Práce na zahradě

Jak pěstovat levandule pro nebeské vůně a pocity

Když vidíte fotografie proslulých levandulových polí ve francouzské Provence, je to láska na první pohled. Pěstování levandulových květů je však snadné pouze tehdy, když analyzujete půdu, polohu a podnebí své zahrady.

Pro úspěch s levandulí prozkoumejme každou z těchto složek.

Pěstování levandule v dobře odvodněné zásadité půdě

Většina bylin roste nejlépe v dobře propustné půdě, která snadno propouští vodu. Levandule je možná nejnáročnější na dobrou drenáž!

Kořeny levandule potřebují k dýchání a růstu mnoho mezer mezi půdními částicemi, takže se dobře hodí do písčité nebo kamenité půdy. Pokud je na zahradě těžká jílovitá půda, která zadržuje vlhkost, kořeny levandule jednoduše uhnijí a odumřou. Chcete-li vytvořit lepší strukturu půdy, můžete do horních 4 až 8 cm přidat velké množství organického materiálu.

Mnoho komerčních pěstitelů levandule používá vyvýšené záhony pro zlepšení odvodnění, což je technika, kterou lze převzít i pro domácí zahradu.

Otestujte odvodnění půdy vykopáním 12 cm hluboké jámy. Naplňte ji vodou. Pokud do 30 minut zcela neodteče, má vaše půda problémy s odvodněním. Díra, která odtéká mnohem rychleji, znamená dobře odvodněnou půdu.

Faktorem je také pH půdy. Levandule nejlépe roste v zásadité půdě s pH 6,4 až 8,2. Pro jistotu otestujte svou půdu (obraťte se na místní službu Cooperative Extension Service).

Rostliny levandule potřebují vzduch a slunce

Levanduli pěstujte vždy na plném slunci – na místech, kam dopadá alespoň osm až deset hodin denně přímé sluneční světlo.

Teplé a suché podnebí je pro pěstování levandule ideální. Každé levanduli dopřejte dostatek prostoru, aby dobře cirkuloval vzduch. Rozteč závisí na tom, jakou odrůdu vysadíte a jak velký bude váš druh. Čím jsou rostliny větší, tím větší prostor mezi rostlinami je potřeba. Zejména v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu je cirkulace vzduchu klíčem k udržení spokojených rostlin levandule.

Přestože má levandule ráda teplo, nadměrné teplo může způsobit zastavení růstu a kvetení rostliny. Levandule je odolná vůči suchu, jakmile se rozvine, ale při pěstování v horkých oblastech potřebuje více vody.

Klima a péče o levanduli

Levandule je keřovitá trvalka (ne tak docela levandulový keř) pocházející ze Středomoří, kde jsou mírné zimy. Pokud žijete v chladném podnebí, v zóně USDA 4 nebo chladnější, nemusí levandule následující jaro dorůst, pokud nezvolíte nejodolnější odrůdy a nenabídnete jim zimní ochranu.

Sněhová pokrývka je jedním z nejlepších izolátorů pro choulostivé rostliny. Pokud nemáte spolehlivé množství sněhu, přikryjte rostliny levandule suchým listím nebo slámou překrytou pytlovinou, abyste je ochránili před vysychajícím větrem a ledem. Na začátku jara pokrývku odstraňte, aby se půda prohřála a rostliny mohly dobře cirkulovat.

Pěstování levandule v nádobách

Zahrádkáři v severním podnebí nebo s malým prostorem na zahradě mohou pěstovat levanduli v květináčích. Vyberte si květináč s drenážním otvorem jen o málo větším, než je kořenový bal. Hliněné květináče umožňují lepší cirkulaci vzduchu a vysychají rychleji než plastové nebo keramické.

Sázejte do dobře propustného bezorebného substrátu, například určeného pro pěstování kaktusů nebo sukulentů. Zalévejte střídmě, ale nenechte rostliny zcela vyschnout. Pokud pod květináčem používáte podmisku, přebytečnou vodu vždy vypusťte.

Udržujte květináče na plném slunci, ale uvědomte si, že množství světla v domě nemusí být nikdy dostatečné pro růst a kvetení levandule.

Typy levandule

Existuje mnoho druhů a stovky odrůd levandule.

