Práce na zahradě

Základy péče o organické trávníku

Díky těmto ekologickým tipům pro péči o trávník bude váš dvůr vypadat zeleně a zdravě. Zjistěte, jak si vyrobit přírodní přípravek na hubení plevele, jak pečovat o trávník bezpečně pro domácí mazlíčky a mnoho dalšího.

Zdá se, že bujné trávníky jsou podmínkou vlastnictví domu, zejména na předměstí. Když je jeden dům za druhým obklopen kobercem smaragdově zelené trávy, vizuálně to sjednocuje čtvrť. Trávníky jsou skvělým místem pro hraní, odpočinek a zábavu. A skvělá krajina, jejíž korunou je smaragdově zelený trávník, může zvýšit hodnotu vašeho domu.

Skvělé trávníky bohužel obvykle nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí. Vyžadují hnojiva, prostředky proti škůdcům, přípravky na hubení plevele a spoustu vody, a navíc nás stojí spoustu práce. Na udržování posekané trávy se spotřebovávají fosilní paliva – pokud tedy nepoužíváte kozy, tlačné sekačky nebo elektrické či bateriové sekačky na stříhání všech těch zelených stébel.  Ze všech těchto důvodů má smysl investovat do skutečně zeleného trávníku – takového, kterému se daří bez syntetických chemikálií. Zde se dozvíte, jak postupovat při péči o trávník na ekologické bázi.

Příprava půdy

Pokud jste četli něco o ekologickém zahradničení, víte, že dobrá půda je základem pro pěstování a udržení zdravých rostlin. Totéž platí pro trávník. Koneckonců, s 3 000 stébly trávy na čtvereční stopu (podle Oklahomského přírodovědného muzea) máte spoustu hladových rostlin, které musíte nasytit.

Začněte provzdušněním stávajícího trávníku, který se pravděpodobně časem zhutnil vlivem pěšího provozu. Provádějte to ručně pomocí vidlí (mírně je rozkývejte, když s nimi zajíždíte do země) nebo mechanickým provzdušňovačem, který zatlačíte do země. Tuto práci však usnadní, pokud si pronajmete elektrický provzdušňovač nebo si na ni najmete travní službu. Po provzdušnění posypte trávník tenkou vrstvou půdních doplňků, které vyživují žížaly a mikroby. Vaše spolehlivé rozmetadlo na trávník bude fungovat pro rozmetání většiny komerčních organických hnojiv a dokonce i domácího kompostu, pokud byl dobře prosezen, aby se z něj odstranily klacky, nečistoty a žížaly. Pokud nemáte rozmetadlo, rozptylujte změny ručně. Pak počkejte, až matka příroda udělá své.

Tip redakce: Jednou ročně je pravděpodobně dostatečně často. Pokud se však snažíte přivést týraný trávník zpět k životu, může být užitečné trávník přihnojovat několikrát ročně.

Výběr správné trávy

Pokud zakládáte nový trávník, mějte na paměti, že trávy potřebují alespoň 4 cm kvalitní půdy, do které zapustí kořeny. Půdu podle potřeby doplňte a/nebo upravte a poté ji provzdušněte, aby měla travní semena větší šanci vyklíčit. Použijte mechanický secí stroj a zasejte směs trav přizpůsobenou vašemu regionu. (Díky tomu nebudou problémy s chorobami postihovat všechna stébla trávníku.) Při sázení věnujte pozornost podmínkám růstu; téměř všechny trávy dávají přednost plnému slunci, ale některé, včetně jemných kostřav, snesou i stín. Nově zasetý trávník posypte kokosovým vláknem, rašelinovým mechem, ornicí nebo prosetým kompostem. Celou plochu udržujte trvale vlhkou po dobu 2 týdnů. Po 3 týdnech byste měli být připraveni začít sekat.

Tip redakce: Nezapomeňte, že nejlepší trávník nemusí být jen tráva. V závislosti na růstových podmínkách mohou mít větší smysl půdopokryvné rostliny nebo záhony (ani jeden z nich se nemusí sekat).

Nestříhejte trávník příliš nakrátko

Vysoká tráva je obvykle zdravější tráva. Roste delšími kořeny, které mají přístup k většímu množství vody a živin. A protože má větší listovou plochu, je vysoká tráva také životaschopnější než úzce sečená tráva. Vyšší listy také stíní plevelům. Chcete-li se věnovat ekologické péči o trávník, mějte na paměti, že trávy rostou nejlépe, pokud jsou vysoké alespoň 3 cm.

Tip redakce: Bez ohledu na výšku trávy odstraňte při jednom sečení maximálně třetinu stébel. Odstranění příliš velké části najednou způsobuje stres.

