Práce na zahradě

Jak kácet zralý strom

Použijte tyto tipy, které vám pomohou bezpečně dokončit práci, a pak vymyslete, jak s prostorem naložit.

Velké stromy dodají vaší krajině tolik krásy. Mohou také pomoci udržet váš dům chladnější při vysokých teplotách a v zimě fungují jako větrná clona, která zpomaluje tepelné ztráty. Někdy je však nutné strom porazit, ať už z důvodu stáří, rozsáhlého poškození vichřicí nebo oslabení vlivem chorob a škůdců. Bezpečné odstranění velkého stromu je vždy prací pro profesionála, ale zde se dozvíte, jak se rozhodnout, zda jste připraveni si ho najmout, a co je třeba zvážit při jeho výběru pro tuto práci. Poté se zamyslete nad tím, co vysadíte po pokácení starého stromu.

Jak poznat, že je čas pokácet strom

Odumřelý nebo odumírající strom nejsnáze poznáte v ročním období, kdy má normálně listy. Množství větví bez listí v létě je zřejmým znamením, že váš strom není zdravý do té míry, že jej nelze zachránit; mrtvé stromy nemají listy vůbec. Pokud je zima, můžete větev lehce poškrábat nebo odlomit větvičku, abyste zjistili, zda je na ní nějaké zelené pletivo. Pokud není žádná zelená, počkejte do jara, zda nevyroste nějaký nový výhonek, abyste zjistili, zda je celý strom skutečně mrtvý.

Dalšími varovnými příznaky jsou povadlé nebo hnědé listy, které signalizují, že strom je vystaven stresu z nedostatku vody, chorobám nebo hmyzu. Mokré šmouhy nebo vytékající míza na kůře mohou znamenat smrtelnou chorobu nebo poranění. Odřezávání odumřelých nebo nemocných větví vám poskytne čas, než bude nutné odstranit celý strom, ale buďte opatrní a řešte pouze větve, na které dosáhnete ze země. Pro pokročilejší práce si najměte certifikovaného arboristu, který vám pomůže s diagnostikou a potvrdí, zda lze strom zachránit, nebo je nutné ho odstranit.

Bohužel někdy je třeba odstranit i zdravé stromy, pokud vytlačují nebo zastiňují jiné žádanější rostliny nebo jsou příliš blízko elektrického vedení či chodníku. Strom vysazený příliš blízko vašeho domu může posílat kořeny směrem k základům nebo do podzemního potrubí, což může způsobit škody. Strom, který utrpěl rozsáhlé škody při větrné nebo dešťové bouři, může také rychle zplanět.

Jak si najmout arboristu

Odborníci doporučují najmout certifikovaného arboristu, který odstraní strom o průměru 8 cm a více kolem kmene. Pokud ve vašem okolí arboristé nejsou, vyhledejte lesníka nebo renomovanou stromovou službu, která strom bezpečně odstraní. Místní zahradnické centrum, stromová školka nebo univerzitní poradenská služba vám mohou poskytnout rady a doporučení. Podle Mezinárodní arboristické společnosti byste se měli mít na pozoru před jednotlivci, kteří chodí od dveří ke dveřím a nabízejí výhodné nabídky na provedení prací se stromy. Většina renomovaných firem je příliš zaneprázdněna na to, aby žádala o práci tímto způsobem.

Je dobré si nechat udělat tři odhady. Požádejte o reference, doklad o pojištění, profesní osvědčení a písemný odhad. A jakkoli to může být lákavé, nejnižší nabídka nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Měli byste prozkoumat pověření a písemné specifikace firem, které předložily nabídky, a určit nejlepší kombinaci ceny za prováděnou práci, dovedností a profesionality.