Práce na zahradě

Jak si vyrobit Kokedama

Vneste do svého prostoru dávku zeleně díky tomuto volně zavěšenému mechovému akcentu. Ukážeme vám postup výroby kokedamy a péči o ni spolu s tipy na dekorace a vším, co potřebujete vědět o mechu.

Kokedama je staletí stará zahradní forma, která se vrací na scénu. Této japonské odrůdě bonsají se daří v interiéru a je skvělým závěsným doplňkem. Ať už hledáte ozdobu, která vyplní rohy vašeho malého bytu, nebo potřebujete zabijáka času, který vás zaměstná v deštivém dni, tyto závěsné mechové koule si snadno vyrobíte sami z několika málo materiálů.

Jak kokedama funguje? Začínáte smícháním rašelinového mechu a bonsajové zeminy, pak pomalu přidáváte vodu, dokud směs neslepíte do kuličky. To bude váš základ. Kořeny rostliny (my jsme použili kapradinu) zabalte do vlhkého mechu sphagnum, převažte je provázkem a vložte do zemní koule. Nakonec ji doplňte listovým mechem a dalším provázkem, abyste ji zajistili, a poté ji postříkejte vodou.

Po dokončení kokedamy se neomezujte na její zavěšení. Působivý dojem udělá i v průhledné misce nebo na dřevěné poličce.

Jak si vyrobit kokedamu doma

Potřebný materiál

  • Zemina pro bonsaje
  • Mech rašeliník
  • Mech phagnum
  • Papradí (nebo podobný typ rostliny)
  • Různé jutové provázky
  • Nůžky
  • Voda

Krok 1: Vyrobte a vytvarujte půdní koule

Smíchejte rašelinový mech a bonsajovou zeminu v poměru 7:3. Pomalu přilévejte vodu a míchejte, dokud se nevytvoří konzistence půdy, která drží pohromadě a je velká asi jako grapefruit/velký pomeranč.

Krok 2: Obalte kapradiny mechem

Namočte mech sphagnum do vody, dokud není vlhký, a poté jej opláchněte. Poté vezměte kapradiny a očistěte půdu od kořenů. Pomocí vlhkého mechu sphagnum obalte kořeny a kapradí svažte provázkem.

Krok 3: Vytvoření půdní koule kolem mechové koule

Hliněnou kouli rozlomte na polovinu. Rostlinu obalenou mechem umístěte doprostřed jedné poloviny půdní koule a poté přidejte druhou stranu a podle potřeby kouli vytvarujte. Pomocí listového mechu kouli obalte a svažte ji provázkem. Když je kokedama hotová, postříkejte ji vodou.

Kokedama Care

Zavlažování Kokedama

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda rostlina potřebuje vodu, je nahmatat, jak je těžká. Když je koule lehká, je velká pravděpodobnost, že potřebuje zalít. Dalším varovným znamením, že rostlina potřebuje zalít, je, když jí začnou hnědnout špičky listů. Odřízněte všechny hnědé části rostliny, aby se hnědá barva nerozšířila.

Zalévání rostlin je jednoduché: Namočte míč do misky s vodou o pokojové teplotě asi na 10 minut. Poté ji na několik minut přeneste do cedníku, aby z ní odtekla přebytečná voda. Jakmile z koule přestane kapat, je připravena k dalšímu zavěšení.

Dvěma příznaky toho, že je rostlina přelévaná nebo ne zcela vyschlá, jsou žloutnoucí listy a přítomnost plísní. Pokud na rostlině najdete plíseň, nezoufejte! Stačí napadený list ostříhat nebo opláchnout teplým namočeným ručníkem.

Potřeby osvětlení mechu

Stejně jako většina rostlin potřebuje kokedama ke svému růstu trochu světla, ale ne příliš mnoho – protože se jedná o rostlinu založenou na mechu, je pravděpodobné, že na přímém světle uschne. Chcete-li prodloužit životnost koule, vyberte si doma polostinné místo a bedlivě ji hlídejte.

Hnojení Kokedamy

Jednou za měsíc rostlinu pohnojte, abyste jí dodali potřebné živiny. Jednoduše přidejte hnojivo pro pokojové rostliny rozpustné ve vodě a použijte polovinu doporučené koncentrace.

Dekorace s Kokedamou

Rostlinu kokedamu si můžete užívat mnoha způsoby, a to jak v interiéru, tak v exteriéru.

Kokedamu můžete zavěsit do kanceláře nebo koupelny (mech bude milovat vlhkost!), nad kuchyňský ostrůvek nebo jako ozdobu jídelního stolu. Pro venkovní prostory zavěste kokedamu na pergolu, balkon, verandu nebo jiné požadované stinné místo.

Máte zájem přidat do své rostliny více barev? Místo kapradí do středu koule, jak jsme to udělali v našem projektu, přidejte barevné květy, například tulipány nebo anglické růže.

Více o mechu

Mechorosty jsou necévnaté rostliny, které se podle způsobu růstu dělí na akrokarpy a pleurokarpy. Akrokarpy jsou nevětvené a vzpřímené, tvořící kupovité kolonie. Pleurokarpy jsou rozvětvené a rozprostřené, připomínají kapradiny a vytvářejí plazivé, chaotické kolonie. Každý typ má jiný designový půvab. Drobné sporofyty sahající k nebi produkují výtrusy, z nichž se vyvíjí měkká zelená rohož, kterou poznáváme jako mech.

Sbírejte mech na vlastním pozemku nebo se podívejte do místních zahradnických center, květinářství a online zdrojů. Odstraňování mechu z chráněných oblastí, jako jsou státní a národní parky a veřejné pozemky, je nezákonné.

Pro sběr mechu použijte lopatku a spolu s mechem nasbírejte tenkou vrstvu zeminy. Vždy sbírejte zodpovědně a odstraňujte pouze malé části kolonie. Mějte na paměti, že mech je citlivý na kovy a chemické látky.