Práce na zahradě

Základní informace o péči o růže nám poděkovat

Díky těmto jednoduchým tipům se můžete těšit z krásných a zdravých růží. Naučíme vás vše, co potřebujete vědět o pěstování růží, abyste měli na své květinové zahradě úspěch.

Ach, ta krásná růže. Snad žádná jiná květina nedosáhla její světové slávy. Ve skutečnosti lidé pěstují růže již tisíce let. Používaly se jako lék, parfém, platidlo, umělecká múza a samozřejmě jako symbol nehynoucí náklonnosti milenců. Vzhledem k tomu, že jsou k dispozici tisíce odrůd těchto rostlin, hodí se stejně dobře do chalupářských i formálních zahrad. Podívejte se, jak pečovat o růže, od mulčování a potřeby zálivky až po stříhání a odumírání, a také na nemoci růží, na které je třeba si dát pozor. S naším průvodcem pěstováním růží pro začátečníky se budete jejich nádhernými květy těšit během chvilky.

Kde sázet růže

Růže začněte pěstovat na dobrém místě. Růžím se nejlépe daří na plném slunci (alespoň 6 hodin přímého slunce denně) a v dobře propustné půdě bohaté na organické látky. Pokud je ve vaší půdě hodně písku nebo jílu, je vhodné před výsadbou přidat organickou hmotu, například kompost.

Poznámka: Neexistují růže, kterým by se dařilo v plném stínu, ale některé odrůdy snášejí polostín lépe než jiné. Pokud budete růže pěstovat v přílišném stínu, nebudou tolik kvést a budou častěji trpět problémy se škůdci a chorobami.

Výběr správných odrůd růží

Růže jsou něco jako lidé: Každá má svou vlastní osobnost. To znamená, že nemůžete očekávat, že se každá růže bude chovat stejně. Vybírejte růže, které jsou nejlépe přizpůsobeny vašemu klimatu. Pokud žijete na severu, může to znamenat mimořádně odolné keřové růže; pokud jste na jihu, pravděpodobně to budou růže, kterým nevadí horké a vlhké léto.

Nejste si jisti, jaké růže se nejlépe daří v místě vašeho bydliště? Obraťte se na pracovníky místního zahradnického centra nebo školky, na místní poradenskou kancelář nebo na místní pobočku Kanadské nebo Americké růžařské společnosti.

Přidání mulče do zahrady

Kromě toho, že se ujistíte, že máte správné růže na správných místech, je mulčování to nejlepší, co můžete udělat pro zajištění zdravých růží.

Mulčování usnadňuje pěstování růží z několika důvodů. Pomáhá udržet půdu v suchém a horkém počasí déle chladnou a vlhkou, takže ji nemusíte tak často zalévat. A vrstva mulče na půdě účinně brání růstu mnoha běžných plevelů.

Mulče z organických látek (jako je kůra, posekaná tráva, shnilý hnůj, sláma nebo drcené listí) se navíc rozkládají a zlepšují kvalitu půdy.

Nejjednodušší je rozprostřít mulč až po výsadbě růží. Většina typů mulče se nejlépe hodí, pokud jsou 1 až 3 cm hluboké.

Tip redakce: Nehromaďte mulč přímo u paty růží. Mezi mulčem a stonky růží nechte mezeru o šířce 1 až 2 cm.

Jak často zalévat růže

Většině růží se nejlépe daří, pokud během vegetačního období dostanou každý týden asi centimetr vody v závislosti na typu půdy. Zahradníci s písčitou půdou často zjistí, že jejich růže potřebují o něco více vody než zahradníci, kteří se potýkají s jílovitou půdou.

Před napadením růží chorobami (a ušetřením peněz za vodu) můžete pomoci zavlažováním pomocí hadice. Hadice pomalu vsakují vodu přímo u země, a pokud je zakryjete mulčem, ztrácejí odpařováním jen velmi málo vlhkosti.

Postřikovače mohou být problematické, protože vysílají vodu do vzduchu. Mokré listy růží, zejména ve večerních nebo nočních hodinách, mohou podporovat houbové choroby. Zavlažování pomocí postřikovačů může být také neekonomické: Za horkého slunečného dne se část vody vypaří dříve, než se dostane k zemi.

Další tipy k péči o růže najdete v našich bezplatných tabulkách péče o růže po jednotlivých měsících:

 • [button-pdf id=“550348″ title=“Péče o růže: leden-březen“ /]
 • [button-pdf id=“550073″ title=“Péče o růže: duben-červen“ /]
 • [button-pdf id=“550096″ title=“Péče o růže: červenec-září“ /]
 • [button-pdf id=“546819″ title=“Péče o růže:

  Pruning Roses

  Ve většině oblastí je čas na stříhání růží brzy na jaře. Mnozí odborníci doporučují prořezávat růže v době, kdy ve vaší oblasti kvetou forzýtie.

  Tip redakce: Výjimkou jsou růže, které kvetou jen jednou ročně na začátku léta. Prořezávejte je hned po odkvětu.

  Květy s mrtvou hlavou

  Odstřihávání květů po jejich uvadnutí přispívá k lepšímu vzhledu růží a umožňuje rostlinám věnovat více energie do tvorby květů namísto semen.

  Tip redakce: Pokud si chcete vychutnat jejich boky (plody), neodstraňujte hlavičky růží. Odumírání růží jim zabrání v tvorbě šípků. Používejte ostré nůžky – čisté řezy se hojí rychleji a přitahují méně chorob než rozdrcené stonky.

  Nemoci růže

  Růže jsou běžně napadány řadou houbových chorob, včetně černé skvrnitosti, padlí a rzi.

  Nejlepším způsobem, jak pomoci růžím v boji s nemocemi, je udržovat je silné. Zajistěte jim dobré podmínky pro růst a dostatek vláhy a živin. Z růžové zahrady odstraňte také odumřelé listí – může šířit choroby.