Práce na zahradě

Tvrdé trvalky, které rostou v suchém stínu

Stinná místa na zahradě nemusí být pustá. Vsaďte na tyto rostliny, které se snadno udržují a dodají jim barvu a zajímavost, aniž byste je museli neustále zalévat.

Stinné místo, například pod velkým stromem, může být na zahradě náročné na práci, zejména pokud zůstává na suché straně. Většina běžných stínových rostlin pochází z vlhkých lesních podmínek, takže během sucha potřebují hodně dodatečné zálivky. Pokud však vyberete správné rostliny a na začátku jim trochu pomůžete, můžete vytvořit prosperující trvalkovou zahradu i na ošemetném místě. Většina zde uvedených odrůd se dobře kombinuje a po založení snáší suchou půdu. Abyste rostlinám pomohli s co nejlepším startem, udržujte je po celý první rok dobře zavlažované. Poté si pravděpodobně vystačí s dešťovou vodou, kterou dostanou.

Související položky

1 Hosta

Hostitelé jsou jedny z nejosvědčenějších stínových rostlin, které jsou nenáročné na údržbu a mají na výběr ze stovek odrůd. Protože jsou listy hosty tak rozmanité co do velikosti, tvaru a barvy, je jejich kombinování ve stinné zahradě snadné. Menší odrůdy mohou také tvořit pěkný zahradní lem nebo vyplnit prostor kolem paty stromu.

Když se hostie příliš rozrostou, lze je snadno rozdělit lopatou nebo dokonce rukama. Dělením můžete získat více nových rostlin, kterými doplníte zbytek zahrady ve stínu nebo se o ně podělíte s přáteli a sousedy.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Vysazujte do dobře propustné půdy

Velikost: Až 3 stopy na výšku a 8 stop na šířku

Zóny: 3-9

Koupit: (30 dolarů, Breck’s)

2 Plicník

Další stínomilnou rostlinou, která snáší suchou půdu, je plicník lékařský. Rostlina dostala své jméno podle své struktury ve tvaru plic. Plicník má tvrdé listy, od skvrnitých až po jednobarevné, a z jednoho kořene může vyrůst list s různou strukturou!

Zahrádkáři v severním pásmu si na plicníku zamilují, že snáší chlad. Na jaře plicník vykvétá jasně modrými, růžovými, bílými a fialovými květy a kvete i v zimě. Nejen to, ale když se plicník použije jako půdní pokryv, odradí také plevel.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Vysazujte do dobře propustné půdy

Velikost: Výška: do 12 palců

Zóny: 2-8

Koupit: (14 dolarů, Breck’s)

3 Krvácející srdce

Pokud se snažíte o zahradní atmosféru ve stínu, začněte s krvácejícím srdcem. Tato rostlina dostala své jméno podle květů ve tvaru srdce, z nichž každý má jeden okvětní lístek, který vypadá jako kapka visící zespodu.

Krátkověké květy krvácejícího srdce jsou mezi trvalkami jedinečné. Na jaře krásně vykvete a po příchodu léta „hraje mrtvého brouka“. Nemusíte se bát, jen spí a příští rok se vrátí. Protože však kvete pouze na jaře, je nejlepší vysadit krvácející srdce s jinými barevnými rostlinami, které mohou zaujmout místo později během roku.

Světlo: Stín nebo částečné slunce

Voda: Vysazujte do dobře propustné půdy

Velikost: Výška: až 3 stopy

Zóny: 3-9

Koupit: (25 dolarů, The Home Depot)

4 Koralové zvony

Tato trvalka kvete, ale její listy jsou tím, co opravdu vyniká. Odrůdy jako ‚Marvelous Marble‘ mají krásné pestrobarevné listy s mramorovým povrchem. Jiné odrůdy mají listy, které vypadají téměř jako nastříkané, zatímco některé mají sytě žilkované barvy.

