Práce na zahradě

Centradenia

Centradenia

Centradenie, která se na severoamerickém zahradnickém trhu objevila teprve nedávno, se může pochlubit bujnou produkcí purpurových květů. Ty pokrývají tuto rozlehlou letničku od pozdního jara do podzimu v chladných oblastech a celoročně v oblastech bez mrazů. Centradenie dorůstá výšky pouhých 1 až 2 stop, ale rozrůstá se do 4 stop široké rohože plné zářivých barev. Centradenie, která se často používá jako půdopokryvná rostlina v zónách 9 a 10, kde je mrazuvzdorná, je ceněna pro své vínové listy i květy.

genus name
 • Centradenia ‚Cascade‘
light
 • Sun
plant type
 • Annual
height
 • 1 to 3 feet
width
 • 2 to 4 feet
flower color
 • Pink
season features
 • Fall Bloom
 • Summer Bloom
 • Colorful Fall Foliage
special features
 • Low Maintenance
 • Good for Containers
zones
 • 9
 • 10
propagation
 • Stem Cuttings

Nápady na výsadbu

Přidejte centradenii do nádobové výsadby. Umístěte ji ke straně květináče, kde se může přelévat přes okraj a vytvářet kaskádu květů a listů. V kombinaci s okrasným pepřem, angelonií a pentasem (jedna z nejlepších rostlin lákajících opylovače) vytvoříte barevně bohatou kombinaci nádob.

Centradenie, nazývaná také španělský šátek, je skvělou rostlinou do skalek. Sledujte, jak se dere přes štěrk a balvany, vytváří barevný koberec a zároveň dodává krajině jemnou strukturu. Vysaďte ji v blízkosti opěrných zdí, kde se může pohybovat po kamenech, cihlách, železničních spojkách nebo betonových blocích.

Další rostliny pro vaši skalku najdete zde.

Musíte vědět, jak pečovat o centradenia

Centradenia roste nejlépe na plném slunci nebo v polostínu a ve vlhké, dobře propustné půdě. Tato rostlina snáší suché podmínky, pokud má vytvořený silný kořenový systém. V místních zahradnických centrech je často obtížné sehnat přesazené rostliny, proto se můžete poohlédnout po online zdroji. Po přesazení pokryjte půdu u báze rostliny 2 cm silnou vrstvou mulče, abyste zabránili ztrátě půdní vlhkosti. Prvních několik měsíců po výsadbě pravidelně zalévejte.

V případě potřeby omezte šíření centradenie zaštipováním měkkých stonků. V oblastech, kde je rostlina mrazuvzdorná, ji koncem zimy seřízněte na výšku 5 cm. Rychle znovu vyroste a vytvoří silný nový růst a spoustu květů.

Plant Centradenia With:

Ozdobte svou zahradu okrasnými paprikami! Stejně jako feferonky, které pěstujete na zeleninové zahrádce, i okrasné papriky vytvářejí barevné malé plody, které jsou kulaté nebo špičaté. Ty jsou však samy o sobě natolik atraktivní, že je můžete pěstovat jen na okrasu – nikoli k jídlu. Papriky jsou sice jedlé, ale jejich chuť je obvykle slabší než u paprik pěstovaných pro stůl. v závislosti na odrůdě se papriky objevují v odstínech bílé, fialové, červené, oranžové a žluté – často s více barvami na jedné rostlině. Mají rády bohatou, dobře propustnou a rovnoměrně vlhkou půdu. na obrázku výše: Na obrázku: paprička Calico

Angelonii se také říká letní snapdragon, a jakmile si ji dobře prohlédnete, budete vědět proč. Má květní jehlice podobné šalvěji, které dosahují výšky jednoho až dvou metrů, ale jsou posety fascinujícími květy podobnými snapdragonům s krásným zbarvením do fialova, bíla nebo růžova. Je to dokonalá rostlina, která dodá jasnou barvu horkým, slunným místům. Tato odolná rostlina kvete po celé léto jehlancovitými trny květů. Přestože jsou všechny odrůdy krásné, dávejte pozor na sladce vonící druhy. Většina zahrádkářů považuje angelonii za jednoletku, ale v zónách 9-10 je to odolná trvalka. Pokud máte světlé a slunné místo v interiéru, můžete ji nechat kvést i celou zimu.

Pentas je jednou z nejlepších rostlin lákajících motýly. Kvete po celé léto, dokonce i za nejteplejšího počasí, velkými trsy hvězdicovitých květů, které lákají motýly po desítkách i kolibříky. Rostlina dobře roste v nádobách i v zemi – a pokud máte dostatek světla, může být i dobrou pokojovou rostlinou. Nejlépe se jí daří na plném slunci a ve vlhké, dobře propustné půdě. Pentas se ve většině zemí pěstuje jako jednoletka, ale je mrazuvzdorný v zónách 10-11. Venku ji vysazujte až poté, co pomine nebezpečí mrazů.