Práce na zahradě

Držte mravence mimo domov

V Severní Americe žije více než 400 druhů mravenců, ale jen několik z nich jsou skuteční škůdci. Mravenci chodníkoví jsou tmavě hnědí a velmi malí, jen 1/6 až 1/8 palce dlouzí. Jak jejich jméno napovídá, mravenci chodníčkoví se často vyskytují pod kameny a v trhlinách betonu. Sežerou všechno, co by sežrali lidé. Faraonští mravenci jsou přibližně stejně velcí, ale mají světle hnědou až žlutou barvu. Jsou to notoričtí škůdci, kteří si rádi dělají hnízda ve zdech, pod podlahami a za základovými deskami. Páchnoucí mravenci domácí, pojmenovaní tak podle zápachu po rozdrcení, jsou hnědočerní a přibližně stejně velcí jako mravenci chodníkoví a faraonovi. Také oni se živí většinou jakýchkoli potravin, zejména těch, které obsahují cukr. V interiérech si často staví hnízda v blízkosti zdrojů tepla nebo v izolaci.

Mravenci tesaříci mají horší pověst a mohou způsobit skutečné škody. Tito velcí, 1/4 až 1 cm dlouzí černí mravenci si rádi staví hnízda ve vlhkém, mrtvém dřevě. Nepožírají ho však jako termiti (takže pokud je uvidíte ve stromě, můžete hádat, že strom hnije). Mohou způsobit škody na dřevě používaném ve stavebnictví. Při stavbě hnízda za sebou zanechávají prozrazující materiál podobný pilinám, kterému se říká výkaly, a ten vám může napovědět, kde se nacházejí.

Většina zahrádkářů už slyšela o obávaných červených mravencích. Mají bolestivé žihadlo a jejich kopečky mohou poškodit kořeny rostlin.

Když v domě spatříte jediného mravence, věnujte mu čas a odstraňte ho. Říká se jim průzkumníci a kolonie je vysílá, aby hledali nové zdroje potravy. Jakmile skaut najde potravu, vrátí se zpět do kolonie a zanechá za sebou feromonový pokus. Feromon je chemická látka, kterou zvířata používají ke komunikaci. Funguje jako stopa, která vede všechny mravence sbírající potravu zpět ke zdroji. Často uvidíte celý konvoj mravenců, který sleduje přesnou cestu po stěně nebo po podlaze. To znamená, že je čas pustit se do úklidu.

Použijte univerzální čisticí prostředek pro domácnost nebo směs octa a vody v poměru 50:50 a smyjte stopy, aby se mravenci nemohli vrátit zpět do domu. Dobře funguje i návnada, jako je Terro, směs boraxu a cukrové vody, protože mravenci jed odnesou zpět do kolonie, kde se rozšíří a způsobí její kolaps. I když je návnada účinná, zejména v případech, kdy je hnízdo těžko dostupné, neměla by se opomíjet prevence. Mravenci přicházejí hledat potravu, proto vše uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách. Udržujte dřez a kuchyňskou linku v čistotě a pomocí těsnění uzavřete vstupní otvory, abyste zabránili další invazi. Pokud si mravenci našli cestu do misky s potravou vašeho domácího mazlíčka, zkuste ji dát do širší mělké misky naplněné vodou. To bude působit jako bariéra, kterou mravenci neproplavou.