Práce na zahradě

23 snadných způsobů, jak upcyklovat běžné předměty z domácnosti na bezplatné zahradní nářadí

Zahradnické práce mohou být nákladné, zejména pokud si na pomoc najmete profesionála. Průměrná hodinová sazba za profesionální zahradnické a zahradnické služby se podle HomeAdvisoru pohybuje od 50 do více než 100 dolarů. Když se do hlíny pustíte sami, můžete snížit náklady a navíc je to prospěšné pro vaše zdraví (zahradničení má řadu výhod, od spalování kalorií po posilování srdce)! Dalším způsobem, jak zahradničit s omezeným rozpočtem, je vynechat nákup spousty drahého nářadí a místo toho najít chytré způsoby, jak proměnit odpadky v poklad. Zde je několik snadných způsobů, jak ušetřit peníze tím, že z obyčejných věcí z domácnosti uděláte šikovné zahradnické nářadí.

Použití džbánů na mléko na zahradě

Co se týče univerzálnosti na zahradě, nic se nevyrovná skromnému plastovému džbánku na mléko (nebo džbánku na ledový čaj či džus, pokud je to vaše parketa). Vyčistěte a uschovejte půlgalonové i galonové velikosti a vytvořte si nejrůznější zahradní pomocníky.

Ploché osivo. Založení vlastních semen je nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na zahradničení, protože balíček semen je mnohem levnější než nákup jedné rostliny v květináči. Chcete-li ušetřit místo, založte semena do mělkých misek naplněných zeminou a nejsilnější sazenice později přesaďte do květináčů. Chcete-li si vyrobit bezplatné misky na semínka, odřízněte tři centimetry spodní části galonového džbánu na mléko a do dna udělejte několik otvorů hřebíkem. Naplňte je směsí pro květináče a tužkou vytvořte dvě nebo tři mělké brázdy pro výsev. Poté zasaďte semena podle pokynů na obalu.

Mini skleník. V severních oblastech jsou mladé přesazené rostliny a sazenice často zasaženy jarními a podzimními mrazy. Chraňte je jejich vlastním skleníkem. Stačí odříznout dno galonového džbánu na mléko a v případě předpovědi ochlazení umístit džbán nad rostlinu. Teplotu můžete trochu regulovat nasazením nebo sejmutím víčka. Jen nezapomeňte víčko sundat v teplých slunečných dnech, aby se váš skleník neproměnil v pařník.

Flexibilní naběračka. Jednoduchá naběračka z půlgalonové plastové konvice na mléko usnadňuje rozdělování granulí hnojiva nebo zeminy v květináčích ve stísněných prostorách. Chcete-li ji vyrobit, udělejte dva vodorovné řezy na stranách přiléhajících k rukojeti a dva šikmé řezy dopředu na ostatních stranách.

Dávkovač kapalných hnojiv. Namíchejte tekuté hnojivo přímo v plastové konvici na mléko a pak do víčka udělejte hřebíkem jednu nebo dvě dírky. Díky rukojeti snadno dodáte dávku rostlinného krmiva i do těch nejmenších květináčů nebo rostlin.

Regulátor teploty. Pokud k prodloužení pěstební sezóny používáte chladicí rám, umístěte do něj několik plastových nádob na mléko naplněných vodou. Voda bude přes den ohřívána sluncem, což pomůže snížit výkyvy teplot uvnitř chladicího rámu v noci.

Použití nádob na jogurt na zahradě

Prázdné obaly od jogurtů (a jejich příbuzné plastové kelímky od zakysané smetany a margarínu) mají na zahradě mnohostranné využití.

Obojky proti červotočům. Mladé sazenice ochráníte před nočními háďátky tak, že je obklopíte límcem vyrobeným odříznutím dna nádoby od jogurtu. Zbytek nádoby zabořte asi centimetr do země a nechte 2 až 3 centimetry nad zemí. Pokud chcete, můžete límec odstranit, až stonek rostliny ztvrdne.

Jednoduchý přehled. Malé plastové vany jsou ideální pro nabírání a rozmetání granulovaných hnojiv, stejně jako granulí proti námraze nebo písku na příjezdové cesty a chodníky v zimě.

Levné květináče. Vany hluboké alespoň 3 palce se dají použít jako květináče zdarma, pokud do jejich dna uděláte několik děr hřebíkem. Ušetřete si víko a máte zásobník na zachytávání kapek (pokud zaléváte opatrně). Pokud chcete, můžete si je i vyfantazírovat a natřít zvenku.

Odhoďte ručník (nebo ubrus)

Vdechněte opotřebovaným ručníkům na zahradě nový život. Hodí se i staré ubrusy, deky nebo prostěradla. Existuje téměř nekonečné množství způsobů, jak tyto hadry proměnit v bohatství, ale zde je několik nejužitečnějších.

Vazby na rostliny. Nastříhejte staré ručníky na proužky a vytvořte z nich bezpečné úvazy pro podepření rostlin. Možná nevypadají dostatečně dobře pro trvalkový záhon před domem, ale jemné pohlazení froté látky je ideální pro udržení těžké zeleniny, jako jsou rajčata beefsteak nebo melouny.

