Práce na zahradě

Ohromující květiny Galaxy způsobí, že vaše zahrada bude vypadat z tohoto světa

Jistě, petúnie jsou snadno pěstovatelné letničky, které jsou oblíbené pro letní obohacení zahrady nebo terasy o dlouhotrvající barvy. Pro mě však spíše splývají s pozadím, protože jimi v obchodech a zahradních centrech plním spoustu závěsných košů a nádob. Proto mě docela překvapilo, když jsem si prohlížela Instagram a uviděla pro mě novou odrůdu petúnií s názvem ‚Night Sky‘. Jejich zářivě fialové okvětní lístky poseté bílými skvrnami mě okamžitě zastavily uprostřed procházení displeje telefonu. Nejdřív jsem nemohla uvěřit, že jsou to skutečně petúnie, protože nevypadaly jako žádné jiné petúnie, které jsem předtím viděla v zahradních centrech. Samozřejmě existují i čistě fialové odrůdy, ale hvězdný efekt bílých skvrn na ‚Night Sky‘ je naprosto fascinující.

Petunie ‚Night Sky‘ je relativně nová odrůda, která byla představena v roce 2016 a je někdy nazývána galaxy flower, protože svým vzhledem připomíná vesmír. Od té doby si rychle získala popularitu na Instagramu, kde se objevilo téměř 4 000 příspěvků označených #nightskypetunia. Lidem se líbí, že pohled na jediný květ zblízka je jako obdivovat večerní oblohu posetou souhvězdími, ale tyto jedinečné petúnie propůjčí nádobám nebo závěsným košům pořádnou hvězdnou sílu i z dálky. Tyto květy rozhodně nezaniknou v žádném pozadí!

Koupit: 4 rostliny ‚Night Sky‘ Petunia, 22,95 $, Burpee

Pro jiný efekt jsou k dispozici také odrůdy ‚Starry Sky Burgundy‘ a ‚Pink Sky‘. Obě mají podobné bílé skvrny na okvětních lístcích, ale ‚Starry Sky Burgundy‘ je tmavě červená se žlutou hvězdičkou uprostřed a ‚Pink Sky‘ má veselé, horké růžové květy.

Jak pěstovat petúnie ‚Night Sky‘

Petúnie jsou letničky, takže vydrží pouze vegetační období. Naštěstí, jakmile vykvetou, budou kvést ještě několik měsíců až do prvních podzimních mrazů. Petúnie ‚Night Sky‘ obvykle začínají kvést v létě a kvetou až do podzimu. Vysaďte je na místo s plným sluncem, kde budou mít každý den alespoň šest hodin přímého slunečního světla. Pokud je to méně, rostliny mohou mít méně květů.

Petúnie jsou odolné vůči suchu, ale nesnášejí výsadbu v přemokřené půdě, takže pokud je pěstujete na zahradě, nezapomeňte vybrat dobře odvodněné místo. Pokud je zasadíte do nádoby nebo závěsného koše, nechte vrchní část půdy na dotek vyschnout, než je znovu zalijete (některé květináče by mohly potřebovat zalévat každý den).

Protože petúnie spotřebovávají mnoho energie, aby téměř neustále kvetly, je třeba je vysazovat do bohaté půdy s dostatkem organických látek, které jim dodají potřebné živiny. Pravidelné hnojení také pomůže rostlině udržet si květy; pro nádoby používejte vyvážené hnojivo 10-10-10 každé dva týdny, pro petúnie vysazené na zahradě každé tři týdny. Neměly by potřebovat příliš mnoho odumírání, protože opotřebované květy obvykle opadají samy, ale pokud začnou být stonky příliš dlouhé, můžete je v polovině sezóny lehce zastřihnout.

Vzor na každém květu odrůdy ‚Night Sky‘ se může měnit podle teploty, takže mnoho vašich květů se může v průběhu vegetačního období proměnit. Obecně platí, že při nižších teplotách se objeví více bílých skvrn a při vyšších teplotách budou okvětní lístky více fialové. Obvykle uvidíte květy galaxie zavité nejvíce „hvězdičkami“ na podzim, jakmile se začne ochlazovat počasí.

Pokud si chcete semena založit sami, postupujte podle pokynů na obalu (obvykle musí začít růst koncem února). Letos začíná být na zakládání semen trochu pozdě, ale brzy bude čas na zasazení vzrostlých rostlin do země. Většina pěstitelů začne rostliny expedovat v květnu, kdy už v mnoha částech země proběhly poslední jarní mrazy, takže s objednávkou příliš neotálejte. Ve většině oblastí je nejlepší doba pro výsadbu těchto jedinečných petúnií na zahradě v polovině května a na začátku června.