Práce na zahradě

Jak darovat produkty ze své zahrady místní spíži s potravinami

Pěstování vlastních plodin může přinést mnohem více potravin, než můžete spotřebovat, zejména pokud byl dobrý rok. Není neobvyklé, že se vám najednou sejdou tuny okurek, cuket a rajčat. Pokud máte více ovoce a zeleniny, než může vaše rodina sníst v čerstvém stavu, vždy můžete zkusit část zkonzervovat nebo zmrazit, ale další možností je podělit se o své přebytky s komunitou. Tato nezisková organizace spojuje domácí zahrádkáře s místními potravinovými zásobárnami, takže můžete své přebytečné produkty předat sousedům v nouzi.

Miliony rodin v Americe denně využívají potravinové spižírny. Pro potravinové spižírny však obvykle není snadné zajistit dostupnost zdravých a čerstvých produktů pro všechny lidi, kterým pomáhají. Právě zde přicházejí ke slovu domácí zahrádkáři; letos na jaře se vrátily vítězné zahrady, když mnoho lidí po celé zemi vysadilo své první zeleninové zahrádky jako alternativní zdroj potravin během pandemie. Nyní, když letní úroda dozrává až do podzimu, se může stát, že budete mít více zeleniny, než kolik jí dokážete zužitkovat. Společnost Ample Harvest vám může pomoci přebytky dobře využít.

Ample Harvest má databázi s více než 8700 registrovanými potravinovými spižírnami ve všech 50 státech. Chcete-li darovat část svých produktů, stačí na webových stránkách zadat poštovní směrovací číslo. Poté vám Ample Harvest zobrazí seznam registrovaných potravinových skladů ve vaší oblasti, které přijímají dary od zahrádkářů. U každé z nich můžete získat pokyny k předání (protože čerstvé produkty nevydrží dlouho, mnohé z nich mají stanovené dny, kdy můžete darovat své zahradní dobroty, nebo vás požádají, abyste je kontaktovali předem, než přinesete čerstvé produkty).

Pokud se rozhodnete darovat potraviny, nezapomeňte dodržovat bezpečnostní pokyny týkající se koronavirů, které má vaše potravinová spižírna zavedené. Ample Harvest doporučuje, aby zahrádkáři při sběru plodin nosili rukavice, před odevzdáním zeleniny zavolali předem, aby každý mohl dodržet zásady sociálního odstupu, a aby všechny čerstvé potraviny před konzumací důkladně umyli.

I když se vám letos nepodaří získat další produkty, můžete v budoucnu pomoci místním rodinám. Až budete na jaře sázet zahradu, zkuste přidat jen jednu nebo dvě rostliny navíc; pak můžete darovat produkty z nich a zároveň vypěstovat dostatek pro vlastní rodinu. Dýně (včetně cuket), okurky a brambory jsou jen několika příklady rostlin, které produkují velké množství potravin a které můžete pěstovat za účelem darování.

Sdílení už hraje v zahradničení velkou roli; pravděpodobně jste si už někdy vyměnili semínka s přáteli nebo jste se podělili o přebytečná rajčata se sousedy, než se zkazila. S pomocí Ample Harvest můžete rozšířit svůj okruh štědrosti tím, že své přebytečné ovoce a zeleninu darujete sousedům, kteří potřebují čerstvé potraviny. Doma vypěstované produkty jsou příliš chutné na to, aby se jimi plýtvalo, a tak dejte své přebytky k dispozici místním rodinám!