Práce na zahradě

Odstraňte plevele ze své zahrady

Divoké rostliny, které se objeví na místech, kde je nechcete, lze jen těžko kontrolovat. Naštěstí existuje spousta tipů a triků, které vám pomohou zbavit se těchto listnatých vetřelců přirozenou cestou.

Je těžké mít soucit s plevelem, ale jsou to jen rostliny rostoucí na místech, kde nejsou žádoucí (některé plevele jsou dokonce jedlé!). Zvažte tuto filozofii: Pokud se vám líbí, je to květina, pokud ne, je to plevel. Přesto je naprosto rozumné nechtít, aby se plevel mísil s vaší zeleninou a trvalkami. Chcete-li se s nimi účinně vypořádat, aniž byste se uchýlili k jedovatým chemikáliím, potřebujete několik nekompromisních strategií, několik kvalitních nástrojů a znalost různých typů plevelů, se kterými se pravděpodobně setkáte. Poté je třeba mít je pod kontrolou po celou vegetační sezónu: Vytrvalost se vyplatí. A pletí může být dokonce terapeutické.

Typy plevelů

Některé plevele produkují obrovské množství semen, a přestože je lze snadno vytrhnout nebo okopávat, na jejich místě se rychle objeví nové. Jiné druhy plevelů mají schopnost vyklíčit nové rostliny z malých kousků kořenů nebo stonků, které po jejich vytrhání zůstanou. A pak tu máme prohnané plevele, jako je mocná pampeliška, která kombinuje to nejlepší (nebo nejhorší) z obou typů. Jakmile se seznámíte se všemi těmito typy plevelů, budete schopni používat nejúčinnější techniky, jak je mít pod kontrolou.

Související položky

Výroční zprávy

Prakticky všechny plevele vytvářejí semena (což je jeden ze způsobů, jak se mohou šířit), ale jednoleté rostliny, jako je galinoza a jitrocel, mají životnost pouze jeden rok. Mohou být ošidnější než jiné plevele, protože pokryjí půdu semeny. Chcete-li se jich zbavit, přes časné jaro a léto často protahujte půdu motyčkou, abyste narušili drobná klíčící semena. Pokud můžete, vykopejte nebo vytrhejte jednoleté plevele dříve, než se z nich stihnou vyvinout semena. Pokud je nemůžete vytrhnout, aniž byste poškodili jiné zahradní rostliny, seřízněte stonky u země nebo pod ní, abyste zabránili jejich opětovnému růstu.

Zakořeněno

Klíčem k boji proti kůlovým kořenům je dostat všechny jejich dlouhé a silné kořeny z půdy. Trvalky, jako jsou pampelišky, mohou znovu vyrůst z jakékoli části kořenů ponechaných v půdě, zatímco dvouletky, jako je býlí, po odkvětu ve druhém roce odumřou. Ponořte rovnou špičatou lopatku nebo kopáč na pampelišky těsně vedle kořene, abyste jej mohli vytrhnout. Pro velké a hluboké kořeny můžete použít také plochý zahradní rýč.

Rhizomatics

Tyto plevele lze obtížně kontrolovat, protože mají vodorovné stonky zvané oddenky, které po seříznutí znovu vyraší. V případě plevelů, jako je kopřiva dvoudomá, pcháč oset a pýr, použijte k uvolnění půdy kolem těchto plevelů lopatku, pazourek nebo rýč. Oddenky se budou snáze vytahovat a je méně pravděpodobné, že se zlomí a zanechají po sobě kousky, které mohou znovu vyrašit.

Tvrďáci

Tyto plevele, včetně ptačince žabince, jitrocele a jitrocele kopinatého, rády rostou v tvrdé, zhutnělé půdě. K jejich vytrhávání je zapotřebí síly, takže nejlepším přítelem při jejich likvidaci je oscilační třmenová motyčka. Její ostrá vodorovná čepel se při zpracování půdy kýve dopředu a dozadu, což jí dodává ještě větší sílu. To pomůže uvolnit půdu kolem těchto nepoddajných plevelů a usnadní jejich vytrhávání.

Monstra

Agresivní plevele, jako je křídlatka japonská a svlačec, je kvůli jejich hlubokým a silným kořenům nemožné zlikvidovat. Pokud váš dvůr ovládnou (nebo jakýkoli jiný plevel), zkuste je zbavit světla. Rostliny, které chcete zachovat, přesuňte na jiné místo a plevelnou část dvora důkladně posekejte. Plevel zakryjte pevnou plachtou a zatěžkejte ji, pak počkejte, až všechny rostliny pod ní odumřou.

Tipy a techniky pletí

Rozprostření 2 cm silné vrstvy mulče na půdu na záhonech pomáhá zabránit klíčení semen a usnadňuje odstranění těch, která se objeví. Nejvhodnější doba pro boj s většinou plevelů je hned po zavlažování nebo po dešti. Nejsnadněji je vytrhnete nebo vykopete celé, když je půda měkká. Abyste se vyhnuli pocitu zahlcení, zaměřte se každý den na malý prostor a střídejte se po celé zahradě. Je rozhodně snazší čelit boji s plevelem po malých krocích než čelit pletí celé zahrady najednou.

Po vytrhání nebo vyhrabání plevele jej můžete nechat na zemi, aby uschnul (nejlépe za slunečného dne) a později se odvezl lehčí. Některé mimořádně silné zahradní plevele mohou znovu vyrůst nebo vysemenit, pokud je necháte na místě, proto se ujistěte, že je po návratu dovnitř zcela odstraníte. Protože většina domácích kompostů není dostatečně horká na to, aby semena zničila, je nejlepší plevel vyhodit do běžného koše nebo k jinému zahradnímu odpadu.

Nejlepší nástroje na pletí

Ruce jsou často nejlepším univerzálním nástrojem k pletí, ale když potřebujete trochu více síly, vyzkoušejte jeden z těchto nástrojů.

  • Řezací a škrabací nástroje se nejlépe hodí k proklouznutí za plevel a pod něj, aby bylo možné odříznout stonky od kořenů. K vyrývání plevele do prasklin a štěrbin použijte šikmé trojúhelníkové čepele.
  • Rybky nebo vyrývače kořenů mají na konci dlouhého nástroje hrot ve tvaru V, který nasunete na obě strany stonku plevele (např. pampelišky) a vytrhnete kořen z půdy.
  • Kopací nože (nazývané také hori-horis) jsou univerzální nástroje, kterými lze kopat jámy, dělit trvalky, vykopávat kořenové plevele a vyškrabovat semenáčky plevelů z půdy. Pro dosažení nejlepších výsledků je udržujte ostré.
  • Motyky mají ostře nabroušené třmenové čepele a dlouhé násady. Plevel zlikvidujete pohybem čepele v půdě tam a zpět. Dobře se osvědčí v zeleninové zahradě, když chcete přerušit mladý plevel mezi řádky.