Práce na zahradě

Skvělé prořezávací nástroje

Použití správného nástroje pro prořezávání stromů vám pomůže urychlit a usnadnit práci a ušetří vás frustrace z toho, že nástroj nefunguje tak dobře, jak by mohl. Při nákupu zahradnických nůžek a nůžek na větve hledejte kvalitní konstrukci a materiály, které vydrží:

  • Čepel z oceli s vysokým obsahem uhlíku
  • Čepel s teflonovým nebo jiným povrchem pro snížení tření, který udržuje ostří ostří ostřejší a snižuje vynaložené úsilí při stříhání o 20 %
  • Ergonomické tvary a mechanika
  • Sestřihy se sekáním nebo složené střihy, převodové provedení, které zvyšují řezný výkon a snižují únavu rukou a svalů
  • Hliníkové rukojeti s polstrovanými úchyty, díky nimž je nástroj lehčí a práce s ním pohodlnější než se dřevem nebo železem
  • Nástroje, které lze snadno rozebrat pro čištění a broušení nebo které se dodávají s náhradními čepelemi

Podívejte se, jak snadno si naostříte zahradní nářadí.

Pruners

Ruční nůžky jsou lehčí a ovladatelnější než nůžky na větve nebo nůžky. Jsou také nejčastěji používaným nástrojem pro přesné stříhání, prořezávání nežádoucích větví a dosažení míst, kam se jiné nástroje nedostanou. Nůžky mohou stříhat měkké zelené dřevo o průměru až 3/4 palce a tvrdé staré dřevo o průměru až 1/2 palce. Každý typ prořezávače – obloukový a kovadlinkový – má své výhody.

Objevte elektrické nářadí, které vám usnadní práci na zahradě.

Odřezávač bypassů

Tento nůžkový zastřihovač používá nůžky: Zakřivený řezný nůž odděluje stonky při průchodu základnou. Obvodové nůžky se nejlépe používají na zelené a rostoucí stonky. Používejte je na jaře k prořezávání keřů, jako je dřín, forzýtie, šeřík, deutzie a pomerančovník, v létě k udržovacímu prořezávání keřů, jako je mochna (Potentilla) a tavolník (Spiraea), a ke stříhání dřevnatých trvalek, růží a květin.

Zde najdete naše oblíbené kvetoucí keře.

Nůžky na kovadlinky

Tento nůž je vybaven horní čepelí klínového tvaru a používá štípací mechanismus. Kovadlinkové nůžky jsou ideální pro stříhání suchých větví a stonků. Na jaře prořežte starý porost hortenzie, černého bezu, motýlího keře a dalších keřů s dřevnatými kmeny. Na začátku jara prořezávejte odumřelé porosty růží. Koncem jara prořežte polovinu svíček (nového porostu) u borovic, abyste podpořili keřovitost. Koncem léta prořezávejte tisy.

Jak vybrat správné nůžky

Pokud je krajina mladá, zvolte obtokový prořezávač. Pokud je krajina zarostlá, zvolte kovadlinkový prořezávač, který lépe zpracovává staré dřevo. (Nebo zvolte oba typy pro všechny potřeby.) Zkontrolujte šířku od ruky k rukojeti. Vyberte takový, který se snadno uchopí. Při otevírání a zavírání prořezávače se příliš nenatahujte. Zahradnické nůžky se vyrábějí v různých velikostech; existují i modely určené pro levoruké zahradníky.

Zde se dozvíte, jak správně stříhat růže.

Nůžky

Nůžky na živé ploty představují ze všech zde uvedených řezných nástrojů největší rozmanitost čepelí, rukojetí a použití. Nůžky jsou k dispozici s jednoduchým nebo převodovým pohonem, obvykle mají čepele dlouhé 7 až 9 palců a rukojeti dlouhé 9 až 15 palců. Pokud potřebujete tvarovat stálezelené rostliny, omezit růst keřů nebo pokud je třeba důkladně ostříhat trsy opotřebovaných trvalek, pořiďte si nůžky na živý plot.

Stříhat lze všechny rostliny, které mají tenké větve (do průměru 1/4 palce). Mezi stálezelené rostliny, které dobře reagují na stříhání, patří zimostráz a tis. Stříhat lze také keře s tenkými větvemi, jako jsou pámelník a cesmína. Nůžky používejte pouze na křehký nový porost; starší, tvrdší stonky si nechte pro zahradnické nůžky nebo nůžky na větve. Trvalky pěstované v hromadných výsadbách, jako jsou jerlíny, levandule nebo hvozdíky, lze stříhat po odkvětu, aby se podpořila druhá růžice.

Tvarujte keře podle těchto tipů.

Jak vybrat správné nůžky

Vroubkované nože a nože s vlnitým ostřím zachycují odletující větve a drží je blíže k vnitřní části nožů, kde je řezný účinek nejostřejší. Rukojeti s vlnitým tvarem se lépe drží při stříhání nad hlavou. Pohodlné rukojeti a odolné gumové dorazy tlumí rázový účinek nárazu nožů o sebe. Nůžky s dlouhými rukojeťmi a čepelemi poskytují pákový efekt a pomáhají tvarovat velké keře, ale jsou také těžší a jejich používání je namáhavější. Menší modely jsou lehčí, snáze se zastrčí do stísněných prostor a jednodušeji se ovládají pro přesné tvarování.

Loppery

Nůžky na větve s dlouhou násadou o délce až 36 palců rozšiřují dosah stříhání, abyste se dostali i do nejhustšího porostu nebo se natáhli nad hlavu a stříhali větve bez pomoci žebříku. Nůžky na větve se nejlépe používají ve spojení s ručními nůžkami na větve, přičemž menší nástroj se používá na větve a nůžky na větve se používají na mohutnější větve.

Větve o průměru 1 až 2-1,5 palce lze stříhat nůžkami na větve (větve příliš silné pro nůžky na větve vyžadují použití prořezávací pily). Nůžky na větve se velmi dobře osvědčují při prořezávání ovocných stromů, jako jsou jabloně, broskvoně a hrušně, vinné révy, například stolních hroznů, a ořešáků, například pekanových ořechů a kaštanů.

Zde zjistěte, co a kdy ořezávat.

Jak vybrat správné nůžky na větve

Při výběru nůžek na větve myslete na nízkou hmotnost; čím delší jsou, tím těžší se vám budou zdát. Nejlehčí jsou nůžky na větve se sklolaminátovými nebo hliníkovými rukojeťmi. Hledejte gumové zarážky a polštářové rukojeti, které zmírňují nárazy při silném střihu. Kupujte nůžky na větve s ergonomickým designem a převodovým nebo ráčnovým mechanismem, abyste zvýšili mechanickou výhodu. Stejně jako u nůžek na větve zhodnoťte dva styly nožů: kovadlinkové nebo obtokové.

Péče o zahradnické nůžky