Práce na zahradě

Vyvarujte se těchto zahradnických chyb a vytvořte udržitelnější krajinu

Pěstování bujné a krásné zahrady se zdá být samozřejmostí, pokud se snažíte pomoci životnímu prostředí a žít udržitelnějším způsobem života. Pěstování květin totiž podporuje opylovače, jako jsou včely a motýli, výsadba několika stromů pomáhá čistit vzduch a pěstování vlastní zeleniny může znamenat méně cest do supermarketu. Čím více rostlin, tím lépe, ale způsob, jakým zahradničíte, může mít ve skutečnosti větší dopad než to, co se rozhodnete pěstovat. Pokud to přeženete s chemikáliemi, zaléváním nebo okopáváním, můžete ve skutečnosti životnímu prostředí spíše uškodit než pomoci. Zde se dozvíte, jak se vyhnout těmto třem častým chybám.

1. Příliš časté používání pesticidů

Mezi pesticidy patří insekticidy, fungicidy a herbicidy. Většina těchto chemikálií (syntetických i přírodních) nerozlišuje mezi dobrým a špatným: Jedním šmahem hubí škodlivý i užitečný hmyz, houby a rostliny, což může mít vliv na jejich zdraví.

V nepříliš vzdálené minulosti si mnoho lidí přálo mít zahradu bez hmyzu.

„V nepříliš vzdálené minulosti si mnoho lidí přálo mít zahradu bez hmyzu,“ říká doktorka Gail Langellotto, profesorka zahradnictví na Oregonské státní univerzitě v Corvallisu ve státě Oregon. „Nyní mnoho lidí, včetně mě, považuje tyto typy zahrad za biologicky mrtvé zóny,“ dodává. Obrátit směr na svém pozemku je jednoduché. „Stažení používání insekticidů pomůže obnovit hmyzí společenstvo na vaší zahradě,“ říká.

Stejným způsobem můžete uvažovat i o fungicidech a herbicidech. Když například použijete insekticid proti obtížným mšicím, vyhubíte tím berušky a další hmyz, který funguje jako přirozený predátor. A pak se tyto otravné mšice pravděpodobně vrátí s menším počtem užitečného hmyzu, který je přirozeně drží pod kontrolou.

Místo toho se zaměřte na nechemické metody kontroly a preventivní techniky. Ručně vybírejte velký hmyz a odstraňujte nemocné rostliny, jakmile je spatříte. Pokud se vám škůdci nebo choroby již vymkly z rukou a musíte přijmout drastičtější opatření, použijte méně toxické pesticidy, které jsou vyrobeny k léčbě konkrétních škůdců, a ne k likvidaci všeho, co jim stojí v cestě. Jedním ze zdrojů, který můžete použít pro ekologičtější možnosti, je fantastický průvodce Clemson Cooperative Extension, který zahrnuje mýdla, oleje a rostlinné přípravky.

Když se potýkáte s plevelem, místo toho, abyste sáhli po přípravku na hubení plevele, vsaďte na starý dobrý mulč. „Existuje mnoho skvělých studií, které soustavně ukazují, jak dřevěný mulč může většinou zlepšit půdu, zdraví rostlin, snížit výskyt plevelů, zvýšit vlhkost půdy a mnoho dalších věcí,“ říká Alison O’Connorová, PhD., agentka pro zahradnictví na Colorado State University Extension v okrese Larimer. O’Connorová doporučuje 4 až 5palcovou vrstvu organického mulče, například drcenou kůru z místních zdrojů. Buďte připraveni tuto vrstvu každoročně doplnit asi 2 cm čerstvého mulče, protože organická hmota se rozkládá. Není to úplně spolehlivé (počítejte s tím, že během sezóny budete muset ručně vytrhávat plevel), ale je to mnohem lepší než používat chemické prostředky.

