Práce na zahradě

Oranžová v zahradě

To nejlepší z výrazných i světlých pomerančů vyzdvihnete, když je smícháte s jejich doplňkem na barevném kruhu: modrou. Když dáte do kontrastu ohnivě oranžové květy s modrými a žlutými, hranice se rozzáří. Sytě modrá Salvia farinacea v kombinaci s oranžovožlutým měsíčkem nebo broskvovým verbascumem má za následek velkolepý efekt. Srovnatelně klasických výsledků dosáhnete s trojicí oranžové, červené a modré.

Fialová se také snoubí s oranžovou v sofistikované barevné kompozici. Obě obsahují červené hodnoty, což zajišťuje jejich kompatibilitu. Někdy se tyto barvy objevují na jedné rostlině, jako je tomu u nádherných multitintů pryšce Euphorbia griffithii ‚Fireglow‘. Na modré straně fialové, lila a levandulové lichotí také sytě oranžové.

Když smícháte oranžové květy s růžovými, vznikne obraz rostlin, který je lehce nesourodý, ale lahodný. Přidejte bílou nebo světle žlutou, abyste obě další barvy spojili dohromady. Podobně krémová a bronzová jsou partnery umírněné oranžové. Duo oranžové a bílé vytvoří viněty se svěžím nádechem. Pokud mají bílé květy oranžové nebo žluté středy, působí soulad ještě lépe.

Objevte nejlepší oranžové květiny pro vaši zahradu.

Vyzkoušejte tyto levandulové květy jako doplněk k oranžovým květům.

Barevné kombinace

Kombinace oranžové a limetkově zelené zvýrazňuje žluté hodnoty obou barev. Tento duet skvěle funguje ve stínu, kdy oranžové květy trollií, azalek nebo tygřích lilií vyniknou mezi chartreuzovými listy. Tento senzační stínový scénář doplníte o fialové listnaté rostliny.

Bledě oranžové odstíny, jako je broskvová, lososová a meruňková, se dobře snoubí se stříbřitými rostlinami, zejména v oblačném podnebí. Představte si broskvové růže lemované artemisiemi, routou nebo levandulí. Verbascum ‚Southern Charms‘ nebo stock ‚Brompton Apricot‘ kombinují broskvově zbarvené okvětní lístky a stříbřité listy v jednom.

Související funkce: Výrazné barvy pro vaši zahradu

Způsoby využití pomeranče na zahradě

  • Oranžová barva je vhodná pro slunečné a světlé expozice. Do horkého podnebí vybírejte žhavě oranžové květy, do oblastí s častým chladným a oblačným počasím jemnější broskvoně a meruňky.
  • Protože oranžová barva zvyšuje chuť k jídlu a podporuje společenskost, vysazujte v blízkosti venkovních jídelen dostatek oranžově kvetoucích rostlin.
  • Zařaďte do zahrady oranžovou barvu pomocí cihlových zdí a cestiček, terakotových květináčů a soch a měděných mříží a ptačích vaniček.
  • Zařaďte do zahrady rostliny, které nesou oranžové plody: pyrakantu, rakytník a hořec, ale i některé růže a cesmíny.

Související funkce: Použití barev pro vytvoření tropické zahrady