Práce na zahradě

Říjnové zahradnické tipy na Středozápadě

Vysaďte cibuloviny již nyní, abyste si příští jaro užili velkolepou květinovou show. Cibuloviny můžete bez obav sázet až do poloviny listopadu, a pokud není půda zmrzlá, tak i déle. Příjemnější je však pracovat venku tento měsíc, než teploty začnou klesat.

Tipy pro výsadbu cibulovin.

Krásné kombinace žárovek.

Vyzkoušejte některé z těchto nápadů a získejte z výsadby cibulovin více:

 • Zapracujte hnojivo pro cibuloviny do půdy na dně výsadbových jamek.
 • Pokud máte problém s hraboši, krtky, veverkami nebo jinými hrabajícími živočichy, obklopte cibuloviny drátěnými klecemi.
 • Ukryjte cibuloviny před hrabajícími veverkami tím, že je zasadíte do založených půdních krytin. Cibulky můžete také ošetřit repelentem, který veverkám nechutná.
 • Ušetřete peníze za cibulky tím, že si vyberete slevy na konci sezóny. Vyhoďte všechny cibulky, které hnijí nebo mají měkká místa. Pokud tulipány postrádají hnědý vnější obal, jsou stále bezpečné k výsadbě, pokud cibulky zůstanou pevné.
 • Saďte cibulky na forzírování, abyste se mohli těšit z pokojových květů. Cibulky potřebují 14 až 16 týdnů v chladu (41-48 °C), poté dva až tři týdny při pokojové teplotě, než se objeví květy. Cibulky vysazené nyní budou v příštím roce kvést brzy. Vhodnou volbou jsou narcisy, tulipány, hyacinty a krokusy.

Frost:

Pokud mráz ještě nepřišel, je na cestě. Sledujte předpovědi počasí, zejména pokud máte výsadbu nebo produkty, které chcete chránit.

Prodlužte vegetační období rostlin přehozením plachty nebo jiného neplastového materiálu přes rostliny, pokud se očekávají mrazy. Přikrývky odstraňte ráno, až slunce ohřeje vzduch. Pokud máte zeleninu nebo letničky, které chcete chránit delší dobu, investujte do mrazových přikrývek, které přes rostliny ukotvíte. Přikrývka umožňuje přístup vody a slunečního světla k rostlinám.

Rajčata vyndejte ze zahrady, když teplota klesne pod 50 °C. V tomto okamžiku přestávají plody dozrávat. Rajčata dozrávají v místnosti. Zelená rajčata skladovaná při teplotě 70 °C dozrají přibližně za dva týdny, při teplotě 55 °C potřebují zhruba čtyři týdny.

Seznam úkolů na říjen

Listy. Udržujte krok s listím padajícím na trávník a zpevněné plochy. Pomocí mulčovacího nože listí posekejte a nechte kousky rozložit v trávníku. Přidejte k sekačce pytel a sbírejte listí při sekání, nasekané kousky házejte na hromadu kompostu nebo kolem trvalek jako mulč.

Semena. Sbírejte semena rostlin, jako jsou čtyřlístek, klen a jitrocel. Odstřihněte celé květní hlávky kosmanů, zinnií a tithonií a usušte je na sítech. Ze sušených květních hlávek vyjměte semena a uložte je na chladném a suchém místě v těsně uzavřených nádobách.

Rybníky. Pokračujte v krmení ryb ve vodních zahradách, dokud jsou aktivní. Udržujte padající listí mimo vodu natažením sítě přes hladinu.

Zastavení nemoci. Zničte – nekompostujte – nemocné listy rostlin: listy růží s černou skvrnitostí, listy cesmíny s rzí a všechny listy zeleniny s houbovými chorobami (rajčata, dýně atd.).

Prevence plevelů. Postříkejte glyfosátem plevelné rostliny, které je obtížné zničit. Mezi tyto rostliny patří pampeliška, pcháč, bambus a jedovatý břečťan. Na podzim rostliny přesunou chemickou látku z listů do kořenů, což může tyto rostliny zničit u kořenů.

Tipy pro úsporu osiva.

Jednání s křehkými rostlinami

 • Zakopejte jemné cibulky poté, co listy zmrznou. Patří sem kanny, sloní uši, jiřiny, gladioly a kaly.
 • Odstraňte řízky ananasové šalvěje, bazalky, koleusů a muškátů, které chcete mít na příští rok.
 • Přemístěte tropické rostliny, jako jsou ibišek a andělská trumpeta, ze záhonů a přesuňte je do květináčů pro zimní uskladnění v nevytápěné místnosti.
 • Přeneste tropické pokojové rostliny do interiéru, když teploty zůstanou pod 50 stupňů F.
 • Před přenesením do interiéru rostliny seřízněte. Rostliny zkraťte alespoň o polovinu. Prořezání podpoří nový růst, který se přizpůsobí vnitřním podmínkám, takže dojde k menší ztrátě listů.
 • Hmyz na listech odstraníte postřikem listů zahradní hadicí. Nezapomeňte postříkat přímo pod listy – spousta hmyzu se tam ráda ukrývá. Hmyz, který se uhnízdil v odtokových otvorech květináčů, také hledejte ponořením spodní poloviny květináčů na 15 minut do vody.

Tip pro testovací zahradu: V interiéru skladujte rostliny ve slunné místnosti, která umožňuje na zimu uzavřít teplo. Snížíte tak účty za vytápění, práci se zaléváním i výskyt škůdců.

Zahradní práce

Výsadba. Stromy a keře je možné sázet, dokud půda nezamrzne. Kořeny budou růst tak dlouho, dokud nebude půda zmrzlá.

Prořezávání. Na konci roku se vyhněte prořezávání růží, keřů a stálezelených rostlin. Stříhání rostlin nyní podporuje vznik nového porostu, který bude v zimě poškozen, protože před příchodem chladného počasí nestihne ztvrdnout. Poznámka: Odumřelé větve na rostlinách je možné odstranit, stejně jako větve poškozené bouřkou.

Zavlažování. Pokud bylo léto suché, zalévejte trvalky, keře a stromy, které byly vysazeny v posledních 12 měsících. Nově vysazené trvalky mohou během první zimy uhynout, protože v prvním roce růstu nemají dostatek vláhy.

Péče o trávník. Pokud tráva roste, pokračujte v sekání. Holá místa v trávníku dosévejte a řídké plochy přesévejte. Nebo pro ještě lepší start trávníku na jaře provzdušněte trávník v chladném období pomocí jádrového provzdušňovače, který z trávníku vytrhne zátku půdy. Vzniklý otvor umožní vzduchu, vodě a hnojivu přímý přístup ke kořenům trávy. Pokud je na vašem seznamu podzimních úkolů provzdušnění a dosetí trávníku, provzdušněte trávník jako první.

Plevel. Bojujte proti plevelům pomocí herbicidů. Širokolisté plevele zničí vytrvalé plevele (pampelišky, jitrocel, jetel atd.). Preemergentní herbicidy zastaví na podzim klíčící plevele (svízel přítula, ptačinec žabinec atd.).

Správně zasaďte strom.

Vědět, co ořezávat.

Tajemství podzimní péče o trávník.

Průvodce určováním plevelů.