Práce na zahradě

Mangold

Čardáš

Čardáš (nazývaný také švýcarský mangold), který je považován za jedlou okrasnou rostlinu, je stejně krásný jako úrodný. Jeho velké listy připomínající špenát jsou plné vitamínů a barevné jedlé stonky listů dodávají zahradě vertikální zajímavost. Nejlepší chuť má mangold za chladného počasí, ale na rozdíl od špenátu v horku odolává poléhání a bude zdobit zahradu i talíř po celé léto. Listy a stonky můžete podle potřeby ostříhat a vychutnat si je čerstvé nebo dušené.

genus name
  • Beta vulgaris var. cicla
light
  • Part Sun
  • Sun
plant type
  • Vegetable
height
  • 6 to 12 inches
  • 1 to 3 feet
width
  • 1 to 3 feet
propagation
  • Seed

Zahradní plány pro mangold

Kde sázet mangold

Zahradu v nádobě, která potěší oko, můžete vytvořit v kombinaci s dlouho kvetoucími letničkami, jako jsou muškáty, begonie a kalibrachoa. Umístěte nádobu na terasu nebo verandu poblíž kuchyně, abyste usnadnili sklizeň. Výrazné odrůdy, jako jsou ‚Bright Lights‘, ‚Rhubarb‘ a ‚Ruby Red‘, se pěstují pro své výrazné červené, žluté a oranžové stonky listů.

Pěstování mangoldu

Čardáš roste nejlépe na plném slunci nebo v polostínu a ve vlhké, dobře propustné půdě. V jílovité a pomalu propustné půdě strádá. Pokud vaše půda pomalu odvádí vodu, zasaďte mangold do vyvýšeného záhonu vyplněného kvalitní ornicí. Pro mangold v nádobách se dobře hodí kvalitní směs pro pěstování v květináčích.

Zahajte pěstování mangoldu ze semen zasazených přímo na zahradě dva až tři týdny před očekávanými posledními jarními mrazy. Semena vysévejte ½ až 1 cm hluboko a 2 až 6 cm od sebe do řádků vzdálených 18 až 24 cm. Když jsou rostliny vysoké asi 4 palce, prořežte vzdálenost mezi rostlinami na 6 až 12 palců. Chcete-li získat souvislou úrodu mladých, jemných listů, vysévejte semena každý měsíc během vegetačního období. Čardáš lze také vysadit z přesazených rostlin zakoupených v místním zahradnickém centru. Přesazení sazenic do zahrady odložte až na dobu po posledním očekávaném mrazu. Na některé odrůdy mráz působí nepříznivě a předčasně odnožují nebo vysílají stonky se semeny.

Listy a stonky mangoldu začněte sklízet, jakmile se vám budou hodit. Ze semenáčků odstraněných při prořezávání jsou vynikající salátové zeleniny. Listy a stonky sklízejte tak, že je odříznete centimetr nebo dva nad půdou. Z každé rostliny sklízejte jeden nebo dva listy, abyste podpořili sklizeň po celou vegetační sezónu. Listy se stárnutím stávají tvrdými, proto rostliny seřízněte na výšku 3 až 5 cm, abyste podpořili jemný nový růst.

Další odrůdy mangoldu

Tento kultivar vytváří rostliny s duhovými barvami, včetně zlaté, růžové, oranžové, fialové, červené a bílé. Je o něco méně odolná vůči mrazu než jiné odrůdy mangoldu.

Není pochyb o tom, odkud pochází název této odrůdy. Čardáš „Bright Yellow“ tvoří široké zlatavé stonky, které přenášejí barvu do žilek listů. Je to slunečný doplněk květinového záhonu.

Tato odrůda mangoldu má velké zvlněné zelené listy a krémově bílé stonky. Je to vynikající náhrada špenátu v horkém počasí. Je nenáročná na pěstování a poskytuje vysoké výnosy.

Tento druh mangoldu dostal své jméno podle sytě červených stonků a červeně žilkovaných listů.