Práce na zahradě

Příprava trvalek na zimu

V zahradnictví je zima definována jako roční období, kdy většina trvalek usíná. Tato doba může být v některých částech země od začátku září do konce prosince. Chlad je hlavním faktorem, který způsobuje klidový režim rostlin. Při přípravě na zimu je tedy zásadní pochopit, jaký druh chladu ovlivňuje vaši zahradu.

Pokud chladné počasí ve vaší oblasti znamená sněhovou pokrývku, máte štěstí. Sníh, kterému se někdy říká „mulč pro chudé“, tvoří na zahradě izolační přikrývku. Teploty v půdě pod sněhovou pokrývkou se vždy pohybují kolem 32 °C, zatímco bezprostředně nad sněhovou pokrývkou mohou klesnout hluboko pod 0 °C. Trvalky, které jsou v klidu při stálé teplotě, mají jen zřídka problémy s přežitím zimních měsíců. Použijte tohoto průvodce k ochraně svých vzácných trvalek v letošní zimě!

Podívejte se na další trvalky, které jsou navrženy tak, aby přežily drsné zimy!

Zpětný řez

Po mrazech seřízněte suché stonky trvalek až na úroveň půdy, abyste zahradu upravili a odstranili vajíčka škůdců a výtrusy chorob, které se na ní mohou držet. Pro zimní zajímavost ponechte stonky s atraktivními semeníky. Odumřelé zbytky rostlin kompostujte, abyste vytvořili organický půdní kondicionér. Horké, aktivní hromady ničí semena plevelů a původce chorob, pasivní, neaktivní hromady nikoli. Pochybný rostlinný materiál vyhoďte do koše.

Mulčové postele

Záhony trvalek a keřů mulčujte jehličím nebo nasekaným listím. Tím ochráníte kořeny rostlin i půdu a zmírníte účinky extrémních teplotních změn během zimních mrazů a tání.

Tip pro zahrádkáře: Chcete-li zabránit hnízdění hlodavců v půdě, počkejte, až půda zmrzne, a teprve potom přidejte šesticentimetrovou vrstvu organického materiálu jako zimní mulč.

Příprava trvalek pro teplé klima

  • Rozdělte rostliny kvetoucí na jaře a v létě.
  • Pokračujte v kontrole rostlin kvůli napadení škůdci a výskytu chorob. Zjistěte a vyřešte všechny faktory, které mohou postižené rostliny stresovat a činit je náchylnými k těmto problémům.
  • Uklidněte trvalkové záhony a okraje. Odstřihněte odumřelé stonky květů. Vykopejte a odstraňte nemocné rostliny. Odplevelte plochy, které nebyly mulčovány.
  • Rozdělte příliš velké trsy rostlin kvetoucích na jaře a v létě, abyste kontrolovali jejich velikost a obnovili jejich kvetení.
  • Vykopejte nové záhony a obnovte stávající. Vysazujte nové trvalky a přesazujte jiné.

Příprava trvalek pro chladné klima

  • Po zamrznutí půdy rozprostřete na holou půdu v zahradě zimní mulč. Na záhony rozprostřete stálezelené větve.
  • Po mrazech vyčistěte trvalkové záhony a okraje. Odřízněte odumřelé stonky květin. Vykopejte a zlikvidujte všechny plevele a nemocné rostliny.
  • Postavte chladicí rám pro přezimování okrajově mrazuvzdorných trvalek a zajistěte chladné období pro cibuloviny, které jsou nuceny kvést v zimě.