Práce na zahradě

Jak šířit kukuřičnou rostlinnou rostlinu

Pokojová rostlina známá jako kukuřice (nazývaná také dracéna) má dlouhé, řemenovité listy, které připomínají kukuřici, známou spíše jako kukuřice, kterou jíme. Ačkoli název naznačuje příbuznost, tyto dva druhy nejsou vůbec příbuzné. Ačkoli je kukuřičník jednou z nejjednodušších pokojových rostlin, které můžete pěstovat, může časem vypadat poněkud gangstersky a přerostle. To je ideální příležitost k jejímu seříznutí a rozmnožení dalších těchto rostlin z řízků. Nové mladé rostliny pak můžete rozdat do nových domovů nebo si je ponechat a vytvořit si vlastní bujnou rostlinnou džungli v obývacím pokoji. Při pěstování dalších rostlin kukuřice z řízků hraje roli načasování a trpělivost. Zde jsou informace, které byste měli znát.

Přestřih

Jaro a začátek léta jsou nejvhodnějším obdobím pro seříznutí kukuřice. Nejenže se původní rostlina po zkrácení rychle zotaví, ale nové řízky pravděpodobně rychleji zakoření na delším jasném světle. Pomocí čistých a ostrých nůžek (13 USD, The Home Depot) ustřihněte z trsu stávající rostliny stonek o délce nejméně 8 cm, který obsahuje čtyři až šest listů. Odstraněním delšího kusu třtiny výrazně zmenšíte velikost rostliny. Třtina původní rostliny obvykle znovu vyraší těsně pod řezem, i když to může trvat několik měsíců.

Péče o řezání

Z řezu odstraňte přebytečné listy tak, aby na něm zůstaly asi čtyři listy. Listy jsou nezbytné pro tvorbu paliva, které rostlina potřebuje k tvorbě nových kořenů. Pokud jste vytvořili výjimečně dlouhý řez, zkraťte jeho celkovou délku tak, aby pod listy zůstaly asi 4 palce třtiny. Na kořenovém konci třtiny proveďte šikmý řez. Namočte odříznutý konec do zakořeňovacího přípravku (6 dolarů, Etsy) a poté zapíchněte řízek do květináče s pemzou, perlitem nebo hrubým pískem. Zemina v květináči není pro zakořenění kukuřice dobrou volbou, protože zůstane příliš vlhká a stonek uhnije dříve, než se zakoření.

Až do vytvoření nových kořenů uchovávejte zakořeněný řízek na světlém místě, ale mimo dosah přímého slunečního světla. Zhruba každý druhý den kontrolujte vlhkost substrátu v květináči. Zalévejte, když je na dotek mírně suché. Řízky kukuřice zakořeňují přibližně za osm týdnů. Po uplynutí této doby zkuste stonek opatrně zvednout. Pokud ucítíte silný odpor, řízek zakořenil a můžete jej přesadit do směsi pro pokojové rostliny. Pokud se stonek při zvedání viklá, potřebuje k zakořenění ještě trochu času.

Vyzkoušejte vrstvení vzduchu

Chcete-li se pustit do náročného množení kukuřice, můžete použít pokročilou techniku zvanou vrstvení vzduchem. Podobně jako u řízků začíná vrstvení vzduchem odříznutím stonku. Namísto úplného odříznutí stonku udělejte čistým ostrým nožem zářez přibližně v polovině stonku. Podepřete jej malými kousky párátek. Otevřenou ránu posypte práškem na zakořeňování. Kolem odříznutého stonku omotejte vlhký mech sphagnum a uzavřete jej do průhledného igelitu. Udržujte mech vlhký, ale ne přemokřený, dokud neuvidíte, že se objevují nové kořeny. V té době odřízněte stonek těsně pod kořeny a novou rostlinu zasaďte do květináče.