2. Zpracování půdy

Kdyby se na zahradě udělovala cena pro nejužitečnějšího hráče, trofej by získala půda. Možná to tak nevypadá, ale zahradní půda uchovává živiny a vodu, které rostliny potřebují, aby se jim dařilo, a také slouží jako kotva pro kořeny. Půda má také klíčový význam pro snižování obsahu uhlíku v atmosféře, který významně přispívá ke změně klimatu.

Rychlá připomínka z osmé třídy biologie: Rostliny pohlcují oxid uhličitý ze vzduchu, rozkládají ho, aby využily kyslík, a ukládají uhlík ve svých tkáních. Když rostliny odumřou, jejich uložený uhlík se pomocí hub, bakterií a dalších drobných organismů, které v půdě žijí, stane součástí půdy. Při každém obdělávání a narušování půdy se však uhlík uvolňuje do atmosféry.

Dobrá zpráva pro zahrádkáře: Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zabránit vypouštění uhlíku do ovzduší, je nepracovat tak tvrdě! Místo toho, abyste na svých záhonech překopávali kompost a organickou hmotu, „dělejte to, co dělá matka příroda,“ říká Jennie Cramerová, manažerka zahradnického programu a lektorka programu Cooperative Extension na Cornellově univerzitě. „Když v lese padá listí, nikdo ho do země nezakopává. V půdě žijí živočichové. Vyvinuli se tak, že tuto organickou hmotu berou a přesouvají ji hlouběji. Stačí na půdu položit kompost,“ říká.

A pokud jde o kompost, použijte to, co máte nebo co můžete sehnat na místě, říká Cramer. Dvou až třícentimetrová vrstva kompostu nebo organické hmoty, například nasekaného listí, rozprostřená na podzim na půdu, obohatí půdu na jaře příštího roku. Pokud omezíte obdělávání zahrady na minimum nebo s ním úplně přestanete, přispějete k tomu, že půda na vaší zahradě bude ještě lepší, a navíc udržíte trochu uhlíku v atmosféře.

3. Příliš zaléváte

V mnoha oblastech Spojených států se v závislosti na aktuálním klimatickém vývoji střídají oblasti s přebytkem vody s oblastmi, kde je voda zcela suchá. Například Kalifornie se potýká s druhou z těchto situací a v rámci přípravy na další sucho zavádí cíle pro efektivní využívání vody. „Přehodnocení americké krajiny je nesmírně důležité, a to nejen v oblastech, které se potýkají s omezením spotřeby vody,“ říká Langellotto. Zhodnocování vody začíná změnou našeho myšlení o výsadbě krajiny, která vyžaduje spoustu vody, aby přežila a prosperovala, říká. „Je možné naplánovat a vysadit krajinu, která nevyžaduje velké množství závlahy a přesto vypadá krásně.“

Jedním ze způsobů, jak začít, je nahradit tradiční trávníky s kostřavou a kentuckou modrou trávou náročné na vodu původními travinami a suchými zahradami. Pokud však stále potřebujete další vodu, zalévejte chytře. „Kapková závlaha v zeleninových zahradách a na záhonech je mimořádně účinná,“ říká O’Connor. Pomalým přiváděním vody přímo ke kořenovým zónám rostlin prostřednictvím perforovaných trubek snižuje kapková závlaha velké množství plýtvání vodou a omezuje odtok. Navíc můžete kapací systém nastavit tak, aby se zapínal pouze v případě potřeby, a použít časovač, takže se po dodání dostatečného množství vody vypne. A nezapomeňte na mulčování! Vrstva mulče pomáhá půdě zadržovat vláhu, což znamená, že nebudete muset zalévat tak často.

Spoléhání se na přírodu v boji proti škůdcům, zavlažování krajiny a vytváření úrodné půdy může mít velký vliv na zdraví ekosystému na vaší zahradě. „Udržitelné zahradničení vám umožní uspokojit vaše současné zahradnické potřeby způsobem, který neohrozí schopnost budoucích generací dělat totéž,“ říká Langellotto. Může vám také přidat méně práce, což znamená, že budete mít více času na to, abyste si zahradu užili!