Udržujte nůž sekačky ostrý

Stav žacího nože ovlivňuje kvalitu ekologické péče o trávník. Tupý nůž sekačky trávu trhá, místo aby ji sekal, a výsledkem je roztřepená tráva, která je náchylnější k nemocem. Na začátku sezóny a znovu v jejím průběhu nabruste žací nože, pokud vaše tráva vypadá po sečení roztřepeně.

Odstřižky nechte být

Vytvářejte organické potraviny pro trávník bez jakékoliv práce navíc. Jak? Ponecháním odřezků ze sekání (ne delších než 1 cm, prosím): Při rozkladu dodávají půdě dusík a organické látky. Navíc nemusíte trávník tak často hrabat. Navzdory všeobecnému přesvědčení odřezky nepřispívají k tvorbě plsti. Odřezky z organického trávníku jsou také hnojivem pro trávník bezpečným pro domácí zvířata, protože neobsahují žádné škodlivé chemikálie.

Tip redakce: Použití mulčovací sekačky rozmělní stébla trávy, takže se rychleji rozkládají a prospívají půdě.

Kontrola chvojí

Plevel je téměř neprostupná rohož (tvořená stébly trávy, kořeny a oddenky), která se tvoří nad půdou. Silná vrstva travní plsti zabraňuje přístupu vody ke kořenům a slouží jako vítaná rohož pro choroby a hmyzí škůdce. Pokud není zaplevelení silné, může problém vyřešit provzdušnění. Tloušťka plevele přesahující půl palce vyžaduje odstranění ručním nebo strojním odstraňovačem plevele. (Na podzim jej použijte na trávu v chladném počasí a na jaře na trávu v teplém počasí). Poté budete mít spoustu práce s hrabáním. Ale nezoufejte, nebude to každoroční práce.

Tip redakce: Pokud jste na trávník nepoužili chemické prostředky, můžete shrabanou drť přidat do kompostu.

Pravidelně provzdušňujte

Pokud je vaše půda tvrdá nebo se na ní vyskytují místa, kde tráva neroste, je třeba ji provzdušnit. Vyvrtání děr do trávníku zlepšuje odvodnění, rozbíjí travní plsť, stimuluje růst trávníku a zlepšuje jeho zdraví – to vše bez použití pesticidů nebo hnojiv. Trávník provzdušňujte v době, kdy aktivně roste (na jaře nebo na podzim u trávníků s chladným ročním obdobím, v létě u trávníků s teplým ročním obdobím).

Voda s rozumem

Přemokření je v rozporu s ekologickou péčí o trávník a neprospívá ani vašemu trávníku. Trávník zalévejte, když tráva získá matně zelenou nebo namodralou barvu, když se listová stébla začnou skládat nebo svinovat nebo když v trávě zůstanou stopy po chůzi. Zalévejte hluboko a zřídka: Chcete, aby kořeny rostly hluboko do půdy. (Zdravé kořeny sahají do hloubky 6 cm a více.) Před zapnutím zavlažovače zohledněte týdenní srážky. Zalévejte spíše podle počasí než podle týdenního plánu.

Kalendář ekologické péče o trávník

Protože provzdušňování ničí kořeny, mělo by se provádět pouze na jaře nebo na podzim, kdy trávník není zatížen horkým počasím.

Jaro a podzim jsou také vhodným obdobím pro zlepšení struktury půdy pomocí doplňků, které pomohou kořenům trávy co nejlépe využít hnojiva, která dodáte později. Pokud si nejste jisti, co vaše půda potřebuje, posypte ji tenkou vrstvou organického kompostu, který vyrovnává pH a zlepšuje zadržování vody v písčitých půdách a odvodnění v jílovitých půdách.

Kolem Dne památky obětí holocaustu (konec května nebo začátek června) přihnojte trávník organickým hnojivem. Použijte hnojivo s pomalým uvolňováním dusíku, které se uvolňuje postupně; tráva ho tak může využívat po celé léto. Pokud je tráva zelená a není stresována suchem, aplikujte organické hnojivo podruhé na začátku července (kolem Dne nezávislosti). Naposledy aplikujte hnojivo na začátku podzimu (kolem Svátku práce). Poslední aplikace umožní trávě uložit živiny do kořenů, což znamená rychlejší ozelenění a silnější růst na jaře příštího roku.

Co se týče sekání a zalévání, je třeba odhadnout načasování podle typu trávy a rychlosti jejího růstu. Jinými slovy, neplánujte sečení podle abstraktního rozvrhu jednou za tři dny. Když je tráva delší než 4 cm, posekejte ji na 3 cm. Když trávník pro tuto sezónu skončí svůj růst, posekejte jej na přibližně 2 palce, abyste omezili růst plísní během chladnějšího počasí. Zalévejte hluboce a důkladně (ale ne příliš často), aby tráva vytvořila hluboké kořeny. Pravidlo (zeleného) palce: Snažte se zalévat přibližně 1 cm týdně. Zalévejte brzy ráno, abyste neztratili tolik vláhy odpařováním. A pokud máte trpělivost, zalévejte půl centimetru a pak počkejte asi 30 minut, než zalijete druhého půl centimetru. Voda tak bude mít čas vsáknout se do půdy a nebude se hromadit na povrchu.

