Práce na zahradě

8 chyb v zahradnictví se zvýšenou postelí, kterým je třeba se vyhnout

Způsob, jakým si vybudujete a udržujete pěstební prostor, může ovlivnit váš úspěch. Zde se dozvíte, čeho se vyvarovat, abyste mohli zvýšit svou úrodu na zahradě.

Plánování zahrady s vyvýšeným záhonem začíná vždy slibně. Tyto vyvýšené pěstební prostory nabízejí oproti zahradám v zemi několik výhod, například snadnější přístupnost, lepší kontrolu nad složením půdy, lepší odvodnění a vyšší teplotu půdy, která umožňuje dřívější výsadbu a rychlejší růst. A tak dychtivě kreslíte plány na rozlehlé vyvýšené záhony plné čerstvé zeleniny, kterou budou vaše děti jíst přímo z vinné révy, a odvážných květů, které si můžete natrhat do vázy. Ve svém nadšení se však snadno dopustíte několika běžných chyb, které mohou vaše úsilí zhatit. Zde se dozvíte, čeho se vyvarovat, abyste mohli zahradničit chytřeji, ne hůře.

1. Výběr špatného místa

Na vyvýšený záhon by mělo každý den dopadat alespoň šest hodin přímého slunce. Pokud své místo umisťujete brzy na jaře, nezapomeňte zvážit, jak budou v létě vypadat okolní stromy a kam bude spadat jejich stín. Vyberte místo na relativně rovném terénu, ale vyhněte se nízkým oblastem, jako je například úpatí kopce, kde se shromažďuje dešťová voda. Umístění vyvýšených záhonů k plotu nebo zdi znamená, že nebudete mít snadný přístup na všechny čtyři strany.

2. Zapomenutí na zdroj vody

Zadní část zahrady může být logickým místem pro umístění vyvýšeného záhonu, ale ne v případě, že musíte celou cestu tahat kbelíky s vodou. Ujistěte se, že je dostatečně blízko venkovnímu kohoutku, kam dosáhne zahradní hadice. Možná budete chtít zvážit také instalaci systému kapkové závlahy, aby byl záhon neustále zavlažován s minimálním plýtváním.

3. Stavba z nesprávných materiálů

Pokud plánujete stavbu vyvýšeného záhonu pro kutily, může se zdát, že tlakově ošetřené dřevo je odolný a trvanlivý materiál, ale mnoho zahrádkářů se mu raději vyhýbá kvůli riziku vyluhování škodlivých chemikálií do půdy (totéž platí pro staré pneumatiky). Na druhou stranu se také raději vyhněte použití dřeva, které je náchylné k hnilobě nebo již vykazuje známky opotřebení, například z palety, jinak se může stát, že za rok budete muset stavbu obnovit. Místo toho se rozhodněte pro cedr, dub, sekvoje, kameny a cihly, které jsou vynikající volbou s dlouhou životností a bez použití chemických látek.

4. Nepoužíváte nejlepší půdu

Na sáčku je napsáno zahradní zemina, takže musí být vhodná pro každý typ zahrady, ne? Ne tak rychle. Zahradní zemina je určena ke smíchání se stávající ornicí, aby se zlepšila její struktura a složení živin. Při použití na vyvýšených záhonech se může zhutnit a bránit odtoku vody. Ujistěte se, že používáte pytlovanou zeminu určenou speciálně pro vyvýšené záhony, jejíž výhodou je také to, že je sterilizovaná, aby se v ní zničila veškerá semena plevelů, hmyzu nebo chorob.

5. Příliš velké postele

I když je lákavé vytvořit velký pozemek, je důležité mít na paměti logistiku. Váš pozemek by měl být dostatečně úzký, abyste dosáhli alespoň do poloviny jeho šířky a mohli sázet, plevelit, zalévat a sklízet uprostřed. Šířka tři až pět metrů, což je velikost většiny předem připravených sad, je pro většinu lidí ideální. Vyvarujte se také toho, aby byl příliš dlouhý; nechcete, aby vás frustrovalo chození v obřích kruzích kolem vašeho pozemku. Pokud máte dostatek místa a touhy, možná bude lepší vytvořit více menších vyvýšených záhonů.

6. Výběr nadměrných rostlin

Při výsadbě na vyvýšeném záhonu zvažte rozsah a velikost rostlin, které chcete vysadit, abyste měli dostatek prostoru pro rozmanitost. Například jedna rostlina cukety by zabrala celý čtvercový pozemek o rozloze dvou metrů. Pokud máte málo místa, sázejte menší druhy zeleniny, volte zakrslé odrůdy a praktikujte postupnou výsadbu.

7. Vynechání mulčování

I když je vaše zahrada mimo půdu, je stále náchylná k výskytu plevele. Nezapomeňte přidat vrstvu mulče, která pomůže udržet plevel na uzdě. Mulč také pomůže udržet vlhkost kolem kořenů rostlin, takže nebudete muset tak často zalévat. Navíc bude vaše produkce čistší, protože mulč zabrání dešti, aby se půda rozstřikovala na rostliny.

8. Nechráníte své rostliny

Vyvýšený záhon sice může stačit k tomu, abyste králíky odradili, ale pravděpodobně jste právě vystavili své drahocenné produkty na dohled hladovým srnkám. Nejlepším způsobem, jak srnčí zvěř odradit, je nainstalovat oplocení, přes které se můžete snadno dostat nebo ho odstranit a věnovat se zahradě. Půdu můžete také posypat repelentem na bázi pachových látek, který je však třeba pravidelně aplikovat.