Práce na zahradě

Jak pěstovat chřest

Tato jedlá trvalka je chutnou investicí, která může dávat křehká kopí po dobu 15 až 20 let i déle. Použijte tyto tipy pro výsadbu, pěstování a sklizeň chřestu.

Když se po zimě konečně začne oteplovat, jednou z prvních rostlin, které se objeví na zeleninových zahrádkách, je chřest. Pokud rádi doplníte svůj jarní jídelníček chutnými oštěpy této rostliny, vyplatí se vypěstovat si vlastní. Chřest je elegantní a výživný doplněk vašeho talíře, ať už ho budete péct, grilovat nebo přidávat do svých oblíbených receptů. Tato vytrvalá rostlina potřebuje alespoň několik let pěstování, než bude připravena ke sklizni, ale poté vás bude odměňovat svými zářivě zelenými stonky po mnoho dalších jar. Zde se dozvíte, jak úspěšně pěstovat chřest na vlastní zahradě.

Související položky

1. Příprava půdy a chřestových korun

Chcete-li začít s pěstováním chřestu, vyberte si místo na plném slunci, kde nebudou rostliny v průběhu let rušeny. Jakmile bude možné na jaře zpracovat půdu, vykopejte v kompostem obohacené, dobře propustné půdě příkop hluboký zhruba 6-12 cm a široký 12 cm. Korunky s holými kořeny namočte na půl hodiny do vody a poté je do výkopu umístěte 18 palců od sebe. Pro čtyřčlennou rodinu milovníků chřestu zasaďte 20 korun.

Tip na testovací zahradu: Chřest je mrazuvzdorný v zónách 3-9, ale je lepší vybrat odrůdy určené pro vaše klimatické podmínky. Například odrůda ‚Jersey Giant‘ (24 USD, Etsy) je vhodná pro severní oblasti s dlouhými a chladnými zimami. V teplejších oblastech vyzkoušejte odrůdu ‚UC-157‘ (24 USD, Etsy).

2. Chřestové korunky přikryjte a zalijte

Zasypte výkop a zpevněte půdu kolem korun rukama. Dobře zalévejte a dbejte na to, aby půda nad korunkami chřestu zůstala v jedné rovině s okolní půdou. Pokračujte v zalévání během prvního vegetačního období, zejména v období sucha, abyste podpořili silný růst kořenů.

Tip na testovací zahradu: Dobrá drenáž je velmi důležitá pro prevenci hniloby kořenů. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, zvažte vysazení korun chřestu do vyvýšených záhonů.

3. Chraňte před škůdci a plevelem

Při pěstování chřestu (nebo čehokoli jiného) je třeba chránit vzácné startovací rostliny před škůdci. Chřestoví brouci požírají kopečky a listy, čímž rostliny poškozují. Pokud uvidíte brouky nebo jejich tmavá vajíčka, seberte je a vyhoďte do mýdlové vody. Chřestové záhony opatrně ručně zbavte plevele (použití motyčky nebo kultivátoru by mohlo poškodit jemné kořeny rostlin).

Tip na testovací zahradu: Jakmile se začnou objevovat výhonky, pokryjte je 4-6centimetrovou vrstvou mulče.

4. Sklizeň chřestu

Chřest poznáte podle toho, že je připraven ke sklizni, když oštěpy dosáhnou výšky asi 8-9 cm. Aby měly rostliny čas zapustit hluboké kořeny, nesklízejte v roce, kdy jste chřest zasadili, žádné oštěpy a následující dva roky sklízejte jen mírně. Jak se chřest ze zahrady krájí? Pomocí ostrého zahradnického nože (10 USD, The Home Depot) nařízněte stonky nebo zlomte oštěpy mírně nad úrovní půdy. Chřest neřežte pod úrovní půdy, protože byste mohli poranit pupeny, které nakonec vyšlou nové oštěpy. Malý pahýl nad půdou nakonec uschne a rozpadne se.

Tip na testovací zahradu: Vybírejte oštěpy s pevně uzavřenými špičkami. Jakmile se začnou olistovat, budou příliš tvrdé na to, abyste je mohli jíst. Přestaňte sklízet, jakmile jsou nové výhonky menší než tužka.

5. Udržujte listy chřestu

Po skončení sklizňové sezóny vyrostou zelené listy chřestu do výšky 4-6 stop. Po celé léto rostliny zalévejte, plejte a mulčujte. Po celé vegetační období používejte organické, vyvážené hnojivo (12 USD, The Home Depot) podle pokynů na etiketě. Koncem podzimu, jakmile stonky zhnědnou, obvykle po několika mrazech, je seřízněte na dvoucentimetrové výhony.

Tip na testovací zahradu: Po podzimním seříznutí listí opatrně shrabte veškerý mulč a přidejte dvoucentimetrovou vrstvu kompostu. Poté mulč opět shrabte. Rostliny tak získají živiny a zároveň se zlepší půda.

Možná bude trvat několik sezón, než si začnete pochutnávat na pokrmech z chřestu, ale vyplatí se počkat. Jste v zahradničení nováčci? Nezapomeňte si přečíst tohoto průvodce zahradničením zeleniny pro začátečníky.