Práce na zahradě

Zastavte Grubse ve vašem trávníku

Pokud vaše tráva v červenci a srpnu hnědne a snadno se vytrhává nebo pokud si všimnete, že váš trávník rozrývá spousta zvířat, jako jsou skunci nebo mývalové, může být váš trávník napaden housenkami. Bílé housenky jsou larvy japonských brouků, červotoče nebo maskovaných brouků. Poškozují trávník tím, že se živí kořeny trávy.

Identifikace škůdce

Hlístice jsou mléčně bílé s nahnědlou hlavou. Při vyrušení se obvykle stočí do tvaru písmene C. V závislosti na druhu mohou mít jednoletý nebo tříletý životní cyklus. Jednoleté bílé housenky (larvy maskovaných puklic nebo japonských brouků) začínají svůj životní cyklus v polovině až na konci léta, rychle rostou a většinu potravy získávají na konci léta. Larvám červců trvá 3 roky, než dokončí svůj životní cyklus, takže škody způsobené těmito brouky se mohou v trávníku objevit na jaře, v létě nebo na podzim.

Kdy hubit housenky

Nejúčinnější je ochrana proti nedospělým housenkám. Pro většinu druhů a lokalit to znamená, že červenec nebo srpen je nejvhodnější dobou pro ošetření insekticidem. Protože se však populace housenek v jednotlivých letech liší, můžete ušetřit náklady na ošetření, pokud nejprve odeberete vzorky trávníku a odhadnete, kolik housenek se v něm vyskytuje. Vykopejte několik kousků drnu o rozloze asi jednoho metru čtverečního. Pokud naleznete pět nebo méně housenek na čtvereční stopu, nemusíte proti housenkám použít ochranu. Trávník vydrží tolik krmení, kolik těchto několik málo housenek způsobí. Pokud je přítomno 10 a více housenek, ošetřete trávník proti housenkám. Pokud se průměrný počet pohybuje mezi pěti a deseti, záleží na zdravotním stavu trávníku, vaší toleranci k poškození trávníku a přítomnosti přirozených kontrol.

Přírodní ochrana proti háďátkům

Mléčná spora je přírodní bakterie, která může být účinným prostředkem proti housenkám japonského brouka, ale obvykle trvá několik let, než se v půdě usadí. A k životu vyžaduje určité množství housenek v půdě, takže ji nepoužívejte v kombinaci s chemickými prostředky proti housenkám. Mléčná spora je na jiné druhy housenek neúčinná.

Pokud vás zajímá, jak zastavit výskyt housenek v trávníku, vyzkoušejte háďátka. Prospěšné hlístice jsou mikroskopičtí červi, kteří žijí v půdě. Vyhledávají housenky a po vniknutí do jejich těl uvolňují bakterie, které působí jako hubitelé housenek. Dva hlavní typy hmyzích parazitů jsou Steinernema spp. a Heterorhabditis spp. Hlístice se aplikují jako živý produkt, takže pokud je použijete, ujistěte se, že s nimi bylo zacházeno opatrně, aby zůstaly živé, a že jejich trvanlivost neprošla. Tyto háďátka jsou účinná na všechny druhy háďátek v půdě.

V boji proti housenkám vám může pomoci i počasí a způsob zavlažování. Populace housenek je obvykle nejvyšší, když jsou půdní podmínky trvale vlhké. V suchých letech nebo v případě, že během horkých letních měsíců zadržíte zavlažovací vodu, mnoho housenek nepřežije. Tato strategie může dobře fungovat u trávníků s modrou trávou, které se dobře zotavují z letního klidu.

Chemická ochrana proti housenkám

Chemické prostředky proti housenkám použijte ve správný čas, když jsou housenky malé a aktivně se živí v blízkosti povrchu půdy. To je obvykle od začátku července do poloviny srpna. Chemické látky označené pro kurativní kontrolu jsou karbaryl, halofenozid a imidakloprid.

Protože se populace housenek v jednotlivých letech velmi liší, je preventivní chemická ochrana zřídkakdy opodstatněná. Pokud však váš trávník napadají housenky soustavně, může být preventivní aplikace insekticidů koncem května nebo v červnu oprávněná. imidakloprid a halofenozid poskytují dlouhodobou preventivní ochranu proti housenkám.

Chemické přípravky zalévejte, aby se chemikálie dostala do půdy, kde může působit na housenky. Zalévání trávníku po aplikaci chemikálií nejenže přesune přípravek dolů do vrstvy travní plsti, ale také stimuluje housenky, aby se v půdě pohybovaly směrem nahoru, blíže k chemikáliím.