Práce na zahradě

Pěstujte strom Johnny Appleseed

Práce na zahradě

Oživte na své zahradě americkou legendu.

Příběh Johnnyho Appleseeda se prostřednictvím dětských knih, filmů a televizních speciálů dotýká amerických srdcí od doby, kdy skutečný hrdina John Chapman v 19. století poprvé zasadil semena jablek po celé zemi. Nyní můžete legendu doslova oživit tím, že si na vlastní zahradě vypěstujete klon stromu Johnnyho Appleseeda.

Jeff Meyer, zakladatel společnosti Johnny Appleseed Organic, se poprvé dozvěděl o jednom z posledních známých jabloní v 90. letech 20. století, kdy mu rodina Harvey-Algeo z Ohia poslala dopis, v němž mu sdělila, že se o strom na své farmě stará již po několik generací. Po ověření pravosti historického stromu prostřednictvím nezávislých subjektů získal Meyer na něj výhradní genetická práva a začal množit jeho identické kopie. Vysadil naroubované stromky ve své školce a zjistil, že mají několik žádoucích vlastností.

„Jsou to velmi vitální, zdravé stromy, které mají jen velmi málo problémů s chorobami,“ říká Meyer. Poznamenává, že v porovnání se všemi různými odrůdami, jako jsou Delicious a Fuji ve školce, naklonované stromy Johnny Appleseed „za 12 měsíců vyrostou více než všechny ostatní stromy“. Produkují také velkou úrodu chutných zelených plodů, které dozrávají koncem září. Meyer popisuje jejich chuť jako „trochu trpkou a trochu sladkou, ale ani jedno není přehnané“.

Meyer pojmenoval odrůdu Johnny Appleseed Authentic Algeo podle rodiny z Ohia, která zachovala tento strom. A skutečnost, že skutečně pochází z téměř 200 let starého stromu, který nevysadil nikdo jiný než John Chapman, je pro něj hlavním lákadlem těchto stromů. Tento původní strom zasazený ze semene je jediný podobný na světě a „víc jich nikdy nebude, protože každé semeno je jiné,“ vysvětluje Meyer. „Ale ty, které z něj naroubujeme, jsou všechny identické s mateřským stromem,“ říká.

Adblock
detector