Práce na zahradě

Nejlepší způsoby, jak pomoci vaší zahradě přežít sucho

Poté, co jste strávili hodiny plánováním a výsadbou zahrady, může sucho uprostřed léta působit jako katastrofa. Ale i když vám moc neprší, existuje spousta různých způsobů, jak udržet rostliny hydratované, aniž byste plýtvali vodou. Jedním ze způsobů, jak na zahradě spotřebovat méně vody, je použití rostlin odolných vůči suchu, ale několik jednoduchých úprav vám také pomůže co nejlépe využít případný déšť a sníží počet cest se zálivkou. I když žijete v oblasti, kde se sucho obvykle nevyskytuje, může být užitečné, aby vaše krajina byla trochu odolnější vůči suchu a abyste na zahradě šetřili vodou.

1. Omezte údržbu zahrady

V období sucha omezte hnojení. Za sucha mohou soli z hnojiv dehydratovat kořeny rostlin. Navíc vaše rostliny nepotřebují další podněty k růstu, který vyžaduje ještě více vody. Pokud jde o trávník, ujistěte se, že sekáte trávu na výšku, která je pro daný typ trávy nejvhodnější; u většiny druhů se výška pohybuje mezi 2 a 4 palci. Příliš krátké sečení ztěžuje trávě nasávání slunečních paprsků, které potřebuje k přežití a posílení kořenů, takže místo úspory vody může trávník poškodit nebo zahubit.

2. Využijte kameny

Strategicky umístěné kameny vypadají skvěle a pomáhají usměrňovat vodu, zpomalují její proudění, takže se vsakuje do půdy a je lépe dostupná rostlinám. Postupem času se v instalovaných kamenech zachytí malé množství půdy a organické hmoty a vytvoří se tak výklenky pro růst rostlin. Sledujte, kudy voda při dešti teče, a umístěte jí do cesty malý výběžek z různě velkých kamenů. Pro přirozenější vzhled zahrabejte až třetinu povrchu kamenů.

3. Používejte šedou vodu

Šedá voda je „šetrně použitá“ voda z domácnosti, nikoli odpadní voda. Sbírejte ji tak, že budete šetřit vodou z nádobí, naplníte kbelík při čekání na ohřátí sprchy, povedete odtokovou hadici od pračky ke stromům mimo dům nebo dokonce nainstalujete kompletní systém zachycování odpadních vod. Zkontrolujte si místní předpisy, které omezují používání šedé vody.

4. Moudře hospodařte s vodou

Pokud je to možné, zalévejte zahradu brzy ráno. Teploty jsou tehdy obvykle nižší, což znamená, že odpařováním ztrácíte méně vláhy. Důležitý je také způsob zalévání rostlin. Při ručním zalévání může docházet k odtoku vody a při použití zavlažovače se více vody ztratí odpařováním. Nejvhodnější je zavlažovací systém s kapkovou závlahou nebo hadicový zavlažovač, přičemž oba jsou účinné a snadno se používají.

5. Počkejte s výsadbou do podzimu

Zejména trvalé rostliny, jako jsou stromy, keře a trvalky, vysazujte na podzim. Teploty jsou obecně nižší, což znamená, že nové rostliny nebudou potřebovat tolik vody, aby přesazení přežily. Zatímco vrcholový růst se zpomalí, kořeny se budou vyvíjet a zakořeňovat až do příchodu nejchladnějšího počasí.

6. Upravte půdu a přidejte mulč

Do půdy zapravte kompost, který pomáhá udržovat vláhu a podporuje zdravý růst kořenů, a záhony pak mulčujte organickým materiálem, například dřevěnými štěpkami. Mulč zpomaluje odpařování půdní vlhkosti a pomáhá udržovat nižší teplotu půdy, čímž snižuje stres rostlin. Přírodní mulč se také časem pomalu rozkládá a dodává do půdy cenné organické látky. Vrstva mulče také ztěžuje růst plevelů a méně plevelů znamená menší konkurenci na zahradě v boji o dostupnou vodu.

7. Sbírejte dešťovou vodu

Jeden palec deště, který spadne na střechu o rozloze 1 200 čtverečních stop, představuje více než 748 galonů čerstvé vody! Místo toho, abyste ji nechali stékat po příjezdové cestě do ulice, nechte ji pro své žíznivé rostliny. Použijte nástavce na okapové svody, které odvádějí vodu do záhonů. Nebo vodu shromažďujte v sudu na dešťovou vodu, nadzemní nádrži nebo zakopané cisterně pro pozdější použití.

8. Vyberte si teplomilné rostliny

Hledejte rostliny, které mají rády horké a slunečné podmínky. Kaktusy a sukulenty jsou dobrou volbou, zejména do nádob, protože vyžadují podstatně méně zálivky. Přijímají vodu, když je k dispozici, a tehdy také rostou a kvetou. Když je sucho, rostou pomaleji a šetří vodu ve vlastních tkáních. Mnoho dalších keřů a trvalek se přizpůsobilo prostředí s delšími obdobími sucha, proto při nákupu dvakrát zkontrolujte visačku rostliny, abyste zjistili, jakou má každá rostlina potřebu vody.