Nalezení ekologické služby péče o trávník

Pokud máte dobré ekologické úmysly, ale nemáte čas nebo energii na to, abyste se o trávník starali sami, vyhledejte službu ekologické péče o trávník, která to udělá za vás. (Při zadávání poptávky se vyptávejte, protože ne všechny firmy zabývající se péčí o trávníky mohou poskytnout ekologickou péči o trávník, kterou si přejete.) Například společnost TruGreen nabízí hnojivo TruNatural, které používá 100 % přírodní hnojivo pro podporu zdravého růstu trávy. Vedle organického hnojiva poskytuje společnost Lawn Doctor další zelené služby, jako je výsev, provzdušňování, obohacování půdy a úprava rovnováhy pH. Program Natural Lawn of America Natural Alternative Lawn přizpůsobuje řešení tak, aby váš trávník rostl plnější a silnější bez škodlivých prostředků proti škůdcům a plevelům. Podívejte se, co můžete vykopat ve svém regionu země.

Organické hubení plevele

Nejlepší na zdravých, ekologických trávnících je, že přirozeně porazí většinu plevelů bez vaší pomoci nebo pomoci trávníkové služby. Například pravidelné sekání s vyšším nastavením a pravidelné hnojení odrazuje kobercovou trávu, která má ráda chudou půdu a sluneční světlo. Ignorování občasných plevelných míst vám pomůže udržet zdravý rozum, aniž byste se museli uchylovat k chemické válce. Opravdu nevzhledný plevel vykopejte ručně nebo pomocí zahradnického nářadí – je to jediný spolehlivý způsob, jak se ho zbavit.

Pokud opravdu, ale opravdu neradi používáte motyčku, vyzkoušejte ekologický přípravek na hubení plevele. Kukuřičnou lepkovou moučku (CGM), vedlejší produkt při zpracování kukuřice, můžete posypat, aby se plevel nerozšiřoval. CGM, který lze sehnat téměř v každém zahradnickém centru nebo na internetu, potlačuje plevel tím, že brání tvorbě kořenů klíčících semen. Na již existující plevel nemá žádný účinek. Vyhněte se použití CGM v blízkosti míst, kde jste záměrně vysadili semena, protože je nerozlišuje.

Existují také organické postřiky na hubení plevele, které jsou závislé na mastných kyselinách nebo octu a které najdete na internetu nebo v některých zahradnických centrech. Tyto postřiky působí bodově proti jednoletým plevelům, ale ne vždy jsou účinné proti vytrvalým plevelům.

Máte domácí zvířata nebo malé děti? Vyrobte si bezpečný domácí přípravek na hubení plevele opatrným použitím vroucí vody nebo postříkáním čistým octem. Než dovolíte dětem nebo domácím mazlíčkům vstoupit zpět na trávník, nechte horkou vodu vychladnout. U obzvláště odolných míst může být zapotřebí několik aplikací octa.

Organické hnojivo na trávník

Jaké je tedy nejlepší organické hnojivo pro váš trávník? Neexistuje jediná správná odpověď, protože výběr konkrétního produktu vyžaduje znalost složení vaší půdy – což lze snadno zjistit pomocí jednoduchého testu půdy, který si můžete udělat sami (nebo ve spolupráci s Kooperativním úřadem pro rozšiřování půdy). Pokud například výsledky testu ukazují, že vaše půda má nízký obsah draslíku, budete chtít najít hnojivo, které tuto konkrétní živinu zvýší.

Při nákupu organického hnojiva na trávník se zaměřte na etikety s výrazy jako „přírodní organické“ a „s pomalým uvolňováním“. Pokud výrobek tvrdí, že je organický, ale má poměr NPK větší než 15, nechte ho na pultu. Mějte na paměti, že dostupnost organických hnojiv se v jednotlivých regionech značně liší. Udělejte si proto domácí úkoly a poté navštivte místní zahradnické centrum nebo si promluvte s agentem Cooperative Extension Office, abyste se dozvěděli více o organických hnojivech, která jsou ve vašem regionu snadno dostupná a účinná pro trávníky.

Pokud nechcete kupovat hnojivo, můžete zkusit trávník přihnojit asi ¼ palce kompostu, který si vyrobíte sami. Naučte se, jak vyrobit organický kompost, který můžete použít jako hnojivo pro trávník, z potravinového odpadu, drceného listí a posekané trávy.