Práce na zahradě

Růže ‚Grace N‘ Grit ‚mají nádherné růžové květy Ombre

Před několika léty vzrostla obliba hortenzií ‚Vanilla Strawberry‘. Jsou oblíbené u čtenářů časopisu Better Homes & Gardens a mnoho z vás je díky jejich lahodnému jménu a nádherným růžovým a bílým květům chtělo zařadit na svou zahradu. Pokud jste však spíše příznivci růží než hortenzií, měli byste letos na své zahradě vysadit růže ‚Grace N‘ Grit‘. Stejně jako hortenzie ‚Vanilla Strawberry‘ mají květy na okrajích krásnou růžovou barvu, která uprostřed přechází do bílé, takže každý květ působí jako ombré. Dokonce i poupata jsou před otevřením bílá s růžovými pruhy!

Růže ‚Grace N‘ Grit‘ jsou mrazuvzdorné v zónách USDA 4-9, což zahrnuje většinu země. Kromě mrazivých zim snesou i letní vedra. Tato odrůda je také odolná vůči chorobám, takže běžné problémy s růžemi, jako je černá skvrnitost a padlí, vám s menší pravděpodobností zkazí květy. V dospělosti dosahuje každá rostlina výšky asi 5 stop a šířky 4 stopy, což z nich činí krásnou volbu pro střed záhonu, obrubu nebo i pro pěstování v nádobách.

Koupit: ‚Grace N’Grit‘ Pink BiColor Shrub Rose, 39,99 $, Monrovia

Stejně jako všechny ostatní růže potřebuje i ‚Grace N‘ Grit‘ plné slunce, proto ji vysaďte na místo, kde bude mít každý den alespoň šest hodin přímého slunce. Ačkoli snesou i suché podmínky, nejlépe se jim bude dařit, pokud je budete alespoň jednou týdně důkladně zalévat. Pořádný déšť udělá většinu práce za vás, ale pokud vaše oblast prochází obdobím sucha, možná jim budete muset trochu přidat hadicí.

Kromě toho, že dvoubarevné květy odrůdy ‚Grace N‘ Grit‘ vypadají krásně na keři a v kyticích, jsou výjimečné i v jiném ohledu. Tato keřová růže je samočistící, což znamená, že jakmile květy odkvetou, samy opadají a není třeba je odrhovat ani stříhat, aby znovu vykvetly. Rostlina obvykle začne kvést v létě a pokračuje v kvetení až do podzimu, aniž byste se museli příliš namáhat!

Sázejte do bohaté, dobře propustné půdy a na jaře, než rostlina začne rašit, ji přihnojte. Další dávka hnojiva uprostřed jara pomůže vytvořit spoustu nádherných květů. Nový růst můžete podpořit také seříznutím koncem zimy nebo brzy na jaře po posledních mrazech.

‚Grace N‘ Grit‘ zcela odpovídá svému jménu, a pokud ji letos zasadíte na zahradě, stane se rychle jednou z vašich nejoblíbenějších. Nedivte se, až vás budou sousedé zastavovat a ptát se na jméno růžového keře s růžovými ombré květy!