Práce na zahradě

Jak zasadit jarní cibulky

Žárovky jsou nejblíže k zaručené barvě. Po jejich zasazení do půdy se stačí jen pohodlně usadit a čekat na představení. Existují nejrůznější druhy cibulovin, které kvetou v různých ročních obdobích, ale mezi ty nejvhodnější, které lze zasadit na podzim pro jarní kvetení, patří tulipány, narcisy, hroznovité hyacinty, krokusy a hyacinty. Tyto na jaře kvetoucí cibuloviny lze vysazovat kdykoli na podzim, až do zamrznutí půdy. Ke správnému růstu však potřebují několik týdnů nízkých teplot, takže pokud žijete tam, kde je celoročně teplo, kupte si předem vychlazené cibuloviny a nečekejte, že se po odkvětu vrátí. Náš jednoduchý návod, jak vysadit jarně kvetoucí cibuloviny, vám pomůže vytvořit krásnou zahradu, kterou se budete těšit i příští rok.

Vysazování jednotlivých cibulovin

Dobrým pravidlem je, že cibule by se měly sázet třikrát hlouběji, než je jejich výška. Pokud je například cibule vysoká 3 palce, vykopejte jámu hlubokou 9 palců. K vyhloubení jamky vhodné hloubky pro cibulku se dobře hodí ruční lopatka. Některé lopatky, jako je tato lopatka Corona eGrip Trowel (14 USD, Amazon), mají dokonce vyznačené míry, které vám pomohou poznat, kdy jste vykopali dostatečně hluboko. Poté umístěte žárovku do díry špičatou stranou nahoru, kořeny směrem dolů. Nebojte se, pokud vaše žárovka skončí trochu bokem, protože většina z nich si stejně najde cestu na povrch, jakmile začne růst. Otvor opět zasypte, aby byla cibule zakrytá, a zalijte, aby začala růst.

Tip na testovací zahradu: Většina cibulovin kvetoucích na jaře má ráda suchou půdu v období mimo sezónu, takže pro jejich výsadbu vyberte místo, které není v zimních a letních měsících příliš vlhké.

Výsadba více cibulovin

Pokud chcete vysadit velké množství cibulovin na velkou volnou plochu, například na nový záhon, použijte ke kypření půdy nejprve rýčové vidle nebo malý kypřič. Čerstvě zrytá půda vám sázení cibulovin výrazně usnadní. Po přípravě půdy rozložte cibuloviny tak, aby byly od sebe vzdáleny alespoň 4 cm. Můžete je vysadit do řádků pro formálnější vzhled nebo do malých skupinek v lichém počtu pro přirozenější vzhled. Až budete mít všechny cibulky uspořádané tak, jak chcete, zasaďte každou cibulku podobně, jako kdybyste je sázeli samostatně, a pomocí lopatky ji umístěte třikrát hlouběji, než je výška cibulky.

Tip na testovací zahradu: Zakrytí nově osázené plochy ochranným pletivem ve tvaru kuřecího drátu pomůže odradit veverky, veverčáky a další zahradní živočichy od vyhrabávání a požírání cibulovin.

Párování cibulovin a trvalek

Výsadba na jaře kvetoucích cibulovin kolem založených trvalek je skvělou strategií, jak zakrýt listy cibulovin, když po odkvětu začnou odumírat. Během této doby mnoho trvalek, jako jsou kapradiny a hostitelé, vyrazí nový, svěží růst, který pomůže zakrýt nepříliš pěkné listy cibulovin. Při sázení cibulovin mezi trvalky se skvěle hodí sadbovač na cibuloviny s dlouhou rukojetí, jako je například sadbovač na cibuloviny a zahradní květiny Yard Butler (30 USD, Amazon), který se dostane do úzkých prostor, kde není moc místa na kopání nebo kde se dá vyhnout šlápnutí na rostliny. Pokud máte větší místa mezi trvalkami, zkuste vykopat širší díru lopatou a vrstvit do ní žárovky různých velikostí, abyste vytvořili ještě více poutavých barev. Nejprve umístěte větší cibuloviny, jako jsou narcisy a hyacinty, a poté do správné hloubky zasypte menší cibuloviny, jako jsou krokusy a dřišťály.

Tip pro testovací zahradu: Cibuloviny potřebují listy, aby si vytvořily energii pro růst v příštím roce, proto s odstraňováním listů počkejte, dokud zcela nezežloutnou nebo neuschnou.

Přesazování žárovek

Některé cibuloviny se spolehlivě vracejí rok co rok bez přesazování, například narcisy, pokud mají správné povětrnostní podmínky (většina cibulovin potřebuje ke kvetení chladné období, takže pokud žijete v oblasti s teplými zimami, možná budete muset cibuloviny vykopat a zchladit v místnosti, aby znovu vykvetly). Mezi cibuloviny, u kterých se obvykle můžete spolehnout, že znovu vykvetou, aniž byste museli vysazovat další, patří allie, krokusy, narcisy, sibiřské dřišťály a sněženky. Jiné cibule kvetou při vhodných podmínkách několik let, ale nakonec přestanou plodit, včetně hyacintů, korunních císařek, hroznovitých hyacintů a kosatců síťkovaných. Pro zaručené každoroční kvetení budete pravděpodobně chtít každý podzim vysadit několik dalších těchto cibulovin (těch není nikdy dost!). A konečně, některé cibuloviny je lepší považovat za letničky, které je třeba každý rok přesazovat, včetně tulipánů, frézií, holandských kosatců a ranunculusů.