Práce na zahradě

Pěstujte sekací zahradu

Bujné záhony překypující barevnými květy ve vás vzbuzují touhu utrhnout pár stonků a odnést si je dovnitř. Pokud se však zdráháte otrhat stonky na zahradě a nechat na ní holá místa, existuje snadné řešení: Založte si vlastní zahrádku na řezání. Nemusí to být nutně nic velkolepého; začněte tím, že si vyhradíte jeden záhon pro pěstování svých oblíbených trvalek a letniček k řezu. Pokud pak zjistíte, že používáte více květin, než dokážete za jednu sezónu vypěstovat, můžete později vždy rozšířit záhon a vysadit větší nebo více záhonů na řez. Budete mít řezané květiny, kdykoli budete chtít, a navíc plnou, nádhernou zahradu!

Jak založit zahradu s řezanými květinami

Založení zahrady s řezanými květinami je stejně snadné jako výsadba jakéhokoli jiného záhonu, ale umístění je o něco důležitější, protože nechcete mít všechny ty uříznuté stonky v popředí. Postupujte podle následujících kroků a vytvořte si záhon pouze pro řezané květiny:

1. Výběr nejlepšího místa

Vyberte nenápadné místo (například podél garáže nebo v zadním rohu dvora) a ujistěte se, že záhonek má dostatek slunce a bohatou, dobře propustnou půdu. Řezaný záhon nabízí velkou volnost při výsadbě. Jeho jediným účelem je produkovat květy a dokonce i listy, které můžete řezat, takže si nedělejte starosti s tím, jak bude vypadat. Můžete kombinovat barvy, textury, výšky a odrůdy.

2. Zachovejte jednoduchost

Vysázením květin do řádků usnadníte pletí, výživu a řez záhonu. Řezaná zahrada může být dokonce součástí stávající zeleninové nebo bylinkové zahrady. Výsadba ve stylu plodin s ní bude dobře ladit a vaše „produkční“ zahrady budou na jednom místě. Pokud nemáte místa na zahradničení nazbyt, rozprostřete řezané květiny po stávajících záhonech; neshlukujte je do skupin, jinak budou při jejich trhání na aranžování patrná holá místa.

3. Plánujte dopředu

Plánování vám pomůže vyhnout se vzniku mezer, pokud se vaše nůžky příliš neuplatní. Nakreslete si stávající záhony na papír a poznamenejte si odrůdy, dobu kvetení a výšku (nebo použijte online plánovač zahrady, který vám pomůže mít o všem přehled). Poté tužkou vyznačte květiny, které chcete stříhat. Při vytváření směsi se řiďte cykly kvetení.

4. Vysaďte různé trvalky a letničky

Vysaďte vyváženou směs řezaných trvalek a letniček. Vaše oblíbené trvalky se budou vracet rok co rok, zatímco s letničkami můžete snáze experimentovat. Oba typy jsou vynikajícími řezanými květinami. Čím více barev, výšek a textur budete pěstovat, tím více zábavy si užijete při vytváření interiérových aranžmá.

5. Zvažte všechny kvetoucí rostliny

Největší pozornost se obvykle věnuje letničkám a trvalkám, protože nezabírají mnoho místa, ale existují i jiné rostliny, které budou v kyticích vypadat krásně. Použijte kvetoucí keře, jako jsou hortenzie a šeříky, aromatické bylinky, například levanduli, a rostliny se zajímavými listy, které dodají aranžmá šmrnc.

Tipy a techniky pro řezání zahrady

Jak nejlépe využít řezané květiny, když už máte zahradu osázenou:

  • Sázení jednotlivých druhů květin rozložte, aby se všechny květy neobjevily a nezmizely najednou.
  • Květy pravidelně zalévejte, přikrmujte a odlamujte.
  • Květy stříhejte brzy ráno nebo večer, ne v denním horku, kdy jsou ve stresu.
  • K řezání stonků používejte ostrý a čistý nástroj. Čistota je klíčem k dlouhověkým květům. Špinavé nástroje šíří bakterie, které způsobí rychlejší hnilobu řezaných stonků.
  • Ponořte nově řezané stonky do kbelíku s vodou smíchanou s konzervačním přípravkem na květiny. Před aranžováním nechte květiny v kbelíku s vodou hodinu odpočívat, aby se rehydratovaly.
  • Před aranžováním kytice odstraňte veškeré listí, které bude zakryto vodou.