Práce na zahradě

Jak skladovat zahradní nářadí na zimu

Jakmile uložíte zahradu na chladnější měsíce, nezapomeňte totéž udělat s nářadím.

Po shrabání posledního listí a zasazení poslední cibulky je čas uložit zahradní nářadí k zaslouženému zimnímu odpočinku. Zejména ruční nářadí s kovovými čepelemi, jako jsou lopatky, plečky a lopaty, je třeba v chladných měsících očistit a chránit před rzí. Pokud jim navíc na konci zahradní sezóny věnujete trochu péče, budou na jaře připraveny k použití a budou tam, kde je budete potřebovat. Abyste udrželi čepele nářadí během zimního spánku zářivé, budete potřebovat jen trochu písku a oleje. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste zajistili, že vaše cenné nářadí bude ve skvělé kondici pro další sezónu práce na půdě i pro mnoho dalších.

1. Příprava směsi písku

Naplňte starý hrnec nebo kbelík (dostatečně velký, aby se do něj vešly všechny nástroje s kovovými čepelemi) suchým pískem (4 USD, The Home Depot). Smíchejte mazací olej, například WD-40 nebo lněný olej (7 USD, The Home Depot), s pískem, dokud nebude důkladně vlhký. Vyvarujte se používání motorového oleje, zejména pro nářadí, které používáte na zeleninové zahradě, abyste jím nakonec neznečistili půdu. A i když můžete použít rostlinný olej, v letních vedrech má tendenci žluknout.

2. Umístěte nástroje do směsi k uskladnění

Shromážděte čisté a suché nářadí (opláchněte případnou špínu nebo mízu, případně vydrhněte zapečené bláto tuhým kartáčem nebo drátěnkou z ocelové vlny). Ponořte kovové konce do písčité směsi. Nádobu nebo kbelík s nářadím uložte na chladné a suché místo pro zimní uskladnění a nechte směs působit. Dřevěné rukojeti nářadí v zimních měsících neštěpí a nevysušují se tím, že je před uskladněním potřete lněným nebo minerálním olejem (6 USD, The Home Depot).

3. Vyčistěte nástroje pro další rok používání

Po příchodu jara vyjměte nářadí z písečné směsi a otřete čepele kouskem pytloviny nebo hrubé látky. Pokud chcete nářadí přes zimu raději zavěsit, můžete je na podzim několikrát ponořit do směsi, abyste odstranili nečistoty, a poté je před zavěšením k uskladnění vyleštit hrubým hadrem. Písečnou směs mějte poblíž a použijte ji kdykoli, kdy budete chtít své nářadí vylepšit.