Práce na zahradě

Listopadové zahradnické tipy na Středozápadě

Na výsadbu je ještě čas. Aby měly kořeny dostatek času k růstu, je třeba všechny nové přírůstky do krajiny – včetně jarních kvetoucích cibulovin a odolného česneku – zastrčit do půdy asi 6 týdnů předtím, než zamrzne.

Pokud sázíte v pozdní fázi sezóny, podpořte své výsadby silným mulčem (až 4 cm) z nasekaného listí, borové slámy, kompostu nebo slámy. To dostatečně izoluje půdu, aby se oddálil mráz.

Dávejte pozor na hlodavce. V mulči přes zimu rády hnízdí zejména myši a hraboši nemají nic raději než hustý kryt, pod kterým se mohou zahrabat.

Krásné kombinace žárovek.

Použijte ten nejlepší mulč pro vaši zahradu.

Kontrolní seznam pro podzimní zahradu

Tip na testovací zahradu: Nyní vykopejte jámy pro živé vánoční stromky, které plánujete na zahradě vysadit příští měsíc. Vykopanou zeminu uschovejte na místě, kde nezamrzne. Až do doby výsadby vyplňte díru listím. Listy udržíte na místě pomocí plachty.

Úklid zahrady

Pokračujte v úklidu zahrady, dokud nebude příliš chladno na pobyt venku. Práce, které provedete na podzim, pomohou zabránit přezimování škůdců a chorob – a zkrátí vám seznam jarních úkolů.

Zbytky listů

Spadané listí poskytuje hmyzu úkryt pro přezimování. Je dobré nechat pod keři několik listů, aby se v nich ukrýval hmyz – dobrý i špatný , který na jaře pomůže nasytit hladové ptáky.

Na druhou stranu listí nahromaděné u kůlny, garáže nebo domu může být úkrytem pro škůdce – včetně hlodavců , kteří hledají zimoviště. Odstraňte toto listí. Nasekejte je a použijte jako mulč nebo je přidejte do kompostu.

Na zahradě si nasbírejte kůly a podpěry pro rostliny. Uložte je na místo, kde budou mrznout, abyste zničili přezimující škůdce.

Věcné práce

Podzim může být skvělým obdobím pro řez trvalek, pokud na to máte čas a energii. Nezapomeňte ponechat 2-3 centimetry stonku rostliny, abyste ochránili čerstvé výhonky před poškozením zvěří, až se na jaře objeví. Je to také užitečná připomínka toho, kde se rostliny na zahradě nacházejí, než začnou rašit.

Zvažte ponechání některých trvalek, které dodají zimní zahradě na zajímavosti – buď svou strukturou (Achillea, rozchodník ‚Autumn Joy‘), nebo tím, že lákají ptáky na hlavičky semen (třapatky, černoočka).

Okrasné trávy by se měly nechat stát, aby se jejich koruny ochránily před tuhou zimou.

Tip na testovací zahradu: Vytrhejte opotřebované letničky a vyhoďte je do kompostu. Netrhejte stonky samovýsevných letniček, aby se rostliny mohly náhodně vysemenit. Semena mohou okusovat i ptáci.

Pokračujte v zalévání rostlin, zejména těch, které přibyly v uplynulém roce, dokud půda nezamrzne. To je důležité, pokud je podzimních srážek málo.

Plán na příští jaro

Využijte poslední teplejší podzimní dny k tomu, abyste se postarali o budoucnost své zahrady.

Připravte nové záhony pro výsadbu. Nový záhon můžete snadno založit navrstvením materiálů na stávající trávník. Přímo na trávu použijte vrstvu kartonu nebo mokrých novin (o tloušťce tří listů), poté vrstvu nasekaného listí, kompostu, slámy, mulče z drcené kůry atd. Každá vrstva musí být silná 4 až 6 palců. Na jaře objevíte bohatou kompostovanou hmotu ideální pro výsadbu.

