Práce na zahradě

4 málo známých faktů o ranunculus

Když hledáte krásné květy, je snadné sáhnout po oblíbené pivoňce, ale můžete si vybrat ranunculus – menší, kompaktnější rostlinu, která vám poskytne plné květy, které milujete, a nepřitahuje mravence. Při výsadbě ranunculusů na zahradě by měly být cibulky vysazeny na podzim společně s tulipány a narcisy, aby na jaře silně vyrašily.

Existuje více než 600 odrůd této žárovky v odstínech žluté, růžové, červené a bílé. Tyto květiny, které jsou oblíbené u davů, zejména při výběru svatebních květin, v sobě nesou význam a historii, kterou byste nečekali. Zde se dozvíte, co byste měli vědět o těchto nádherných cibulovinách na vaší zahradě.

1. Ranunculus jsou běžné svatební květiny

Měkké a jemné okvětní lístky jsou romantické a plné, takže jsou ideálními květinami do svatební kytice. Podle studie má každý květ Ranunculus repens var. pleniflorus 100 až 130 okvětních lístků – to je pořádný květ! Jsou to také hvězdy řezaných květin – ve váze vydrží až sedm dní bez jakéhokoli krmiva nebo zvláštní péče. Květy ranunculus se dodávají v pastelových i světlých barvách, takže se hodí do každé svatební barevné palety.

2. Jeho jméno znamená „malá žába“

Název této květiny vznikl spojením dvou latinských slov. Rana znamená žába a unculus znamená malý. Tyto cibuloviny byly poprvé nalezeny kvetoucí v jihozápadní Asii. Předpokládá se, že její název pochází z místa, kde přirozeně rostla – podél potoků na jaře s malými žabkami.

3. Pošlete ranunculus, abyste vyjádřili svůj obdiv

4. Motýli odrážejí UV záření

Mnozí z nás v dětství hráli hru, při které si pod bradou drželi máslový dortík a zkoušeli, jestli se vám brada rozzáří do žluta – pokud ano, znamenalo to, že máte rádi máslo. I když výsledek nemá nic společného s vašimi máslovými preferencemi, barva pod bradou není jen optický klam – okvětní lístky skutečně září. Okvětní lístky mají zrcadlově ploché buňky, které odrážejí světlo. Odrazí UV světlo, které pomáhá přilákat včely, a z jakéhokoli úhlu vypadají zářivě žlutě.

Tyto křehké jarní cibuloviny jsou více než jen výplňovou květinou. Mají historii, symboliku a zářivé schopnosti. Pošlete kytici těm, které máte rádi, abyste jim připomněli, jak moc je obdivujete – budou rádi vidět veselé květy ve váze až jeden týden!