Práce na zahradě

Jak zabránit králíkům jíst vaše rostliny

Bez ohledu na to, jak moc jste dobrosrdeční, pravděpodobně nechcete, aby vám králíci okusovali rostliny, ať už vypadají na zahradě jakkoli rozkošně. Tito malí, ale nenasytní savci se vrhají na křehkou zeleň, včetně mladých salátů a čerstvých přírůstků na hostě. Svými ostrými horními a dolními zuby dělají na rostlinách čisté řezy; pokud to vypadá, že někdo přišel s nůžkami a prořezal spodní stonky, máte králíky, kteří vám dělají nechtěnou práci při prořezávání. Ať už jsou vašimi nechtěnými králíky vakovlci nebo zajíci, nejlépe uděláte, když je oplotíte, zasmradíte nebo se je pokusíte vyplašit.

Instalace plotu chránícího před králíky

Oplocení je nejspolehlivějším způsobem ochrany zeleninové zahrady. Všechna ta zelenina, která nám chutná, je lahodná i pro králíky. Postavení plotu zabere nějaký čas, ale jakmile je hotový, máte trvalou bariéru a nemusíte běhat kolem a stříkat po každém dešti. Králíci sice skáčou, ale neskáčou příliš vysoko, takže dvoumetrový plot je dokáže udržet venku. Zatlučte několik kůlů a rozviňte drátěné oplocení s otvory o velikosti 1 palce nebo menšími. Použijte slepičí drát nebo „králičí drát“, který má menší otvory u země. Králíci sice neskáčou, ale hrabou, takže jim tuto cestu zablokujte tím, že nejspodnější 3-6centimetrové oplocení zahrabete pod zem a nakloníte ho směrem od rostlin.

Vůně, které odpuzují králíky

Králíci ohrnují nos nad zkaženými vejci a česnekovým zápachem v zahradních postřicích proti škůdcům. Páchnoucí pachy udržujte tím, že je po každém dešti znovu postříkáte. Při postřiku si nasaďte nepromokavé rukavice, abyste také neskončili v příšerném zápachu. Pokud používáte repelentní postřiky na zeleninu, ujistěte se, že postřik patří mezi ty, které jsou schválené pro jedlé rostliny.

Jak vyplašit králíky

Honba za králíkem s hráběmi se panu McGregorovi v příběhu o králíčkovi Petrovi příliš nevydařila a pravděpodobně se nevydaří ani vám. Zastrašovací techniky jsou přinejlepším dočasným řešením, protože králíci brzy zjistí, že jim žádná skutečná škoda nehrozí. Světla s pohybovým čidlem nebo vodní spreje, zvuky vzduchového klaksonu, blikající cédéčka zavěšená na větvích nebo třpytivé stuhy pohybující se ve větru mohou zpočátku trochu pomoci, ale nebude trvat dlouho a vaši domácí králíci je budou prostě ignorovat. Jedinou výjimkou jsou psi, kteří budou nadšeně pronásledovat každého králíka, který se odváží vkročit na váš dvůr. V opačném případě je lepší vynaložit úsilí na oplocení a repelenty.