Oblékněte květináče pro zimní zajímavost. Naplňte plastovou nebo jinak odolnou nádobu poutavými větvemi pro zimní výstavu. Stálezelené větve a větvičky s bobulemi zastřihněte a zapíchněte do půdy. Přidejte sušené květy hortenzií, hlavičky semen okrasných trav nebo stébla se šípky. K dotvoření vzhledu zastrčte šišky nebo jablka z živého plotu (osage orange).

Mulch

Obnovte mulč na záhonech. Mulčování pomáhá zmírňovat teplotu půdy a zabraňuje extrémním výkyvům, které mohou způsobit mrazový záhyb. Když půda zmrzne a rozmrzne, může to ve skutečnosti vytlačit výsadby z půdy. K rostlinám, které jsou typicky náchylné k promrzání, patří Heuchera, kosatce a mělce vysazené drobné cibuloviny.

Pro většinu záhonů je dostatečnou izolací půdy mulč o tloušťce 3 až 4 palce. Na místech, kde očekáváte, že na jaře vyraší samovýsev letniček a trvalek, použijte tenčí vrstvu (max. 2 cm).

Pro ptáky

 • Zavěste krmítka pro ptáky a udržujte je naplněná.
 • Poznejte různé druhy krmítek a semen a ptáky, které lákají. Pokud na vaší zahradě hnízdí zlatohlávci, zavěste krmítko s bodlákovým semenem v ponožce. Datelům udělá radost suet. Osivo světlice barvířské může pomoci dát veverkám košem.
 • Pokud se neradi zabýváte slupkami semen, kupte si srdíčka nebo masíčka.
 • Zajistěte ptákům čerstvou vodu po celou zimu pomocí vyhřívané ptačí lázně nebo jednoduše přidejte ohřívač do stávající lázně.

Vodní zahrada

 • Pokud máte na zahradě vodní zahrádku plnou žab, poskytněte těmto žabkám místo k přezimování ponořením plastové misky naplněné jílovitou zeminou. Žáby se do půdy na zimu zahrabou.
 • Zabraňte zamrznutí jezírka instalací topného tělesa typu zásobníku nebo kamenného bublinkovače.
 • Udržujte hladinu vody v jezírku přes zimu, i když nemáte ryby. Voda pomáhá zabránit tomu, aby sluneční ultrafialové paprsky narušily výstelku.

Tip na testovací zahradu: Na stromy a keře, které tito škůdci v zimě obvykle obhlížejí, použijte repelent proti jelenům. Švédský přípravek Plantskydd ochrání rostliny po celou zimu pouhou jednou aplikací.

Power Tools

 • Vypusťte ze sekačky plyn. Pokud je nádrž sekačky plná více než do poloviny, můžete do ní přidat stabilizátor paliva. Jen nezapomeňte sekačku trochu prohnat, aby stabilizátor v motoru cirkuloval.
 • Připravte nyní sekačku na jarní použití. Nabruste nůž. Zkontrolujte a/nebo vyměňte vzduchový filtr, který má tendenci se při sekání velkého množství podzimního listí ucpávat.
 • U sekaček poháněných baterií skladujte baterii podle návodu k obsluze.
 • Ujistěte se, že je sněhová fréza natankovaná a připravená k práci.

Ruční nářadí

 • Očistěte a naolejujte kovové čepele lopat, rýčů, hladítek apod.
 • Nabruste kopací a řezací čepele.
 • Namazejte zahradnické nůžky.
 • Natřete dřevěné rukojeti lněným olejem. Rukojeti nejprve lehce přebruste, aby se olej lépe vstřebal.
 • Onovte případný nátěr, kterým jste rukojeti natřeli, abyste je na zahradě lépe rozpoznali.

Tip na testovací zahradu: Zejména pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, zkontrolujte, zda se na hadicových přípojkách, vodních tyčích a rychlospojkách nenachází minerální usazeniny. Usazeniny odstraníte namočením předmětů do bílého octa. Případně namočte hadr do octa a omotejte jej kolem předmětu. Po namočení do octa použijte hadr namočený v horké vodě.