Práce na zahradě

Nástupnictví na Středozápadě

Zahrádkáři na Středozápadě právě nyní sklízejí plodiny chladného období, jako jsou saláty, ředkvičky a špenát, než začnou bujet. Již brzy budete rozdávat čerstvé produkty. Rajčata vám vylezou z uší a cuket bude tolik, že je nebudete moci rozdat!

Nemusí to být tak ohromující – s trochou plánování můžete sklízet různé druhy zeleniny téměř sedm měsíců v roce.  Sukcesní výsadba znamená maximálně využít malý prostor a mít stálou úrodu.

Abychom se lépe seznámili s problematikou následné výsadby, hovořili jsme s „farmářem Johnem“ Fendleym z kalifornské společnosti Sustainable Seed Company., která nabízí jeden z největších výběrů dědičných semen v zemi a může se pochlubit více než 1 600 různými odrůdami zeleniny, bylinek a květin.

„Vědět, co a kdy budete sklízet, je součástí celkového plánu. Jedná se o plodinu, kterou můžete během sezóny zasadit třikrát nebo čtyřikrát (saláty, mrkev, ředkvičky), o jednorázovou sklizeň (brokolice nebo květák), nebo o delší sklizeň (dýně nebo rajčata)? Pokud můžete znovu zasít před nebezpečím silných mrazů, chtějte znovu zasít další řádek, až tato plodina dosáhne zralosti.“

Podle Fendleyho je klíčem k úspěchu přesazování. „Je to tak jednoduché, ale mnoho zahradníků to nedělá. Například ředkvičky můžete vysévat každých 10 až 14 dní, vysévejte po několika semínkách, ne po celém balíčku, a budete mít křehké ředkvičky průběžně od jara do pozdního podzimu, místo abyste je nechali v zemi ztvrdnout a zdřevnatět.

Vhodní kandidáti pro opětovné vysetí:

Listová zelenina jako hlávkový salát, špenát a kapusta na jaře až začátkem léta, pak znovu na podzim po skončení horkého počasí.

Mrkev, řepa a fazole každých několik týdnů po celou sezónu.

Letní dýně, rajčata a hrášek poskytují nepřetržitou úrodu, pokud se často sbírají.

Zimní dýně, brokolice a zelí se sklízejí jednorázově, proto vybírejte odrůdy s krátkou, střední a dlouhou dobou zrání.

Nakonec Fendley říká, že nezapomeňte na meziplodiny. Když koncem jara sklidíte poslední řádek salátu, využijte toto místo pro jinou plodinu, například cibuli. Tímto způsobem se půda neustále zlepšuje a vy maximálně využijete svůj omezený prostor. Navíc získáte na zahradě rozmanitost, která podporuje výskyt původního hmyzu a odrazuje škůdce.

Navštivte webové stránky společnosti Sustainable Seed Company, kde najdete další nápady, jakou zeleninu pěstovat, abyste měli stálou úrodu.