Práce na zahradě

Položte trávník Sod

Jedná se o okamžitou nápravu a při správné instalaci trávník eliminuje problémy s půdní erozí, bahnem a plevelem. A můžete jej položit téměř kdykoli během vegetačního období. Profesionálně vzrostlý drnový trávník je od počátku pevný a hustý a obvykle je bez plevele. Trávníkové drny najdete v několika nejběžnějších druzích trávy pro vaši oblast. Ačkoli počáteční náklady na trávníkový drn jsou podstatně vyšší než náklady na travní semeno – zejména pokud si na jeho pokládku najmete dodavatele – náklady na výsev jsou v dlouhodobém horizontu přibližně stejné, přičemž je nutné trávník přesévat, aby zůstal hustý.

Založte trávník z osiva.

Připravte si trávník

Představte si svůj trávník jako zahradu s trávou. Před výsadbou připravte půdu jako na každém zahradním záhonu. Přidejte dostatek organické hmoty, aby půda zadržovala vlhkost a zároveň dobře odváděla vodu. Provzdušněte ji, abyste podpořili zdravější půdu plnou užitečných mikroorganismů. Po zasazení trávníku je nezbytné trávník hloubkově zalévat – voda musí proniknout 6 cm pod drn, aby podpořila hluboké prorůstání kořenů, které trávník spojí s půdou. Věnujte pozornost švům mezi jednotlivými kusy drnů a okrajům podél chodníků a příjezdových cest a pečlivě je zalévejte, protože rychle vysychají.

Výběr trávníku

Čerstvá a zdravá tráva je klíčem k úspěšnému trávníku. Protože je tráva v komerčních trávnících profesionálně pěstována v půdě nejvyšší kvality, která je pravidelně hnojena a zavlažována, je pevná, hustá a bez plevele.

Výhodou zatravnění je, že vám dává příležitost zavést novou travní směs nebo směs vhodnou pro váš pozemek. Pokud se jedná o oblast s velkým pohybem chodců, použijte směs s vysokým kostřavovým trávníkem, který nejlépe odolává opotřebení. Nebo pokud je plocha určena především k vystavování, může elegantně vypadat směs kentuckých modrých trávníků.

K dispozici je mnoho druhů trávy. Pokud provádíte záplatování, snažte se najít trávník s trávou, která se barvou a strukturou podobá trávě v okolí záplaty. V případě pochybností zvolte kompromisní řešení v podobě směsi typů trávy.

Tráva by měla být čerstvě sklizená – ideálně den před položením. Zajistěte její dodání, jakmile dokončíte přípravu půdy. Trávník bude dodán na paletách ve srolovaných nebo složených pásech s odkrytou půdní stranou. Pruhy drnů jsou obvykle 1 až 2 metry široké a 4 až 10 metrů dlouhé.

Až dostanete drny, rozbalte je a prohlédněte si je. Tráva by měla být alespoň 2 cm dlouhá a mít stejnoměrnou zelenou barvu. Půda na spodní straně by měla být tmavá a vlhká, asi 1 palec silná a měla by vykazovat pevnou matrici zdravých kořenů.

Palety skladujte ve stínu. Kusy drnů udržujte vlhké a v případě neočekávaného zpoždění je přikryjte, aby nevyschly.

Vyberte si správnou trávu pro svůj trávník.

Kdy položit drn

Nejlepších výsledků dosáhnete, když trávník položíte na jaře nebo na podzim, kdy je pravděpodobné, že bude více srážek, které pomohou trávníku zakořenit. Holá místa na stávajících trávnících však můžete vyspravit kdykoli během roku, kdy není půda zmrzlá. V horkých letních měsících se připravte na zalévání alespoň jednou denně, zejména pokud v tomto období poprvé pokládáte trávník s drny.

Podívejte se, kdy je ve vaší oblasti nejlepší pokládat drny.

Co potřebujete:

  • Lopatka
  • Hrábě
  • Organické hnojivo
  • Čerstvý drn
  • Kolečko/vozík
  • Voda
  • Deska na klečení
  • Pevný nůž

.

Krok 1: Vykopání a shrabání půdy

Založte záhon centimetr pod úrovní terénu, aby byl nový trávník rovný s chodníky. Do půdy zapravte organický materiál a pomalu působící granulované hnojivo, poté záhon uhlaďte a srovnejte.

Krok 2: Navlhčení půdy

Skladujte drny ve stínu; udržujte je srolované a vlhké, dokud je nebudete chtít použít. Na místo přivezte na trakaři nebo vozíku vždy jednu nebo dvě role drnů. Těsně před položením drnu navlhčete půdu.

Krok 3: Položení drnového podkladu

První délku drnu položte podél rovné hrany, například chodníku nebo vycházejícího drnu. Opatrně rozviňte travní pás a položte jej těsně k chodníku. Druhou roli drnu začněte pokládat tak, aby její konec úhledně přiléhal k první roli.

Krok 4: Pokládka střídavého drnu

Následující řady pokládejte tak, aby koncové švy nikdy nebyly v jedné rovině se švy sousedních řad. Okraje přitahujte co nejblíže k sobě, ale nenatahujte je. Nestůjte na nově zasazeném drnu; místo toho použijte k pokládání dalších řádků klečící desku. K řezání drnů na nepravidelných místech používejte pevný nůž.

Krok 5: Založení trávníku

Dřeviny udupejte nebo jemně urovnejte válečkem, aby se kořeny dobře spojily s půdou. V případě potřeby vyplňte případné mezery sypkou zeminou. Po udupání trávníku celý trávník vydatně zalijte, aby se ještě více spojil s půdou.