Práce na zahradě

Jak zasadit duhovou kukuřici do vaší zahrady

Dokud se nezakousnete do teplého, šťavnatého kukuřičného klasu, který si čerstvě koupíte na trhu nebo ve stánku u silnice, není to pravé léto. Ale i když je každý zvyklý vidět žlutá a bílá zrnka, když odloupnete slupku a hedvábí, některé odrůdy jsou tak krásné, že vám z nich spadne čelist. Jednou z nich je duhová kukuřice (známá také jako Glass Gem kukuřice), která je naprosto úžasná díky lesklým fialovým, růžovým, modrým, červeným a žlutým zrnům, která vypadají jako vybroušené korálky. V létě ji pravděpodobně nenajdete u silnice prodávat farmáře jako sladkou kukuřici, ale můžete si tyto nádherné klasy vypěstovat sami a dokonce si z těchto jedinečných zrn vyrobit popcorn.

Duhová kukuřice se pěstuje především pro svá barevná zrna a její popularita vzrostla v roce 2012, kdy se fotografie duhově zbarvených klasů stala virální. Duhová kukuřice je však mnohem, mnohem starší. Carl Barnes, farmář z Oklahomy, začal pěstovat staré odrůdy kukuřice jako způsob, jak se připojit ke svému dědictví Čerokézů. Ze směsi několika různých odrůd kukuřice nakonec vyrostlo několik pestrobarevných klasů, které v polovině 90. let minulého století předvedl na setkání původních rostlin.

Koupit: Skleněná semena kukuřice, 3,25 USD, Native Seeds/SEARCH

Pěstitel Greg Schoen byl barvami obzvlášť nadšený a Barnes mu svěřil několik svých semen. Schoen semena zasadil a zkřížil je s jinou odrůdou popcornu, čímž vznikly duhové barvy s lesklým, vyleštěným leskem. Schoen se nakonec o semena této duhově zbarvené kukuřice podělil s Billem McDormanem, který mohl semena zachránit a pomoci je zpřístupnit zahrádkářům prostřednictvím neziskové organizace Native Seeds/SEARCH.

Nyní si můžete koupit balíček slavných semen za pár dolarů a zasadit si je na vlastní zahradě. Každá rostlina obvykle dorůstá výšky kolem šesti stop, ale může dosáhnout až devíti stop, přičemž klasy jsou obvykle tři až osm palců dlouhé. Stejně jako většinu ostatních odrůd kukuřice i Glass Gem sázejte koncem jara, jakmile se půda stihne prohřát. Dopřejte jí slunné místo a alespoň centimetr vody týdně. Klásky budou hodné obrázku a připravené ke sklizni přibližně 110 až 120 dní po výsadbě.

Duhová kukuřice může mít desítky různých barev a kombinací a nemusíte nutně vědět, jak bude vypadat, dokud neodloupnete slupku. Nakonec můžete mít skutečně pestrobarevné klasy nebo zrna, která jsou většinou v odstínech modré či červené, nebo dokonce bledá, lesklá pastelová zrna. Každý klas je překvapení!

Ačkoli je tato kukuřice krásná, nečekejte, že ji budete vařit a jíst jako běžnou kukuřici přímo z klasu. Je to druh křemenáče, který má tvrdou vnější vrstvu, takže ho můžete jíst pouze tak, že ho rozemelete na kukuřičnou kaši nebo z něj uděláte popcorn (který bohužel není duhově barevný). Ale ve skutečnosti, ať už se rozhodnete ji jíst, nebo ne, je kukuřice Glass Gem dostatečně nádherná na to, abyste ji pěstovali na své zeleninové zahrádce pro její vlastní krásu.