Výsadbová plachta. Při kopání jámy rozprostřete poblíž starý vinylový ubrus, abyste omezili nepořádek. Tak nepřijdete o drahocennou ornici a úklid po výsadbě bude hračka. Tuto provizorní plachtu můžete také použít místo trakaře k přemisťování těžkých nebo objemných předmětů, jako jsou například rozdělení rostlin, pytle s mulčem nebo hromady vytrhaného plevele po zahradě. Stačí se přidržet několika rohů a silným tahem posunout náklad po zemi.

Ochrana proti mrazu. Lehká přikrývka, ručník, prostěradlo nebo ubrus mohou při předpovědi mrazů zachránit křehké letničky a další rostliny před jistou smrtí. Nezapomeňte zastrčit okraje kolem rostlin, aby se pod ně nedostal studený vzduch.

Noviny se věnují zahradě

Bariéra proti plevelům. Noviny jsou klíčovou složkou pro záhony bez obdělávání půdy, známé také jako zahradničení lasagne. Chcete-li vytvořit nový prostor pro výsadbu bez práce s kopáním, stačí plochu posekat co nejkratší cestou, rozprostřít 6 nebo více vrstev novin a navrch nasypat dostatek kompostu, zeminy nebo mulče, aby papíry držely na místě. Během několika měsíců novinové archy udusí plevel a trávy a poté se rozpadnou na holou půdu. Získáte tak nedotčený záhon připravený na výsadbu stromů, keřů nebo květin.

Zdroj uhlíku pro kompost. Skartované noviny v kompostu se počítají jako „hnědý“ materiál, který dodává uhlík. Je obzvláště vhodné je přidávat vždy, když potřebujete vyvážit přídavek „zelených“ materiálů bohatých na dusík, aby proces rozkladu fungoval tak, jak má.

Květináče s osivem. Omotejte proužky novin kolem malé sklenice a zastrčte je pod jeden konec, abyste vytvořili praktické biologicky rozložitelné květináče pro startování semen.

Vytvoření zahradního nářadí z odpadu z domácnosti

S trochou fantazie se několik drobností v kuchyni, koupelně a garáži může stát velmi užitečnými pro vaše zahradnické úsilí. Nejenže tím ušetříte peníze, ale je to i skvělý způsob, jak zahradničit udržitelněji. Zde je několik nápadů, které vám pomohou rozhlédnout se kolem sebe s novou perspektivou.

Staré koše. Na dno plochého koše položte papírovou utěrku a použijte ji na uskladnění sklizené zeleniny nebo bylinek, dokud je nedostanete dovnitř.

Náhradní misky. Naplňte je směsí pro květináče, nádobami a štítky a máte přenosnou lavici pro květináče, kterou si můžete vzít kamkoli s sebou.

Sklenice s marmeládou. Čisté skleněné nádoby na potraviny mohou být jednoduchými nádobami na malé svazky řezaných květin. Nebo je použijte k uložení a uspořádání drobných zahradních předmětů, jako jsou nasbíraná semena nebo štítky na rostliny.

Káva a plechovky s tuňákem. Tyto nádoby s rovnými stěnami slouží ke shromažďování a měření dešťové vody a vody z postřikovačů. Tak budete mít jistotu, že každá část vaší zahrady dostane alespoň centimetr vody týdně.

Hůlky. Ať už nové, nebo použité (a umyté), hůlky se hodí, když zakládáte semínka v květináčích. Do každého květináče přidejte jednu nebo dvě tyčinky a poté je přikryjte průhledným plastovým sáčkem, abyste zvýšili vlhkost vzduchu kolem křehkých sazenic. Tyčinky zabrání tomu, aby se sáček zhroutil a udusil vaši rostlinu. Dbejte jen na to, aby váš „skleník“ nebyl vystaven přímému slunci, aby se příliš nezahříval. Tyčinky můžete také použít k děrování otvorů v půdě pro semena a jako kolíky pro malé rostliny, které potřebují trochu větší oporu.

Krabice od vajec. Ty jsou dlouhodobě oblíbené pro zakládání semínek, jedno nebo dvě na buňku naplněnou zeminou. Abyste snížili riziko bakteriální kontaminace, používejte dobře vymyté polystyrenové nebo plastové krabice od vajec s drenážním otvorem na dně každé buňky.

Držák do sprchy. Přepracujte starý plastový sprchový koš na zahradní nářadí, navrhuje Andra DelMonico, vedoucí designérka společnosti Trendey. „Díky svému původnímu účelu jsou trvanlivé a odolné vůči vodě,“ říká. A protože se kadibudky vyrábějí v různých velikostech, od kompaktních až po nadměrné, je často snadné znovu použít takovou, která adekvátně pojme zahradnické nářadí. „Můžete do něj uložit lopatku, nůžky, nákoleníky, rukavice, plečku a kultivátor,“ říká DelMonico.

Karton. Hledejte nelesklou lepenku, která se používá k balení velkých spotřebičů nebo k přepravě melounů a dýní, říká DelMonico. Krabici rozložte a odstraňte z ní pásku a sponky. Pak karton položte na zem kolem rostlin a teprve potom přidejte mulč. „Karton je biologicky rozložitelný a funguje jako skvělá bariéra proti plevelu,“ říká.

Bambusové pochodně. Bambus je ekologický a neuvěřitelně odolný. A může být užitečný i pro zahrádkáře. „Pokud máte staré tiki pochodně, které už nemají takové využití jako kdysi, proměňte je v zahradnické kolíky. Můžete je zapustit do země a napíchnout na ně rajčata, okurky nebo hrášek,“ říká DelMonico.