Levandule úzkolistá (Lavendula angustifolia) je považována za jednu z nejodolnějších a na výběr jsou desítky kultivarů. Mezi snadno dostupné anglické levandule patří ‚Munstead‘ a ‚Hidcote‘. Dobře rostou na místech s mírným letním teplem.

Lavandin (Lavandula x intermedia) je kříženec anglické (pravé) levandule a levandule širokolisté (Lavendula latifolia). Lavandin je stejně mrazuvzdorný, obvykle do zóny 5. Vzhledem k větší velikosti květního klasu se tento druh levandule často pěstuje komerčně pro výrobu éterických olejů. Odrůda ‚Phenomenal‘, která byla v roce 2012 představena na farmě Peace Tree Farm v Pensylvánii, je chválena pro své výjimečné zimní přežívání.

Španělská levandule (Lavandula stoechas) s velkými šedozelenými listy a pevným válcovitým květem se dobře hodí do teplejšího podnebí (do 7. zóny). Tyto levandule často kvetou nejdříve.

Pěstování levandule ze semen

Levanduli lze pěstovat ze semen, ale trvá až tři roky, než vyroste do dostatečné velikosti pro řez.

Vzhledem k tomu, že klíčení trvá dva až čtyři týdny, je dobré začít se semeny v místnosti. Semínka levandule zasaďte 1 cm od sebe, jen těsně přikrytá směsí pro startování semen v květináči, a nádobu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou, na teplém místě (65 až 70 °C).

Když rostliny dosáhnou výšky 2 až 3 cm, měly by se semenáčky levandule pomalu aklimatizovat na venkovní podmínky, a to tak, že se jim pomalu zvýší množství světla, které dostávají. Jakmile jsou „otužilé“, vysaďte je ven do slunné, dobře propustné půdy.

Většina levandulí, zejména levandule, se zakládá z řízků namísto semen. Protože levandule jsou kříženci dvou druhů, buď semena nevytvářejí, nebo jsou vytvořená semena sterilní.

Běžící levandule

Levandule roste nejlépe při správném řezu.

Po prvním kvetení můžete některé rostliny přimět k opětovnému kvetení, když odstraníte odkvetlé květní stvoly. V této době můžete rostlinu lehce tvarovat, ale větší řez odložte až na následující jaro.

S prořezáváním levandule počkejte, dokud nezačne na jaře růst. Zastřihněte asi třetinu až polovinu rostliny; pokud ji zastřihnete tak silně, že z ní zůstanou jen dřevnaté stonky, rostlina může uhynout.

I při nejlepší péči si uvědomte, že životnost levandule je krátká, maximálně 10 až 15 let.

Jak sušit levanduli

Levandule se skvěle hodí k řezu do čerstvých kytic, ale stejně dobře se hodí i jako sušená květina – a je to tak snadné. Stonky seřízněte těsně předtím, než dosáhnou vrcholu květu, a stonky seřízněte co nejdelší.

Odstraňte spodní listy podél každého stonku a případně je uschovejte jako potpourri. Svažte čtyři až šest stonků k sobě a zajistěte je provázkem nebo gumičkou. Svazek s květy směřujícími dolů zavěste na tmavém, suchém a dobře větraném místě. (Vystavení slunečnímu světlu způsobí vyblednutí barvy levandulových květů.) Když jsou téměř suché, svažte stonky do svazku v množství, které chcete vystavit. Pokud seskupíte příliš mnoho stonků k sušení, vnější část trsu uschne, ale vnitřní část může zůstat příliš vlhká a shnít.

Květy levandule usušíte tak, že je vyjmete ze stonku a položíte na rovnou plochu na chladném, tmavém a suchém místě. Zcela usušené květy skladujte ve vzduchotěsné nádobě, například ve skleněné dóze.

Jak používat kulinářskou levanduli

Sušenou levanduli lze použít k vaření, pokud byla vypěstována ekologicky. Trochu se jí hodí na dlouhou dobu, proto ji používejte střídmě. Sušené květy levandule rozemleté na prášek dodají zvláštní chuť koláčům, muffinům a rychlému pečivu.

Levandule může být nezbytnou součástí směsi zvané herbes de Provence, která se často používá k ochucení kuřecího masa nebo jiných slaných pokrmů. Herbes de Provence často obsahují majoránku, tymián, bazalku, petržel, rozmarýn a další bylinky v různém množství.

Zahradníkův průvodce levandulí