Práce na zahradě

Jak se starat o orchideje

Pěstování těchto kvetoucích rostlin se může zdát náročné, protože často vyžadují jinou péči než mnohé jiné pokojové rostliny. Ale jakmile se seznámíte se základy, můžete tyto nádherné rostliny bez obav udržovat v dobrém stavu.

Orchideje mají pověst náročných pokojových rostlin. Jistě, vyžadují specializovanou směs do květináčů a určité množství vody, aby se jim dařilo, ale tato velká a rozmanitá skupina rostlin zahrnuje mnoho druhů, které lze snadno pěstovat v interiéru. A na oplátku za vaši snahu poskytnout jim to, co potřebují, se vám po dlouhá léta odmění svými exoticky vyhlížejícími květy. Abychom vám pomohli získat jistotu v péči o tyto krásné kvetoucí rostliny, shromáždili jsme několik našich nejlepších tipů, jak je udržet šťastné a zdravé, včetně toho, jak orchideje zalévat, jak je hnojit a jakou směs do květináčů použít.

Jak zalévat orchideje

Nejčastější příčinou úhynu orchidejí (a většiny pokojových rostlin) je obvykle přemokření. Místo toho, abyste rostliny zalévali podle přísného rozvrhu (například každý druhý den nebo jednou týdně), věnujte pozornost potřebám své orchideje a množství vody, které spotřebuje. To se může lišit v závislosti na vlhkosti, světle, pohybu vzduchu a směsi květináčů, ve které rostou její kořeny.

Snadná odpověď na otázku, kdy zalévat většinu orchidejí (včetně Phalaenopsis a Cattleya), je těsně před vyschnutím. Může to být každých několik dní nebo dokonce každých pár týdnů v závislosti na druhu orchideje a prostředí ve vaší domácnosti. Důležitou roli v tom, kolik vody orchidej potřebuje, hraje použitý substrát – kůra rychle vysychá, zatímco mech vodu nasákne a dlouho ji udrží.

Jestli je čas na zálivku, poznáte tak, že do směsi pro květináče strčíte prst, vytáhnete ho a prsty o sebe třete. Měli byste snadno ucítit, zda je v rostlině vlhkost. Pokud žádnou necítíte, je čas orchidej zalít, a pokud prsty cítíte vlhkost, zkontrolujte to znovu další den. Časem si začnete vytvářet představu o tom, jak často vaše orchidej obvykle potřebuje vodu a jak mohou podmínky, jako jsou například sezónní změny, ovlivnit její četnost. Začnete si také osvojovat „cit“ pro to, jak je květináč světlý, když je kůra nebo mech suchý, což je další praktický způsob, jak zjistit, zda vaše orchidej potřebuje napít.

Zalévání je jednoduché – stačí nalít vodu do směsi a nechat přebytečnou vodu odtéct přes dno. Jen se ujistěte, že je orchidej v květináči s odtokovým otvorem. Zalévání rostlin v nádobách bez drenáže je mnohem obtížnější, protože voda se může shromažďovat na dně, takže pokud váš květináč nemá otvor (nebo jich má několik), zvažte, zda si ho sami nepřerazíte nebo nevyvrtáte.

Tip na testovací zahradu: Někdy se dají na internetu (15 dolarů, Etsy) nebo v zahradnických centrech sehnat průhledné plastové květináče. Když jsou mech a kůra vlhké, uvidíte kondenzaci na vnitřní straně květináče. Když je suchý, neuvidíte ho a poznáte, že je čas zalít.

Jak vybrat směs pro pěstování orchidejí

Směs do květináčů hraje velkou roli v tom, jak často musíte orchideje zalévat. Obvykle se orchideje sázejí buď do mechu sphagnum, nebo do kůrové drti, které se obě dobře hodí, ale vyžadují trochu jinou péči. Mech se chová jako houba, nasákne vodu a dlouho vysychá. Protože si udrží vlhkost po delší dobu, můžete mezi zaléváním počkat déle, ale mech také méně odpouští, pokud orchidej přelijete. Kůra nezadržuje mnoho vody a rychle odtéká, což z ní činí dobrou volbu pro orchideje, jako jsou Phalaenopsis a Cattleya, které potřebují mezi zaléváním vyschnout.

