Práce na zahradě

Jak Espalier

Espalier je termín, který se používá k popisu procesu tvarování stromů, keřů a dřevin u rovného povrchu, například u zdi. Můžete je také vycvičit k volně stojícímu plotu nebo mříži.

Chcete-li vytvořit espalier, zastřihněte hlavní svislý kmen a poté upravte boční větve tak, abyste dosáhli požadovaného tvaru. V závislosti na druhu rostliny může trvat rok nebo dva, než se vytvoří a vyžaduje pravidelnou péči. Poté vyžaduje espalier pouze lehký řez, aby si udržel svůj tvar.

Založte si espalier s prostokořennými stromky; zde se dozvíte, jak je zasadit.

Instrukce

Krok 1: Naplánujte si vzor. Espalier lze použít k výrobě různých vzorů. Ovocné stromy se často pěstují vodorovně (schéma A), aby se maximalizovalo nasazení plodů. Nebo lze větve otočit nahoru (B a C), aby se vytvořil kompaktnější vzor. Pro rychlé pokrytí dlouhých stěn zvažte vysazení několika stromů a jejich zaškolkování do vzoru belgického plotu (D).

Krok 2: Výběr místa. Stačí jakákoli pevná stěna, pokud je na ní dostatek světla pro požadovanou rostlinu a místa pro její zasazení. Můžete také použít nádobu, pokud je dostatečně velká, aby se do ní rostlina vešla, až bude dospělá.

Krok 3: Výběr rostliny. Většinu rostlin lze espalovat, ale nejlépe se osvědčují rostliny s přirozeně se rozrůstajícími větvemi, jako jsou jabloně, hrušně, kdoule a kamélie. Hledejte rostlinu, která již má požadovaný vzor větvení. Ujistěte se, že je rostlina vhodná pro dané místo.

Krok 4: Připravte podpěru. Proveďte dráty mezi hřebíky zatlučenými do zdi nebo sloupky zapuštěnými do země tak, aby vznikly tři vodorovné linie. U svislých větví nejsou dráty nutné, ty tak porostou přirozeně. Použijte silný drát, který odolá tahu větví, které se snaží růst směrem ke slunci.

Krok 5: Vysaďte strom nebo keř. Rostlinu postavte asi metr před konstrukci, která ji bude podpírat. Umístěte rostlinu tak, aby alespoň dvě nejsilnější větve vedly ve směru drátů.

Krok 6: Trénujte větve. Odstraňte všechny výhony kromě dvou na každé větvi. Zbývající výhony připevněte k drátům pomocí měkkých vazeb.

Jak centrální kmen roste, odstraňujte boční výhony. Když kmen dosáhne dalšího drátu, nechte dva boční výhony vyrůst (ostatní odstraňte) a připevněte je k drátům.