Práce na zahradě

Jak pěstovat Paperwhites

Doplnit svůj domov v zimě veselými květinami a kořeněnou květinovou vůní je tak snadné, jako zasadit do květináče několik cibulek paperwhite.

Pěstování cibulovin v interiéru se nazývá forsírování, protože je necháte kvést mimo jejich přirozenou sezónu tím, že je udržujete v nízkých teplotách, dokud nebudou připraveny k růstu. Papričky jsou však tak snadné, že je není třeba „nutit“; nepotřebují (ani nechtějí) být předem chlazené. Stačí vybrat nádobu, položit cibulky na pěkné kameny nebo je zasadit do půdy, přidat vodu a za 4 až 6 týdnů budete mít elegantní květy.

Tyto cibulky rostou tak rychle, že budete moci pozorovat jejich každodenní vývoj (děti opravdu baví sledovat, jak se tyto rostliny vyvíjejí). A jakmile se květy otevřou, vydrží asi 2 týdny. Zde jsou informace, které potřebujete vědět, abyste z papírovníků vytěžili co nejvíce.

Papírovník je druh narcisu

Pokud jste letos na podzim zasadili žluté cibulky narcisů, budou vám blízce příbuzné cibulky paperwhite připadat povědomé. Narcisy, které pěstujete u své poštovní schránky, jsou narcisy a stejně tak i papyrusy, které se botanicky nazývají Narcissus tazetta papyraceous. Tato skupina narcisů má vysoké stonky a drobné hvězdicovité květy. Papírovníky pocházejí z velmi teplého podnebí v jižní Francii a jižním Španělsku, takže nepotřebují vůbec žádné ochlazení, než začnou růst v interiéru.

Jak vysadit cibuloviny Paperwhite

Cílem je pěkná přehlídka květů, takže cibulky paperwhite (10 USD, The Home Depot) dobře zabalte do vybraného květináče. Z každé cibulky získáte asi 20 až 60 malých květů. Papričky vlastně nepotřebují k růstu žádnou půdu, jen trochu vody, takže můžete použít dekorativní mělké misky nebo podnosy, které jsou alespoň 4 cm hluboké. Naplňte je 2-3 centimetry kamenů, oblázků nebo skleněných kuliček (6 dolarů, Etsy), pak do nich vnořte cibulky špičatými stranami nahoru a přidejte vodu tak, aby se dotýkala jen dna zaschlých kořenů, ale ne samotné cibulky. Kořeny budou sahat až do vody. Pokud budou cibulky stát ve vodě, shnijí. Každý den kontrolujte hladinu vody a doplňujte ji tak, aby kořeny vždy dosáhly na vlhkost.