Práce na zahradě

Mulčování chyb, které se snadno vyhnete

Když jsem před lety jako začínající zahrádkář zakládal svůj první zeleninový záhon, dal mi kamarád seno ze své farmy, abych ho použil jako mulč. Vrstva mulče může rostlinám opravdu prospět, protože udržuje jejich kořeny v horku chladnější, pomáhá potlačovat plevel a udržuje v půdě vlhkost. Proto jsem seno s radostí přijal, rozprostřel ho kolem paprik, okurek a rajčat a pak se posadil a sledoval, jak vše roste. Rostlo to dobře: spousta plevele! Kdybych jen věděl, že jsem měl seno nejprve zkompostovat, abych zničil semena plevele, nebo zvolit jiný materiál, například drcené listí. Zde se dozvíte, jak se můžete vyhnout nejčastějším chybám při mulčování na vlastní zahradě.

1. Nemíchejte mulč do půdy

Mulč, kompost a půda jsou různé věci, říká Greg Baka, dlouholetý zahradník a majitel nářadí Easy Digging. Do vrchní vrstvy půdy přimíchejte kompost, abyste ji vylepšili, ale mulč nechte ležet na povrchu. „Mulč vmíchaný do půdy poškozuje rovnováhu živin a způsobuje potíže při kopání a pletí,“ vysvětluje Baka. Jeff Gibson, obchodní manažer pro zahradnictví společnosti Ball Horticultural Company, dodává, že byste nikdy neměli používat dřevitý mulč jako půdní přídavek do nádob nebo do země, protože: „V procesu rozkladu na sebe váže dostupný dusík, který by mohl být určen pro rostliny, které chcete pěstovat.“

2. Udržujte dřevnaté mulče mimo svůj zeleninový záhon

Mezi zeleninou nejsou dřevité mulče, jako je například štěpka z kůry, tou nejlepší volbou. „Pro zeleninovou zahrádku odvede levný kompost mnohem lepší práci při mulčování než drahý dekorativní dřevitý mulč. A navíc vyživuje půdu,“ říká Baka. Vrstva dřevitého mulče také ztěžuje rychlé vykopání plevele z meziřádků, dodává Baka s tím, že jej musíte nejprve odstranit, zbavit plevele a pak mulč znovu položit.

3. Vyhněte se čerstvým mulčovačům

To byla moje začátečnická chyba. Mulčovací materiály, jako je rozdrcené křoví, hnůj nebo seno z „pastvin, seníků nebo silnic a dálnic, mohou obsahovat semena plevelů,“ říká Baka, stejně jako zbytky herbicidů, které mohou vaše rostliny zahubit. „Nechte čerstvý mulč několik měsíců ležet, aby se z něj vymyla veškerá rezidua a semena plevelů vyklíčila a odumřela,“ radí. Ještě lepší je ho před použitím zkompostovat.

4. Pozor na plazivé rostliny

Některé rostliny, které se šíří plazivými stonky, zejména trávníky, jako je bermuda, jsou tak bujné, že rostou přímo pod mulčem, takže pokud se tomu můžete vyhnout, nerozšiřujte mulč na ně nebo do jejich blízkosti. Místo toho Baka doporučuje držet je pod kontrolou pomocí obrub, které vedou nad zemí a pod zemí, nebo můžete podél záhonu vykopat malý příkop, abyste viděli stébla, která se snaží proniknout, a odstranit je dříve, než se dostanou do mulče.

5. Zbavte se plevele před mulčováním

Dobrá vrstva mulče sice může potlačit malé mladé plevele, ale neočekávejte, že zázračně odstraní dobře rostoucí plevel. Je lepší odstranit všechny velké plevele a trsy plevelů předtím, než je mulčujete, protože jinak plevel prokoukne. Nebo, jak bylo uvedeno v předchozím tipu, některé se mohou pod mulčem dále šířit.

6. Existuje něco jako příliš mnoho mulče

Kořeny rostlin potřebují ke svému životu kyslík a velmi hluboká vrstva mulče může jeho přísun omezit. Pokud je vrstva mulče příliš silná, mohou se navíc objevit plísně, upozorňuje Sam Schmitz, správce pozemku a zahradník společnosti The Gardens at Ball. „Mohou se vytvořit plísňové rohože, které ve skutečnosti odpuzují vodu, kterou se snažíte šetřit tím, že používáte mulč. Jeden centimetr mulče je dostatečný a úspornější.“

7. Zabraňte tomu, aby se mulčování dotýkalo vašeho domu

Když mulč, který se dotýká obložení, navlhne, vytvoří cestu, kterou se termiti a další škůdci mohou dostat do vašeho domu. Baka říká, že je v pořádku použít mulč u betonové zdi, ale udržujte ho alespoň 6 palců od jakéhokoli druhu dřeva nebo dřevěných konstrukcí.

8. Nedělejte kolem stromů sopky z mulče

Zatímco mulčování kolem stromů je dobrý nápad, mulčování ke kmeni stromu není vhodné. Může totiž udržovat kořenový krček stromu příliš vlhký a způsobit jeho hnilobu, varuje Gibson ze společnosti Ball, a navíc může podporovat hmyz, který se zavrtává do kmene a oslabuje ho. Podobně jako se mulč nedotýká domu, nechte mezi mulčem a kmenem stromu malý prostor. A nehrňte mulč přímo k jiným rostlinám, jako jsou keře a trvalky, říká Baka. Snažte se, aby kolem jejich kmenů a mulče bylo alespoň pár centimetrů místa.

9. Vyhněte se používání barveného mulče

Pokud musíte, Gibson radí: „Přečtěte si etiketu na sáčku, protože některé mulče obsahují přírodní barviva, ale jiné mohou být postřikované barvivy plnými toxinů, které jsou škodlivé pro domácí zvířata a děti. Mohou se vyluhovat do půdy a ničit užitečné mikroby.“ Místo toho doporučuje kompostovaný listový mulč, který vypadá přirozeněji a zlepšuje půdu. „Listová podestýlka také poskytuje zimoviště pro motýly a další užitečný hmyz. Je to přírodní, obnovitelný zdroj, který lidé dávají do pytlů a vyhazují, a pak používají dřevěný mulč na pokrytí stejných záhonů! Buďte na zahradě více zenoví; nechte ji být. Příroda ví, co dělá.“