Práce na zahradě

Nástupnictví na jihu

Léto je za dveřmi a za pár týdnů budete rozdávat čerstvé produkty. Koše rajčat, zralé hlávky salátu, náruče mrkve a tolik kukuřice, že ji rychle nesníte!

Nemusí to být zdrcující – s trochou plánování můžete jíst čerstvou, výživnou a chutnou zeleninu téměř 10 měsíců v roce. Sukcesní výsadba znamená maximálně využít malý prostor a mít stálou úrodu.

Abychom lépe porozuměli problematice následné výsadby, hovořili jsme s „farmářem Johnem“ Fendleym z kalifornské společnosti Sustainable Seed Company, která nabízí jeden z největších výběrů dědičných semen v zemi. Může se pochlubit více než 1 600 různými odrůdami zeleniny, bylinek a květin.

Fendley doporučuje, abyste si před výsadbou sepsali seznam věcí, které rádi jíte. Poté zjistěte, kolik dní zbývá do zralosti každé zeleniny (jak dlouho od semen nebo přesazení do sklizně). Pak tyto dny zkraťte na polovinu nebo třetinu, abyste věděli, kdy vysadit další řádek a zajistit si tak dvě nebo tři sklizně tam, kde jste dříve měli jen jednu. Fendley říká, že je užitečné zapsat si data do kalendáře, abyste si zapamatovali, kdy máte znovu sázet.

„Vědět, co a kdy budete sklízet, je součástí celkového plánu. Jedná se o plodinu, kterou můžete během sezóny zasadit třikrát nebo čtyřikrát (saláty, mrkev, ředkvičky), o jednorázovou sklizeň (brokolice nebo květák), nebo o delší sklizeň (dýně nebo rajčata)? Pokud můžete znovu zasít před nebezpečím silných mrazů, chtějte zasít další řádek, když je tato plodina v polovině své zralosti.“

Podle Fendleyho je klíčem k úspěchu přesazování. „Je to tak jednoduché, ale mnoho zahradníků to nedělá. Například ředkvičky můžete vysévat každých 10 až 14 dní, vysazujte vždy několik semínek, ne celý balíček, a budete mít křehké ředkvičky průběžně od jara do pozdního podzimu, místo abyste je nechali v zemi ztvrdnout a zdřevnatět.

Vhodní kandidáti pro opětovné vysetí:

Listová zelenina jako hlávkový salát, špenát a kapusta na jaře až začátkem léta, pak znovu na podzim po skončení horkého počasí.

Mrkev, řepa a fazole po celé léto.

Letní dýně, rajčata a hrášek poskytují nepřetržitou úrodu, pokud se často sbírají.

Zimní dýně, brokolice a zelí se sklízejí jednorázově, proto vybírejte odrůdy s krátkou, střední a dlouhou dobou zrání.

Nakonec Fendley říká, že nezapomeňte na meziplodiny. Když koncem června sklidíte poslední řádek salátu, využijte toto místo pro jinou plodinu, například cibuli, čímž se půda neustále zlepšuje a vy maximálně využijete svůj omezený prostor. Navíc získáte na zahradě rozmanitost, která podporuje výskyt původního hmyzu a odrazuje škůdce.

Navštivte webové stránky společnosti Sustainable Seed Company, kde najdete další nápady, jakou zeleninu pěstovat, abyste měli stálou úrodu.