Práce na zahradě

Péče o venkovní kapradiny

Vytvořit si vlastní kapradí je užitečné, nenáročné na údržbu a jednoduché. Zde najdete vše, co potřebujete vědět o výsadbě a péči o kapradiny.

Kapradiny dodají každému záhonu jemnou, peříčkovou strukturu a spoustu zeleně. Potřebujete jen mírný stín, několik rostlin pro založení kolonií a dostatek vláhy, abyste kapradiny podpořili v růstu. Zde jsou informace, které potřebujete k založení vlastní kapradinové zahrady.

Jak pečovat o kapradiny

Přestože kapradiny mají různé tvary, velikosti a textury, jejich nároky na péči jsou podobné. Pokud jsou kapradiny vysazeny ve správných podmínkách, mohou být plnohodnotným a listnatým doplňkem krajinářské architektury.

Světlo: Kapradiny mají nejraději stín. Hustý stín nebo ostré slunce kapradiny nadměrně zatěžují.

Zavlažování: Pokud příroda nenadělí ani centimetr deště týdně, bude zalévání nutné, zejména během prvního vegetačního období po přesazení.

Půda: Kapradiny zapouštějí své žíznivé kořeny do hluboké, kypré půdy bohaté na organické látky. Těžké jílovité půdy nejsou pro kapradiny příznivé, pokud nejsou doplněny kompostem. Pro většinu kapradin je vhodnější neutrální nebo mírně kyselá půda, jejíž pH se pohybuje mezi 6,0 a 7,0.

Hnojivo: Kromě kompostu přidávaného do půdy kapradiny nepotřebují hnojivo.

Jak pěstovat kapradiny

Vědět, co očekávat při výsadbě kapradin na zahradě. Různé druhy kapradin mohou dosahovat různých velikostí a jsou odolné v různých zónách, proto si předtím, než si kapradinu přinesete domů, přečtěte štítek.

Mrazuvzdornost: Zóny: 2-10, v závislosti na druhu.

Výška: V závislosti na druhu mohou být kapradiny vysoké od 8 cm do 6 stop.

Transplantace: Optimální doba pro přesazování kapradin je od konce jara do konce léta (ale ne v době sucha).

Problémy: Kapradiny jsou úžasně bezproblémové. Málokdy podléhají chorobám a jsou odolné vůči jelenům.

Výběr druhů kapradin

Existuje tolik druhů kapradin, že si určitě vyberete tu, která bude vyhovovat vašim potřebám. Pokud nemáte hodně místa, vyhněte se agresivním kapradinám, jako jsou pštrosí kapradiny (Matteuccia struthiopteris) a citlivé kapradiny (Onoclea sensibilis). K oblíbeným odolným kapradinám patří stálezelená kapradina vánoční (Polystichum acrostichoides), skořicovník jesenní (Dryopteris erythrosora) a téměř stálezelená kapradina himálajská (Adiantum venustum). Japonské malované kapradiny mají světlé odstíny růžové, mátové a stříbrné.