Práce na zahradě

Pěstujte si vlastní vánoční stromeček

Loučení s prázdninami může být těžké, zejména v ten pochmurný den, kdy sundáváte stromek. Proč nezmírnit melancholii pomocí vysazeného vánočního stromku? Když si vypěstujete vlastní vánoční stromek, můžete se těšit na roky, kdy se budete těšit ze vzpomínek na výjimečné svátky – vzpomínky na život, protože váš stromek bude na vaší zahradě dál růst a vzkvétat. A navíc získáte další hodnotu. Živé vánoční stromky sice stojí o něco více než stromky řezané, ale brzy se stanou cennou součástí vaší krajiny.

Kde začít

Pokud žijete v místě s mírnými zimami, můžete si stálezelený stromek koupit prakticky kdykoli. Pokud žijete v chladnějším podnebí, možná budete muset plánovat dopředu. Někteří prodejci sice začali prodávat živé vánoční stromky v prosinci, ale mnohem lepší výběr druhů a velikostí je k dispozici na začátku sezóny. Tehdy školky nabízejí výprodeje, aby snížily své zásoby. Pokud si tedy letos chcete připomenout událost se zvláštním významem, zvažte nákup vánočního stromku na podzim.

Živé vánoční stromky se prodávají dvěma způsoby: pěstované v kontejnerech nebo s balem. Se stromky pěstovanými v kontejnerech se lépe manipuluje, zatímco stromky ve tvaru balu jsou zpravidla větší. Kvůli pohodlí můžete zvolit menší vánoční stromek, než na jaký jste zvyklí. Bude levnější, snadněji se bude přepravovat a stavět a jednodušeji se bude sázet (nebojte se – jakmile bude zasazen, brzy se dožene!).

Výběr stromu

Výběr vánočního stromku závisí na osobních preferencích a dostupnosti. Borovice rostou v široké škále klimatických podmínek od severu po jih. Jedle se často pěstují na severozápadě, zatímco smrky se hodí do hor a na středozápad. Existuje spousta překryvů, takže nejste nutně omezeni na jeden rod nebo druh jen proto, že žijete v určité části země.

Přečtěte si více o skvělých stálezelených stromech k pěstování.

Dbejte na to, abyste vybrali druh, který je ve vaší oblasti mrazuvzdorný (na štítku rostliny je uveden rozsah zón USDA, kde rostliny přežívají) a nemá žádné významné škůdce nebo choroby. Například rakouské a skotské borovice byly kdysi oblíbenými krajinnými rostlinami, ale dnes se jim vyhýbáme, protože jsou náchylné k vážným problémům se škůdci a chorobami.

Jakmile si vyberete určitý druh, projděte rukama jehlice. Pokud nějaké opadá, vyhledejte jiný strom. Ujistěte se také, že kořenový bal je pevný a bez prasklin, zejména u exemplářů s balem. Kromě toho by se kmen stromu neměl pohybovat nezávisle na kořenovém balu. Když si stromek přinesete domů, umístěte jej na slunné místo, ale kořenový bal udržujte ve stínu, chladu a vlhku. Nenechávejte kořeny pálit na slunci.

Vnitřní péče

S blížícími se svátky bude lákavé postavit stromek dříve. Nedělejte to. Živý vánoční stromek by neměl být v interiéru déle než 10 dní* a i poté byste měli přijmout opatření. Stromeček postavte do chladné místnosti s dostatkem světla. Stromeček držte mimo dosah krbů, ventilačních otvorů, radiátorů a jiných zdrojů tepla. Pomůže zvlhčovač vzduchu, zvláště pokud je váš dům spíše suchý. Pokud máte stromek s balem, umístěte jej do velkého květináče, aby byl stabilní a vypadal dobře. Pod květináč nezapomeňte umístit podnos nebo talířek, který zachytí přebytečnou vodu. Kořenový bal zalévejte denně.

*Existuje výjimka: Některé velké prodejny nyní propagují borovici norfolskou (Araucaria heteraphylla) jako živý vánoční stromek. Borovice norfolkská se ve většině oblastí země pěstuje jako pokojová rostlina, a proto není omezena doba, kterou tráví v interiéru.

Venkovní péče

V určitém okamžiku budete chtít pro stromek vykopat jámu. V chladném podnebí, kde půda zamrzá, to možná budete muset udělat dlouho před Vánocemi a půdu uložit pod plachtu v garáži nebo kůlně. Jáma by měla být stejně hluboká jako kořenový bal, ale dvakrát tak široká. Nezapomeňte jámu zakrýt něčím pevným – a dobře ji označit – až do zasazení stromku, aby si někdo nevyvrtnul kotník.

Až budete připraveni k výsadbě, vyjměte stromek z nádoby. Pokud se jedná o stromek s balem, přeřízněte provázek, odstraňte kovový koš, který sloužil jako podpěra, a opatrně stáhněte pytlovinu. Lesklou umělou pytlovinu je třeba odstranit, protože není biologicky rozložitelná. Přírodní pytlovinu lze odstranit (pokud to lze provést bez poškození kořenového balu) nebo ji před zasypáním zatlačit nízko do jámy (časem se rozpadne). Při zasypávání použijte stejnou zeminu, kterou jste z jámy vykopali. Volitelně: Můžete přimíchat malé množství kompostu, abyste podpořili migraci kořenů do zásypu.

Strom mulčujte drcenou kůrou nebo dřevní štěpkou, a to od několika centimetrů od kmene až k okapové linii nebo vnějšímu okraji koruny. Vytvořte z mulče talířek, který nasměruje vodu ke kořenům, a stromek dobře zalévejte, dokud půda nezamrzne. První rok bude z hlediska zalévání nejkritičtější. Počítejte s tím, že stromek dostane 5 galonů vody týdně. Jednoduchý způsob, jak toho dosáhnout: Umístěte plastový kbelík o objemu 5 galonů se dvěma malými otvory na jedné straně vedle kmene, aby se voda pomalu uvolňovala do mulčované kořenové zóny.

Pěstování vánočních stromků je zábavná rodinná aktivita, která vás pohladí po duši i po životním prostředí. Nebuďte překvapeni, pokud se vám tato činnost natolik vyplatí, že si ji příští rok zopakujete!

Zjistěte více o různých typech pěstovaných tradičních vánočních stromků.