidíte, tím více jich rostlina vyprodukuje!

Nejlepší způsob pěstování dýní je vysadit 4 nebo 5 semen na kopeček nebo do řádků. Prořeďte je tak, že odstřihnete přebytečné rostliny, které nechcete, a pak nechte zbývající vyrůst do plné velikosti.

Pokud máte malou zahrádku, vyzkoušejte odrůdy cuket a dýní, které rostou ve formě keříku – jen se ujistěte, že hledáte velikosti, které jsou určeny pro menší růst. Tyto keříčkové odrůdy se hodí do nádob a z jedné nádoby získáte velké množství úrody. Zeleninu můžete také pěstovat nahoru místo venku tím, že ji vyškolíte na mřížce. Tím se zmenší prostor, který k jejich pěstování potřebujete.

Pěstování letních dýní

Nejlepší způsob, jak získat co nejvíce dřepčíků, je vzít prst nebo štětec a opylovat rostliny jako včela. Všechny opylené květy se promění v plody.

Pravidelně jednou týdně zalévejte dýně velmi hluboko kolem kořenů. Nestříkejte vodu přímo na rostliny, protože se chcete vyhnout plísním a jiným houbám, které by poškodily produkci rostlin.

Při pěstování cuket a letních dýní dávejte pozor na slupky – jsou křehké! Pokud si je chcete ponechat delší dobu, ujistěte se, že slupka dýní není porušená nebo poškozená, což urychlí proces hnití.

Jak sklízet

Že jsou dýně připravené ke sklizni, poznáte podle toho, že nehtem snadno propíchnete slupku. Jakmile ji však propíchnete, budete ji chtít okamžitě uvařit a připravit. Optimální velikost pro sklizeň letních dýní je, když plody dosahují velikosti asi 6 cm. Při sběru plodů z lián dbejte na to, abyste rostliny řezali, a ne je přetrhávali, čímž byste poškodili jak plody, tak rostlinu v zemi.

Podívejte se na časy nejvyšší sklizně všech plodin na zahradě.

Oprava problémů se škůdci

Letní dýně mohou být náchylné k mnoha škůdcům, jako je například zavíječ révový a okurkový brouk. Dávejte si na tyto druhy škůdců pozor a hledejte ekologické způsoby řešení problému. Pokud zjistíte, že máte v úrodě dýní škůdce, přesaďte v příštím roce úrodu do jiné půdy pro případ, že by se v půdě stále zdržovali brouci z předchozího roku. Škůdci tak později tyto rostliny hůře najdou.

Tipy na chutné vaření

Všechny tyto dýně jsou krásné a při vaření velmi všestranné. Jsou skvělým základem pro pokrmy, takže je snadné přidávat nejrůznější kombinace koření. Dýně můžete použít v italských, mexických, asijských a blízkovýchodních pokrmech. Sbírání dýní, když jsou malé, je vlastně nejlepší způsob jejich použití, protože z plodů získáte více chuti.

Podívejte se na další tipy na přípravu cukety.

Zkuste nakládat dýně!