Práce na zahradě

Průvodce půdami a zalévacími směsmi

Jít do zahradnického centra a vybrat si zeminu může být ohromující – existuje tolik možností. Důležité je, jakou zeminu si vyberete. Zahradní zeminy a směsi pro květináče se liší a neměly by se používat zaměnitelně. Jakoukoli zeminu lze vylepšit a přizpůsobit tak, abyste vytvořili směs ideální pro rostliny.

Hlína

Jílovitá půda je ve srovnání s jinými druhy půdy těžká a lepkavá. Dobře zadržuje vodu a snadno se zhutňuje. Ačkoli hlína může kvůli své hustotě a vlhkosti ztěžovat zahradničení, existuje spousta rostlin, kterým se v jílovité půdě daří. V hlíně se daří mnoha okrasným travám a prérijním květinám.

Jílovitou půdu můžete vylepšit organickými látkami, jako je kompost, listová plíseň a dobře shnilý hnůj. Organické látky jsou nejlepším způsobem, jak upravit jílovitou půdu: Zlepšuje strukturu půdy, zabraňuje jejímu zhutnění, dodává živiny, zlepšuje odvodnění a provzdušnění, zmírňuje teplotu půdy a vytváří prostor pro póry, který je nezbytný pro růst rostlin.

Písek

Štěrkovitý písek rychle odtéká a nezadržuje živiny. Písek sám o sobě není ideální půdou pro květináče. U jiných typů půdy je však písek často výhodný jako doplněk půdy, který zlepšuje strukturu a odvodnění. Stejně jako hlinitou půdu ji lze vylepšit organickými materiály.

Silt

Drobivý jíl zadržuje živiny a vlhkost, ale sbaluje se podobně jako jíl. Částice bahna jsou zlatým středem mezi malými částicemi písku a velkými částicemi jílu. Tento typ půdy je často považován za mezičlánek mezi jílem a pískem, který má některé výhody a nevýhody obou typů.

Směs kaktusů a sukulentů

Kaktusy a sukulenty potřebují ke svému růstu dobře propustnou půdu, proto mnoho výrobců vyrábí směs speciálně určenou pro tyto druhy rostlin. Tyto typy zeminy obsahují stejný podíl písku, perlitu a zeminy pro květináče, aby zajistily drenáž, kterou tyto rostliny potřebují. Tento typ zeminy si můžete koupit, ale můžete si také vyrobit vlastní směs z jedné třetiny zahradnického písku, jedné třetiny kaktusového kompostu a jedné třetiny drti ve formě pemzy, perlitu nebo porézního štěrku.

Premium Mix

Obyčejná zemina v květináčích může být pro rostliny vhodná, ale může vyžadovat několik úprav, aby se rostlinám skutečně dařilo. Zeminu pro květináče můžete vylepšit přidáním perlitu, kompostovaného hnoje, vermikulitu a rašelinového mechu, čímž získáte prvotřídní směs materiálů. Prémiovou směs zeminy můžete zakoupit také v obchodech. Nezapomeňte se poohlédnout po organické zemině do květináčů, zejména při výsadbě jedlých rostlin. Organické směsi používají nechemická hnojiva, což je lepší pro půdu i vaše rostliny.

Univerzální směs

Většině rostlin vyhovuje směs rašelinového mechu, vermikulitu a kompostované kůry. Univerzální půdní směsi často obsahují hnojiva, která se uvolňují v čase a dodávají rostlinám živiny po delší dobu. Většina univerzálních směsí sice není ekologická, ale existuje několik společností, které vyrábějí méně chemicky obohacené produkty.