Korálovce se pěstují velmi snadno. Jejich domovem jsou skalnaté útesy, kde voda snadno odtéká, takže dobře snášejí suchá stinná místa. Korálovce jsou také oblíbené u kolibříků, takže jejich pěstováním se váš dvůr může stát krásným útočištěm plným listí, které kolibříci navštěvují.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Vysazujte do dobře propustné půdy

Velikost: Výška: až 3 stopy

Zóny: 3-9

Koupit: (12 USD, Breck’s)

5 Hardy Ferns

Kapradiny máme rádi, protože se snadno pěstují. Existuje spousta odrůd původních kapradin, takže najít takovou, které se daří ve vašem pásmu, by neměl být problém. Japonská malovaná kapradina má krásné stříbrné a vínové listy, zatímco podzimní kapradina bude mít krásnou podzimní výstavu se zlatočervenou barvou.

Péče o venkovní kapradiny je velmi snadná: stačí je zasadit do dobře propustné půdy a přidat organické látky, například kompost. Kapradiny jsou prakticky bez škůdců, takže se v okolí této rostliny na zahradě ve stínu nemusíte obávat nežádoucích živočichů, s výjimkou občasných slimáků.

Světlo: Stín nebo částečné slunce

Voda: Vysazujte do dobře propustné půdy

Velikost: (japonská malovaná kapradina může dorůst až do výšky 3 stop).

Zóny: (japonská kapradina je mrazuvzdorná v zónách 4-9)

Koupit: Hardy Fern Collection (30 dolarů, Breck’s)

6 Ajuga

Tato trvalka má krásné květy, ale také fantasticky barevné listy, které vypadají krásně na jaře, v létě i na podzim. Brzy na jaře se nad mořem listů objevují jako majáky trsy kobaltově modrých květů.

V místním zahradnickém centru byste měli najít mnoho odrůd ajugy. Některé odrůdy, jako například ‚Burgundy Glow‘, rostou tak hustě, že jejich stříbřitě zelené listy s růžovou, vínovou a bílou barvou mohou téměř udusit plevel. ‚Black Scallop‘ (‚Binblasca‘) se vyznačuje velkými fialovými listy, které mají jedinečný lesk; ‚Chocolate Chip‘ (‚Valfredda‘) má malé, úzké zelené listy silně zbarvené vínově fialovou barvou.

Světlo: (pro nejlepší barvu listů je třeba zasadit rostlinu na místo, kde je každý den alespoň několik hodin na slunci).

Voda: Snáší i sucho a suchou půdu.

Velikost: Výška: méně než 6 palců

Zóny: 4-10

Koupit: Ajuga ‚Burgundy Glow‘ (25 dolarů, Etsy)

7 Bigroot Geranium

Jedna z nejlepších trvalek do suchého stínu, pelargonie velkoplodá, má hluboce vykrajované listy, které vypadají jako sněhové vločky. Listy jsou trochu ochmýřené, takže jsou odolné proti jelenům a králíkům, a na podzim se zbarvují do krásných červenooranžových odstínů.

Obvykle je k dispozici několik různých odrůd: „Ingwersen’s Variety“ se pyšní světle růžovými květy a „Variegatum“ má purpurové květy na bíle pruhovaných listech. Postupem času se pelargonie velkoplodá pomalu rozšíří a vytvoří na zemi hustý koberec listů.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Sázejte do dobře propustné půdy bohaté na organické látky.

Velikost: Až do výšky 18 palců

Zóny: 3-8

Koupit: (11 dolarů, The Home Depot)

8 Polštářová ostrožka

Ačkoli se ostrožka polštářová často pěstuje na plném slunci, snese i stín, zejména v horkých letních oblastech. Stejně jako muškátu velkoplodému se mu obvykle vyhýbají srny a zajíci.

Na jaře rozkvétá polštářovitá ostrožka, která vytváří drobné šarlatové květy obklopené nápadnými listeny (podobně jako její příbuzná poinsettie, která nabízí nápadné růžové, červené nebo bílé listeny kolem malých květů). Po odkvětu se můžete spolehnout, že kopec šedozelených listů zůstane atraktivní až do podzimu, kdy se často zbarví do červena.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Vhodná půda: vysazujte do dobře propustné půdy (polštářovitým ostrožkám se obvykle lépe daří v trvale suché půdě).

