Práce na zahradě

Jak pěstovat mucholapku Venuše

Když jsem byl malý, myslel jsem si, že Venušina past opravdu pochází z planety Venuše. Jejich malé rozkládací čelisti s ostnatými třásňovitými „zuby“ mi připadaly dost cizí, ale když hmyz přistál na tom lákavém růžovém středu a past se kolem oběti zavřela, no, to bylo úplně z jiného světa! Tyto masožravé rostliny jsou docela fascinující a jejich pěstování v interiéru může být zábavné. Naštěstí to není nijak složité, pokud vám nevadí, že jim občas ulovíte nějakou tu hmyzí svačinku. Tyto neobvyklé rostliny potřebují trochu jinou péči než ostatní pokojové rostliny, které jste pravděpodobně zvyklí pěstovat, ale pokud jim poskytnete správné podmínky, stane se z vaší mucholapky venušiné brzy vaše nová oblíbená rostlina.

Kde rostou mucholapky

Venušina muškátu (Dionaea muscipula), který nepochází ze Země, ale z bažinatých oblastí pobřeží Severní a Jižní Karolíny, je trvalkou. Rostou ve vlhkých, kyselých půdách na plném slunci, ale zimu přežívají venku pouze v zónách 8-10. Zahrádkáři v chladnějším zimním podnebí by měli pěstovat mucholapky venušinské ve vlhkém prostředí, například v teráriu, které mohou během zimy přenést do interiéru.

Koupit: ‚King Henry‘ Venus Flytrap, ($15, Predatory Plants)

Pěstování mucholapek

Mucholapce venušině se daří v chudé, kyselé půdě, která zůstává vlhká, ale má dobrou drenáž. Vyhněte se výsadbě do běžné půdy v květináčích: Směs jedné třetiny písku a dvou třetin rašelinového mechu poskytuje nejlepší odvodnění a zadržování vlhkosti. Do půdy nepřidávejte vápno a nikdy nepřidávejte hnojivo.

Venušiným mucholapkám se nejlépe daří na jasném, ale nepřímém světle. Zvláště důležité je vyhnout se umístění na přímém slunci v létě, kdy se mohou příliš rozpálit a způsobit křupání listů. Při pěstování uvnitř pod umělým osvětlením udržujte mucholapky ve vzdálenosti 4-7 cm od zářivek. Pokud se na pastech rostliny neobjevuje růžový vnitřek nebo pokud listy vypadají dlouhé a vřetenovité, zajistěte více světla.

Pro nejlepší péči o mucholapku venušinou udržujte prostředí vlhké a půdu vlhkou, ale nenechávejte rostliny stát neustále ve vodě. Nikdy nedávejte rostlinám tu, která teče z vodovodu; obvykle je příliš zásaditá nebo může obsahovat příliš mnoho minerálů. Místo toho se spolehněte na dešťovou vodu nebo používejte destilovanou vodu. Při pěstování rostlin Venušiných mucholapek je také důležitá dobrá cirkulace vzduchu, proto v místnosti, kde je chováte, zapněte ventilátor.

Krmení mucholapky venušiné

Čím se živí rostliny mucholapky Venušiny? Název mluví za vše: Jejich hlavní potravou jsou mouchy (nebo jiný drobný hmyz). Vtip je v tom, že kořist musí být v okamžiku ulovení živá. Mrtvé mouchy se při krmení mucholapky venušiné nehodí; hmyz se musí uvnitř pasti pohybovat, aby spustil její zavírání a trávení. Musí být také dostatečně malý, aby se past mohla kolem něj těsně uzavřít a nepustit do ní bakterie.

Pokud rostliny pěstujete v uzavřeném teráriu, je nejjednodušší metodou krmení mucholapek vypouštění malých mušek dovnitř prostoru. Nakonec budou brouci přilákáni do pastí a budou zkonzumováni. Přestože jsou mucholapky masožravé, mohou vydržet dlouhá období (měsíc až dva) bez konzumace hmyzu. Pokud je budete pěstovat venku, budou mít dostatek potravy přirozenou cestou. Pokud mucholapky venušinské pěstujete v interiéru, budete je muset pravidelně krmit večeří. Pokud budete mucholapku krmit, nedávejte jí hmyz větší než třetina velikosti pasti; živé mouchy by mohly být pro krmení ošemetné, ale hodí se i malí pavouci, brouci a housenky.

Zimní klid pro mucholapky

Stejně jako mnoho jiných rostlin potřebují i mucholapky období zimního klidu, kdy se zdají být mrtvé (listy mohou odumírat), ale pouze odpočívají. Rostlinu udržujte při teplotě 35 až 50 °C. Nenechávejte terária zamrznout, rostliny by mohly uhynout a sklo by se mohlo rozbít. Přibližně o jarní rovnodennosti, kdy se dny začínají prodlužovat, začněte zvyšovat teplo a světlo.

Odrůdy mucholapek

Šlechtitelé pracovali s mucholapkami a přišli s několika odrůdami, například s odrůdou ‚Akai Ryu‘, která má velké vínově červené pasti. Tyto neobvyklé odrůdy jsou k dostání ve specializovaných zahradnických centrech nebo u internetových prodejců, jako je například tato past na mouchy Red Dragon, 21 dolarů, u Plant Delights Nursery.