Jiné orchideje, například střevíčník pantoflíček a orchidej jeptiška, mají rády větší vlhkost a bude se jim dařit lépe, pokud je nenecháte vyschnout. Pro tyto druhy je vhodnou volbou mech, protože jim bude dodávat vláhu po delší dobu mezi zálivkami. Tyto vodomilné orchideje můžete pěstovat také v jemně strukturované kůře, ale ta si stejně neudrží vlhkost tak dlouho jako mech, takže je budete muset častěji zalévat.

Materiál pro pěstování v květináčích se časem začne rozkládat, zejména kůra. Orchideje byste měli každý rok nebo dva přesazovat do nové kůry, protože ta při rozkladu neodtéká tak rychle. Vyjměte orchidej ze staré kůry (kterou můžete vyhodit na hromadu kompostu!) a odřízněte odumřelé kořeny. Odumřelé kořeny byste měli poznat hned – budou tmavé a scvrklé ve srovnání s pevnými, světlými zdravými kořeny. Vraťte orchidej zpět do květináče (nebo ji přesaďte) a doplňte ji novou kůrou.

Jak hnojit orchideje

Americká společnost pro orchideje doporučuje pravidelně přihnojovat rostliny hnojivem 20-20-20 (7 dolarů, Target) s malým nebo žádným obsahem močoviny. Dalším doporučením je hnojit čtvrtkou hnojiva rozpustného ve vodě při každém zalévání rostliny. To znamená, že použijte jen ¼ množství, které je doporučeno na štítku, a smíchejte ho s vodou. Tuto směs můžete orchideji dávat každý týden (je však lepší hnojit málo než příliš). Před hnojením se také ujistěte, že je směs pro květináče trochu vlhká, protože pokud je zcela suchá, může spálit kořeny.

Kolik světla potřebují orchideje?

Z pohledu rostlin je v domech obvykle slabé světlo, takže budete mít obvykle větší štěstí s odrůdami orchidejí, které snášejí nízkou hladinu osvětlení. Parapety orientované na východ jsou pro orchideje skvělým místem; nezastíněné okno orientované na jih může být příliš světlé a horké, ale průsvitná záclona může dodat správnou míru filtrace. Orchidej můžete také posunout o několik metrů dál od okna, aby nebyla neustále vystavena silnému nepřímému světlu.

Okna orientovaná na západ jsou pro orchideje obvykle příliš horká, ale s trochou filtrace (opět průsvitný závěs) je lze někdy použít. Nedoporučujeme zkoušet okna orientovaná na sever, protože ta jsou obvykle příliš tmavá na to, aby se v nich orchidejím dařilo.

Vaše orchidej však nemusí být přilepená na stejném místě! Pokud chcete kvetoucí orchidej použít jako ozdobu stolu nebo ji vystavit jinde než na okenním parapetu, není na škodu ji přemístit. Stačí ji po odkvětu vrátit na místo u okna.

Orchidy a vlhkost

Většina orchidejí patří mezi tropické rostliny, ale to neznamená, že potřebují vlhkost deštného pralesa, aby mohly růst u vás doma. Suchá atmosféra v klimatizovaném domě však může být náročná, a proto může každodenní mlžení nebo položení orchidejí na vlhký štěrk pomoci vytvořit vlhkost, po které touží. Pokud se rozhodnete použít štěrk, ujistěte se, že květináč leží na kamenech, nikoliv v nich. Jinak může vlhkost pronikat do květináče a časem utopit kořeny.

Orchideje mají sice jiné nároky než většina ostatních rostlin, ale pokud zvládnete základy péče o ně, mohou být také snadno udržovatelnými pokojovými rostlinami. Protože jsou jedinečné, můžete je také vystavovat zábavnými způsoby, například vytvořením závěsných květináčů, ve kterých se budou vyjímat jejich poutavé květy. Pokud jste ještě nezkoušeli pěstovat orchideje, zůstaňte u něčeho jednoduchého, jako je například orchidej molice, a teprve poté se pusťte do pěstování náročnějších druhů.