Velikost: Výška: až 3 stopy

Zóny: 3-10

Koupit: (4 USD, Etsy)

9 Hellebore

Čemeřice, které se někdy říká také vánoční nebo postní růže, protože kvete brzy, je jednou z nejodolnějších stínomilných rostlin. Díky hustým, téměř kožovitým listům je snadné pochopit proč. Čemeřice jsou stálezelené trvalky v mírném zimním podnebí; v nejchladnějších místech, kde rostou, listy během zimy obvykle odumírají. Protože všechny části této rostliny jsou prudce jedovaté, je velmi odolná vůči jelenům a králíkům.

Květy čemeřice se objevují v odstínech bílé, krémové, žluté, zelené, červené a fialové a mohou být jednoduché nebo dvojité. Čemeřice je skvělým společníkem pro na jaře kvetoucí cibuloviny, jako jsou narcisy.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Sázejte do dobře propustné půdy bohaté na organické látky (čemeřici se nejlépe daří ve vlhké půdě, ale snadno snáší i suchou půdu).

Velikost: Výška: až 3 stopy

Zóny: 4-9

Koupit: (15 dolarů, Etsy)

10 Foamflower

Pěnišník pochází ze Severní Ameriky, kde se rychle šíří a vytváří poměrně hustou listovou pokrývku. Na jaře vytváří malé pěnivé proutky bílých nebo růžových květů, které jsou nádherným doplňkem k na jaře kvetoucím cibulovinám, jako jsou narcisy.

K dispozici jsou některé zajímavé odrůdy, například „Running Tapestry“, která má uprostřed listů fialovou skvrnu, a „Susquehanna“, jejíž laločnaté listy jsou výrazně tmavě fialové.

Světlo: Stín nebo částečné slunce

Voda: Sázejte do dobře propustné půdy bohaté na organické látky. Pěnokvěté rostliny snášejí suchou půdu, ale šíří se pomaleji a mohou mít hnědé, křupavé okraje.

Velikost: Výška: do 12 palců

Zóny: 3-9

Koupit: (24 dolarů, Etsy)

11 Lilyturf

Na první pohled si liliovník snadno spletete s okrasnou trávou, protože má sytě zelené, lesklé listy ve tvaru trávy. Ve skutečnosti však patří do čeledi liliovitých a je blíže příbuzná hostitelům. Stejně jako hostitelé je velmi odolná, odolná vůči jelenům a králíkům a vypadá dobře na jaře, v létě i na podzim (a také v zimě na jihu, kde je stálezelená).

K dispozici je několik odrůd liliovníku; některé z nich, jako například „Silver Dragon“, mají listy s bílými okraji. Koncem léta rostliny vytvářejí trsy malých levandulově fialových květů, které se mohou změnit v malé černé plody.

Světlo: Stín, částečné slunce nebo plné slunce

Voda: Snáší suchou nebo trvale vlhkou půdu.

Velikost: Výška: do 12 palců

Zóny: 5-10

Koupit: (48 dolarů, The Home Depot)

12 Deadnettle

Další špičková půdopokryvná rostlina do suchého stínu, mrtvá kopřiva (nazývaná také lamium), má atraktivní listy, které jsou často stříbřité. V průběhu léta občas kvete a vytváří trsy levandulových, růžových nebo bílých květů.

Odrůdy mrtvých kopřiv, které mají nádherné listy, jsou na zahradě nejzajímavější: ‚White Nancy‘ má většinou stříbrné listy lemované zelenou barvou a bílé květy, ‚Cosmopolitan‘ se pyšní stříbrnými listy a růžovými květy a Golden Anniversary (‚Dellam‘) má zelené listy poseté stříbrem a lemované zlatou barvou.

Mrtvá kopřiva se může rychle šířit a vytvářet hustý půdní pokryv. Daří se jí na vlhkých, zastíněných místech, ale dobře snáší i suchou půdu. Pokud je půda delší dobu příliš suchá, mohou se na listech vytvořit hnědé okraje. Pokud se tak stane, můžete rostlinu seříznout a ona nechá vyrůst nové listy.

Světlo: Stín nebo částečné slunce

Voda: Vysazujte do dobře propustné půdy

Velikost: Výška: až 3 stopy

Zóny: 4-8

Koupit: (od 3 dolarů, Etsy)

Začněte navrhovat svou zahradu ve stínu s těmito rostlinami jako základem a neměli byste mít problém záhon zaplnit. Jakmile si tyto rostliny osvojíte, můžete s touto jistotou experimentovat s novými odrůdami.