Práce na zahradě

Péče o pokojové rostliny

Pokojové rostliny rozzáří naše domy a byty svou zelení v průběhu všech ročních období. Prokažte jim na oplátku lásku základní péčí a v interiéru se jim bude dařit. Trocha oprašování, prořezávání a hnojení vám pomůže udržet rostliny zdravé. Důležité je také porozumět jejich potřebám vody a světla. Přečtěte si, kolik vody je třeba pokojovým rostlinám dodávat, jak zjistit, zda nemají příliš mnoho slunečního světla, a další informace. Vaše rostliny budou s radostí reagovat svěžími listy a kvetoucími květy!

Prášení rostlin

Stejně jako ostatní povrchy v domácnosti se mohou zaprášit i vaše rostliny. Prach z rostlin se však nepráší jen kvůli vzhledu. Čištěním listů můžete rostlinám pomoci dýchat. Mnoho rostlin lze rychle umýt tak, že je umístíte do umyvadla nebo sprchy a jemně postříkáte vlažnou vodou. Kolem podstavců omotejte igelitové sáčky, abyste udrželi zeminu v květináčích. Nechte rostliny okapat. Chcete-li vyčistit prach z velkých rostlin s hladkými listy, podržte jednu ruku pod listem a druhou jemně otřete hadrem. Rostliny s chlupatými listy, jako jsou africké fialky a gloxinie, očistíte od prachu suchým vatovým tamponem, čističem trubek nebo měkkým kosmetickým či akvarelovým štětcem. Rostlinám můžete také dodat floristický lesk pomocí zakoupených sprejů nebo tekutin nebo pomocí hadříku namočeného v mléce. Žádný z těchto roztoků nenanášejte na spodní stranu listů. Mohly by ucpat žaludky, dýchací orgány listů.

Tvarové úpravy

Chcete-li dát rostlinám, jako je filodendron a břečťan, tvar, namotejte dlouhé, táhnoucí se větve nad květináčem do příjemného vzoru a pak je na několika místech připevněte k zemině sponkami do vlasů, ohnutými čističi trubek nebo ohnutými kancelářskými sponkami. Tento postup provádějte každých několik měsíců. Větve v těchto místech pravděpodobně zakoření a rostlina bude vypadat svěže (a bude upravenější!). Některé rostliny je třeba zastřihnout do tvaru. Odumřelé nebo polámané větve vždy odřízněte. Prořezávání vrcholového a koncového růstu podporuje růst do stran. Odstraňte odumřelé listy. I ta nejbujnější zeleň může skrývat odumřelé listy, proto rostliny pravidelně kontrolujte.

Potraviny a voda pro pokojové rostliny

Při zalévání pokojových rostlin používejte vlažnou vodu. Pokud má voda z vodovodu vysoký obsah chlóru, nechte ji před zaléváním rostlin jeden den odstát nezakrytou. Můžete si také zakoupit konvici s destilovanou vodou, kterou budete používat. Jednou z nejsložitějších částí zalévání rostlin je znát správné množství vody. Chcete-li otestovat vlhkost půdy, zapíchněte prst alespoň na půl centimetru do půdy. Malé květináče mohou potřebovat vodu každý den nebo dva. Velké květináče mohou být zalévány i týden. Často je kontrolujte; zkušenosti vám brzy napoví, kdy je třeba zalévat. Zalévejte tak dlouho, dokud voda neodteče otvorem ve dně květináče a neobjeví se v podmisce. Tím zajistíte, že celá plocha kořenů bude důkladně promočena. Asi 20 minut po zalití podmisku vyprázdněte. Pokud jste mimo domov, můžete udržet rostliny zdravé až tři týdny tím, že je zalijete a poté přikryjete provizorními plastovými stany. K podepření igelitu nad listy rostlin použijte bambusové nebo plastové kolíky nebo ohnutá ramínka na šaty. (Samozřejmě můžete vždy požádat souseda nebo kamaráda, aby je zaléval!).

Pro většinu rostlin si kupte kvalitní vyvážené hnojivo pro pokojové rostliny, pro africké fialky, bromélie nebo orchideje pak specializované hnojivo. Tři čísla na štítku hnojiva (např. 10-20-10) označují množství dusíku, fosforu a draslíku. Dusík dodává rostlině svěží listy. Fosfor udržuje kořeny a stonky silné a zdravé. Draslík podporuje kvetení. V zimě, kdy jsou rostliny téměř v klidovém stavu, potřebují jen málo hnojiva. Více hnojte na jaře a v létě, kdy rostou aktivněji. Pokud se budete o rostliny dobře starat, zlepší vzduch ve vaší domácnosti a budou působit jako přírodní čističky.

Vhodné osvětlení pro pokojové rostliny

Když si domů přinesete novou rostlinu, zjistěte, jaký typ světla potřebuje, stejně jako lidé mají i rostliny své záliby a zápory. Obecně platí, že byste měli rostliny každý týden otočit o čtvrt až polovinu. Díky tomu získají pěkné zaoblené tvary. Sledujte známky toho, že vaše rostliny nemají dostatek světla. Jak ukazuje tato schefflera, listnaté rostliny se často stávají vysokými a vřetenovitými, protože se „natahují“ po slunečním světle. Listy žloutnou a drobí se. Rostliny se také mohou „spálit“, pokud jsou příliš vystaveny světlu. Při vystavení příliš intenzivnímu světlu jsou listy nemocné, bez života a bezbarvé. Odstraňte nevýrazné listy a přemístěte rostlinu mimo ostré přímé slunce.