Práce na zahradě

Tato úchvatná květinová pole jsou pokryta miliony modrých květů Nemophila

Květinová pole po celém světě právě kvetou, a přestože většinu z nich nemůžete navštívit kvůli sociálnímu odstupu a cestovním omezením COVID-19, není nouze o úchvatné fotografie. Jedním z krásných míst, které jsme si všimli, je Hitachi Seaside Park, květinový a zábavní park asi hodinu a půl severně od Tokia v Japonsku. Každý rok na přelomu dubna a května v parku rozkvete více než 5 milionů světle modrých květů, které vytvoří moře drobných kvítků přibližně stejného odstínu jako obloha. Ačkoli je park v současné době uzavřen kvůli novému koronaviru, fotografie květů jsou téměř stejně úchvatné jako vidět pole naživo.

Květy jsou druhu Nemophila, kterému se běžně říká baby blue eyes (a je jasné, odkud pochází jejich jméno!). Ačkoli v současné době pokrývají areál japonského Hitachi, tato divoká květina ve skutečnosti pochází ze Severní Ameriky. Pěstují se jako letničky a jsou oblíbené zejména v zahradách s nádobami a jako půdopokryvné rostliny, například v parku. Obvykle dorůstají výšky jen asi 6 cm a květy jsou v době květu široké něco málo přes palec. V teplých částech země, například na jihu, kvetou baby blue eyes obvykle brzy na jaře, zatímco v chladnějších severních oblastech kvetou na začátku nebo uprostřed léta.

Konkrétně park vysazuje odrůdu Nemophila „Insignis Blue“ a semena vysévá vždy v listopadu. Obvykle v době, kdy jsou květy na vrcholu rozkvětu, pořádají na přelomu dubna a května festival Nemophila Harmony, který je oslavou milionů modrých květů.

Nejznámější atrakcí parku je více než osm hektarů nemofil pokrývajících kopec Miharashi, ale jsou zde i miliony dalších květů. V Hitači je také nejvíce rostlin a odrůd narcisů v Japonsku – od konce března do poloviny dubna zde každoročně vykvétá asi 1 milion narcisů. V dubnu rozkvétá také asi 260 000 tulipánů, které ještě více obohacují již tak zářivá pole.

Od léta až do podzimu kvete v parku také asi 3 400 růží, více než 2 miliony kosmopolitů, 350 000 cínií a 30 000 slunečnic. O barvy není v parku nouze ani po úplném příchodu podzimu. V Hitachi roste asi 32 000 rostlin Kochia, a zatímco přes léto jsou jejich špičaté listy zelené, po příchodu října se zbarví do sytě šarlatové červeně, takže svahy vypadají jako z knihy Dr. Seusse. Dokonce i v zimě, v prosinci a lednu, rozkvétá 10 000 tulipánů.

Ačkoli výlet do parku za rozkvetlými modroočky letos není možný, rozhodně si ho můžete přidat na svůj seznam. Přímořský park Hitachi je známý po celém Japonsku a je považován za květinový ráj pro návštěvníky v každém ročním období. Prozatím si vychutnejte úchvatné fotografie a možná si dokonce můžete vytvořit vlastní mini verzi políček nemofily tím, že si je vysadíte na zahradě!