Práce na zahradě

Snadné okrasné trávy

Další informace o tom, jak udržet okrasné trávy spokojené.

Péče o okrasné trávy a jejich zvyky

Okrasné trávy se velmi snadno pěstují a ošetřují. Po založení mají obvykle nízké nároky na vodu a nevyžadují téměř žádné hnojivo. Jednou ročně je důležité okrasné trávy zastřihnout, a to těsně nad kořenovou linií, abyste podpořili nový svěží růst.

Stejně jako většinu trvalek můžete i okrasné trávy vysazovat na jaře nebo na podzim. Vyhněte se jejich výsadbě na vrcholu léta – je velká pravděpodobnost, že se při zakládání porostu budou obtížně přizpůsobovat horku.

Vedle výšky okrasné trávy je třeba vzít v úvahu i její způsob šíření. Okrasné trávy se tvoří buď jako trsy, nebo jako výběžky. Trsy zůstávají na místě a je třeba je rozdělit, aby se udržely. Naproti tomu běžci se šíří vodorovně. Na ty je třeba dávat pozor, protože se mohou stát invazivními, pokud se o ně nebude pečovat.

Podívejte se, jak rozdělit okrasnou trávu.

Že je čas trávu rozdělit, poznáte podle toho, že střed rostliny je dutý a suchý. Chcete-li trávu rozdělit, jednoduše ji pod celým trsem zryjte. Ostrým rýčem pronikněte do středu rostliny a rozřežte ji na kousky. Jednotlivé kousky znovu zasaďte a důkladně zalijte – nebo ještě lépe, podělte se o ně se sousedy a přáteli!

Zjistěte, jaké trávy ptáci milují.

Typy okrasných travin

Fountaing Grass

Fountaingrass je známý svými rozbrázděnými hlavičkami semen. V závislosti na odrůdě má tato nádherná tráva bílé, zelené a někdy i růžové nebo červené chocholy. Tato rostlina vnáší do zahradního záhonu uvolněný a neformální vzhled, což je jeden z důvodů, proč ji milujeme.

Zebra Grass

Zebřina, která patří do čeledi miscanthusovitých, dostala své jméno podle vodorovných žlutých pruhů na zelených listech připomínajících ostří. Tato tráva může dorůstat výšky až 7 stop a na podzim se zbarví do béžové barvy. Snažíte se skrýt nevzhlednou klimatizační jednotku? Tato tráva může sloužit jako štít proti ní nebo dokonce jako živý plot.

Switchgrass

Další okrasnou trávou je rozchodník, který je velmi vzdušný a snadno se pohybuje ve větru. Středně velké odrůdy trávy, jako je tato, se skvěle hodí do přední části nebo do středu záhonu. V peří listů switchgrass se rádi schovávají také ptáci.

Sedge

Od ostatních okrasných trav se ostřice liší tím, že má ráda vlhko a stín – většině ostatních trav vyhovuje horko a sucho. Ostřice slouží jako trsovitý půdopokryvný porost a je k dostání v odstínech zlaté, jasně žluté a dokonce oranžové. Ostřice a hosta tvoří dokonalý pár ve stinné zahradě.

Vřesovištní tráva

Vřesovištní tráva se vyrábí ve velkých i malých odrůdách, takže si jistě vyberete vřesovištní trávu, která se hodí do vaší zahrady. Tyto trávy můžete vysazovat hromadně, abyste dosáhli velkého efektu. Na špičkách listů se nakonec vytvoří malé, větrem opylované květy.