Práce na zahradě

Jak chránit vaše rostliny před mrazem

Ledová předpověď může být pro vaše rostliny špatnou zprávou. Zde se dozvíte, jak jim pomoci přečkat náhlé ochlazení.

Mrazivé počasí na jaře nebo na podzim, které vás nutí jít do skříně pro bundu, může být náročné i pro některé rostliny na vaší zahradě. Teploty kolem 30 stupňů Fahrenheita mohou zničit zeleninové plodiny, jako jsou rajčata a papriky, a také barevné kvetoucí letničky, jako jsou petúnie a begonie. I když si nemůžete vzít bundu pro své okurky nebo květináče s měsíčky, můžete pomoci svým mrazuvzdorným rostlinám přečkat chladné období bez úhony. Zde se dozvíte, které druhy rostlin potřebují ochranu proti mrazu a kdy je třeba zakročit.

Co je to mráz?

Když meteorologové koncem jara a začátkem podzimu vyhlásí varování před mrazem, můžete se rozhodnout chránit letničky a další zranitelné rostliny. Možná si myslíte, že teploty musí dosáhnout bodu mrazu (32˚F), ale ve skutečnosti se mráz může vyskytnout mezi 36˚F a 32˚F. Mráz může být lehký nebo silný; lehký mráz na horní hranici tohoto teplotního rozmezí může zničit vrcholky křehkých rostlin, ale spodní části zůstanou zelené, zatímco silný mráz nastane, když se teploty pohybují kolem 32˚F po dobu několika hodin, což stačí k usmrcení všech nadzemních částí.

Za mráz se považuje teplota pod 32˚F, která je ničivější než mráz. Křehké rostliny, jako jsou tropické pokojové rostliny a muškáty, jsou zcela zničeny, pokud teplota vzduchu zůstane několik hodin pod 32˚F. Varování před mrazem na podzim často signalizuje konec vegetační sezóny, protože teploty jsou dostatečně nízké na to, aby zahubily letničky a zahájily vegetační klid odolných trvalek, stromů a keřů. Výstraha před mrazem na jaře je znamením, že byste měli přenést choulostivé rostliny dovnitř.

Které rostliny potřebují ochranu proti mrazu

Obecně jsou na chladné počasí nejcitlivější jednoleté rostliny, které plodí a kvetou při vysokých teplotách. Zamyslete se nad tím, kterou zeleninu a bylinky sklízíte uprostřed léta a které jednoleté květiny jsou tehdy nejbarevnější. Právě tyto rostliny potřebují ochranu před poškozením mrazem, a to buď na jaře, když jsou mladé a křehké, nebo na podzim, pokud je chcete udržet co nejdéle, než nastane zima. Mnohé z nich pocházejí z tropických oblastí světa, kde nemrzne, takže hrajte na jistotu a naplánujte si jejich ochranu vždy, když teploty klesnou pod 40˚F.

Naproti tomu trvalky (zahradní rostliny, které se vracejí rok co rok), keře a stromy obvykle náhlý pokles rtuti teploměru vydrží, pokud jsou zdravé a odolné ve vaší oblasti. Jarní mráz může poškodit vyvíjející se plody a zničit květy, ale tyto rostliny přežijí.