Práce na zahradě

Váš konečný průvodce péčí o žárovky

Kvetoucí cibuloviny dodají každé zahradě na jaře, v létě a na začátku podzimu výšku a barvu. Existuje tolik druhů cibulovin a stále více odrůd jednotlivých druhů kvetoucích cibulovin, že může být obtížné se zorientovat.

Nejdůležitější pro úspěšnou výsadbu cibulovin je správné načasování. Dále je třeba znát několik tipů a triků, jak se o cibuloviny starat po jejich výsadbě. Použijte tohoto průvodce jako výchozí bod pro dokonalé kvetení cibulovin na záhoně nebo v nádobě.

Zde se dozvíte, jak pečovat o cibuloviny v květináčích.

Kdy sázet cibuloviny kvetoucí na jaře

Nejvhodnější dobou pro výsadbu většiny na jaře kvetoucích cibulovin (včetně tulipánů, narcisů a hyacintů) je podzim, kdy se teplota půdy ochladí, ale ještě před zamrznutím půdy. Ideální je doba před Dnem díkůvzdání. Pokud jste v časové tísni nebo jste neměli čas vysadit cibuloviny na podzim, můžete je vysadit během občasných teplých dnů v lednu.

Podívejte se na toto video a zjistěte, jak sázet jarní cibuloviny.

Péče o jarní cibuloviny

Většina jarních cibulovin se objeví a vykvete na jaře, pak jejich listy začnou vadnout a do poloviny léta usnou. Při pěstování cibulovin je důležité nechat listy přirozeně zežloutnout – nestříhejte je předčasně a nepleťte listy, aby vypadaly upraveněji. Místo toho před cibuloviny zasaďte barevné letničky nebo trvalky, které listy skryjí před zraky.

Pozornost věnovaná cibulovinám po odkvětu je stejně důležitá jako v době květu. U většiny jarních cibulovin je výhodné odstranit květy, jakmile začnou vadnout. V opačném případě budou vaše cibuloviny vkládat energii do produkce semen namísto velké úrody květů v následujícím roce.

U rostlin kvetoucích na jaře obvykle není nutné používat hnojivo pro cibuloviny, zejména pokud máte průměrnou nebo bohatou půdu. Pokud však chcete jarní cibuloviny přihnojovat, přihnojujte je v době výsadby nebo hned, jakmile začnou na jaře rašit. Nezapomeňte se podívat do návodu na krmivo pro cibuloviny, kde najdete správný poměr hnojiva pro cibuloviny.

Tip na testovací zahradu: Mnoho jarně kvetoucích cibulovin pochází z horkých a suchých oblastí, takže v létě, kdy jsou v klidu, jim vyhovují suché podmínky.

Více informací o péči o jarní cibuloviny najdete zde.

Kdy sázet cibuloviny kvetoucí v létě

Většinu letně kvetoucích cibulovin je naopak nejlepší vysazovat na jaře, až se půda prohřeje a pomine nebezpečí mrazu. Výjimkou jsou odolné lilie – tyto cibuloviny můžete sázet na jaře nebo na podzim.

Většině cibulovin se nejlépe daří v dobře propustné půdě a jsou náchylné k hnilobě, pokud jsou na místě, které zůstává mokré nebo má velmi těžkou hlínu. V těžkých půdách je často užitečné doplnit výsadbovou jámu organickou hmotou nebo dokonce několik centimetrů hlubokou vrstvou písku pod cibulku, aby se zvýšila drenáž při zalévání.

Další naše oblíbené letní cibuloviny najdete zde.

Péče o letní cibuloviny

Letní cibuloviny se objevují na jaře a kvetou v létě. Většina z nich pochází z teplých oblastí a nesnáší mráz. Pokud žijete v chladném zimním podnebí, budete pravděpodobně muset cibulky vykopat hned kolem prvních podzimních mrazů a na zimu je uložit na chladném místě (kolem 50 °C).

Stejně jako u cibulovin kvetoucích na jaře je užitečné odřezávat květy rostlin, jakmile uvadnou. U mnoha druhů tím podpoříte jejich další kvetení. (Výjimkou jsou lilie – tyto letní cibuloviny kvetou pouze jednou ročně.)

Protože mnoho letně kvetoucích cibulovin má rádo bohatou půdu, může být užitečné hnojit je univerzálním zahradním hnojivem, zejména pokud máte chudou půdu. Nezapomeňte se řídit pokyny uvedenými na obalu hnojiva, abyste rostliny nepoškodili příliš velkým množstvím hnojiva pro cibuloviny.

Zde najdete naše nejlepší tipy pro výsadbu cibulovin.