Práce na zahradě

Jak pěstovat třešně

Jste připraveni připravit skvělé třešňové koláče? Jaký bude – sladký, nebo trpký? Sladké třešně se nejlépe jedí čerstvé a z kyselých se připravují nejlepší koláče a zavařeniny, takže záleží jen na vás. Naštěstí je návod na pěstování třešní – sladkých nebo tartových – stejný a oba druhy rostou v zónách 5-9, i když mnoho tartových třešní snese chlad až do zóny 4.

Další informace o třešních najdete v naší Encyklopedii rostlin.

Odrůdy třešní

Získání plodů ze všech květů na třešni je jednou z výzev pěstování třešní. Některé třešně se nedokážou samy opylovat, takže k získání plodů můžete v dané oblasti potřebovat dvě různé odrůdy. Protože se nemůžete vždy spolehnout na křížové opylení třešní od sousedů, pokud chcete sladké třešně, je nejjednodušší zvolit samosprašné odrůdy. Odrůdy ‚Lapins‘ a ‚Tehranivee‘ jsou samosprašné třešně; odrůda ‚Rainier‘ potřebuje jinou odrůdu, která kvete ve stejnou dobu, aby nasadila dobré plody. Trpké třešně jsou téměř všechny samosprašné, takže si nemusíte dělat starosti s výběrem pouze jednoho druhu nebo hledáním nejbližšího možného opylovače. Ať už si přejete jakýkoli druh, před nákupem si ověřte, zda odrůda, kterou chcete pěstovat, potřebuje k opylení jiný strom – a které odrůdy jsou vhodnými kandidáty na opylení.

Jak pěstovat třešně na správném místě

Vyberte třešni slunečné místo (alespoň 6 hodin přímého slunce denně). Třešně rostou dobře téměř v jakékoli půdě, ale vyhněte se místům, kde je půda delší dobu přemokřená. Rozprostření vrstvy mulče na půdu kolem třešně jí pomůže lépe růst a zabrání poškození sekačkou na trávu nebo strunovou sekačkou.

Dále zkuste pěstovat bobuloviny v nádobách!

Zakrslé podnože třešní

Pravděpodobně nejzajímavější událostí v nedávné historii pěstování třešní je zavedení zakrslých podnoží. Na rozdíl od mnoha keřů a trvalek se ovocné stromy často roubují na kořeny jiné rostliny neboli podnože. Zajímavou vlastností ovocných stromů je, že podnož určuje velikost stromu. Pokud tedy naroubujete odrůdu „Rainier“ na tři různé podnože, výsledné stromy vyrostou do tří různých výšek. Jiné podnože poskytnou odrůdě třešně lepší odolnost vůči chorobám nebo jiné vlastnosti.

Zakrslé podnože naštěstí znamenají, že už nebudete mít stromy vyšší než váš dům, které ptáci sklidí mnohem dříve, než se tam dostanete! Například podnož Gisela udržuje třešně ve výšce jen asi 10 stop namísto běžných 40 stop. Při výšce 10 stop můžete strom snadno zakrýt sítí proti ptákům, abyste ochránili svou úrodu.

Pěstování třešní z podnoží je upřednostňovanou metodou, protože u třešní vypěstovaných ze semen může trvat 10 a více let, než se objeví první plody. Nedoporučuje se ani výsadba třešně z pecky zakoupené v obchodě s potravinami nebo na farmářském trhu, protože tyto třešně bývají hybridní odrůdy. Pokud zasadíte pecku z hybridu, nevyroste z ní stejný druh třešně – stejně jako děti nejsou přesnými kopiemi svých rodičů. Navíc, protože třešně jsou roubované, z té, kterou vypěstujete z pecky, vyroste stromek plné velikosti, který pravděpodobně nebude mít dobrou odolnost vůči chorobám.

Tipy pro ekologické pěstování třešní

Třešně bohužel nejsou zcela bez nemocí. Zejména sladké třešně jsou náchylné k onemocnění zvanému hnědá hniloba. Abyste jí předešli, zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu; k tomu slouží řez, při kterém se mezi větvemi ponechává prostor. Kromě toho pečlivě čistěte květy, plody a listy, které by mohly být napadeny. Nenechávejte listy ani staré plody na zemi. Následky hnědé hniloby nejsou pěkné: Květy zhnědnou a vypadají rozmočeně, plody mumifikují. Rozhodně je třeba se jí vyhnout.

Síra je organickou metodou boje proti hnědé hnilobě. Postřik je třeba provést čtyřikrát: když jsou květní pupeny růžové, když jsou květy otevřené, když opadávají okvětní lístky a ještě jednou asi 14 dní poté.

Jak prořezávat třešně a višně

Prořezávání třešní je naštěstí poměrně jednoduché: Provádějte ho v zimě po roce, kdy je stromek v zemi. Dodržujte režim řezu, který podporuje horizontální růst větví a ponechává mezi nimi prostor. Pacific Northwest Extension Service doporučuje každoroční prořezávání, aby se odstranily slabé, převislé větve (které obvykle stejně plodí malé třešně). Každoroční odstraňování těchto větví pomůže podpořit dobré proudění vzduchu a omezit výskyt chorob.

Chcete také zajistit, aby světlo pronikalo do středu koruny, proto v horní části stromu zřeďte nové výhony na jedinou větev.

Prohlédněte si lahodné dezerty z čerstvých třešní.